دستورکار آتی جمهوری آذربایجان؛ لغو مرحله ای روادید اتباع ایرانی

دستورکار آتی جمهوری آذربایجان؛ لغو مرحله ای روادید اتباع ایرانی
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

برخی رسانه ها روز گذشته همزمان با سفر دکتر حسن روحانی برای حضور در اجلاس سه جانبه ایران،روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو ، از «لغو روادید» از سوی این کشور برای اتباع ایرانی خبر داده بودند در حالی که الهام علی اف رئیس جمهوری این کشور روز گذشته و در جریان امضای اسناد همکاری ایران و جمهوری آذربایجان گفت:«شهروندان ایرانی از این پس می توانند بر اساس رژیم ویزای ساده سازی شده، به آذربایجان سفر کنند ».

به گزارش ایرنا، «محسن پاک آیین» سفیر تام الاختیار کشورمان در جمهوری آذربایجان ضمن تکذیب این موضوع تصریح کرد: جمهوری آذربایجان برای اتباع ایرانی لغو روادید نکرده و تنها تسهیلات روادید فرودگاهی برای ایرانیان در نظر گرفته است.
با در نظر گرفتن روابط تاریخی و سیاسی اتباع دو همسایه مشخص است که دو کشور روندی را برای برقراری این رژیم آغاز کرده اند، اما هنوز به مرحله سوم که همان لغو روادید است نرسیده ایم.
به گفته پاک آیین رژیم لغو روادید با آذربایجان در دستور کار است و به صورت مرحله ای اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، بر اساس مذاکرات و توافقات در مرحله اول، دو کشور تسهیلات فرودگاهی را برای سفر اتباع خود در نظر می گیرند و پس از آن در حدود سه ماه دیگر، تسهیلات صدور روادید در مبادی ورودی مرزهای دوکشور یعنی در مرزهای آستارا و بیله سوار برقرار می شود و در مرحله سوم با تکمیل امکانات فنی دو کشور وارد مرحله نهایی این روند یعنی لغو روادید خواهند شد.
رژیم لغو روادید و صدور ویزای فرودگاهی به رشد و رونق گردشگری کشورها کمک می کند و فرصتی برای استفاده از ظرفیت های گردشگری دو کشور طرف توافق در فرآیند توسعه اقتصادی و فرهنگی خواهد بود.
جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با حدود ۱۲ کشور لغو روادید متقابل دارد، و همچنین ۲۸ کشور برای لغو روادید با ایجاد شرایط متقابل هدف گذاری شده اند که در دستور کار و فرایند مذاکرات و توافق وزارت امور خارجه با طرف های مقابل برای ایجاد این شرایط قرار گرفته است.
همچنین در حال حاضر اتباع ۱۹۰ کشور دنیا امکان دریافت ویزای فرودگاهی برای سفر به ایران دارند و با توجه به تقاضای بسیار زیاد اتباع خارجی به ویژه کشورهای مسلمان و عربی برای سفر به ایران و درخواست حضور بیشتر در کشورمان، با پیشنهاد مشترک وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زمان استفاده از ویزای فرودگاهی از یک به ۳ ماه افزایش یافته است.

مطلب پیشنهادی :  رییس هیات سرمایه گذاری عراق: به آینده توسعه اقتصادی بین ایران و عراق خوشبینم

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
مرکز آموزش
جدیدترین آموزش های حسابداری
دوره های ویژه بازارکار
جدیدترین دوره های ویژه حوزه حسابداری جهت استخدام
ویدئوهای آموزشی
ویدئوهای آموزشی و خبری رایگان
قوانین و مقررات
دریافت جدیدترین قوانین و مقررات
عضویت در خبرنامه چابک