تبلیغات

مشکلات فرهنگی اجتماعی با رفع فقر و بیکاری حل می‌شود

میثم موسایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای تحول اقتصاد به وضعیتی است که اقتصاد توانایی مقابله با شوک‌های داخلی و خارجی را داشته باشد، اظهار کرد: چنین اقتصادی رو به رشد مداوم خواهد بود و در واقع اقتصادی مبتنی بر توسعه پایدار است.

وی با تأکید بر اینکه منظور از اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی نیست بلکه یک اقتصاد پویا و برونگر است، گفت: تأکید بر اقتصاد مقاومتی یعتی تأکید بر رفع فقر، بیکاری و رکود اقتصادی در بخش‌های مختلف صنعت، خدمات، کشاورزی.

این استاد دانشگاه گفت: بسیاری از مشکلات با خروج اقتصاد از رکود حل خواهد شد. برای تحقق این مهم نیز نیازمند توجه به تولید هستیم.

او با بیان اینکه در بخش تولید هم نیاز به ایجاد ظرفیت و پر کردن ظرفیت‌های خالی است، یادآور شد: در برخی بخش‌های صنعت، بیش از 50 درصد ظرفیت خالی وجود دارد. با پر شدن این ظرفیت‌ها، اشتغالزایی ایجاد شده و بخش زیادی از نیروی بیکار جذب می‌شود.

موسایی گفت: ریشه حل بسیاری از مشکلات، تولید است. تحول در شیوه تولید و حذف موانع قانونی تولید، یک ضرورت در مسیر تقویت بخش تولید است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر رکود هم در طرف عرضه و هم تقاضاست. دلایل رکود در طرف عرضه، موانع قانونی زیاد، هزینه‌های بالا و… است که بخشی با تعاملات جهانی و برخی با کمک‌های فوری دولت به برخی صنایع قابل رفع هستند.

این اقتصاددان درباره مشکلات طرف تقاضا نیز گفت: قدرت خرید مردم به شدت پایین آمده و برای حل این مشکل نیاز به تحریک تقاضاست. در این خصوص دولت می‌تواند به بهره‌گیری از سیاست‌های مالی و انبساطی اقدام کند. برای خروج از رکود بخش تقاضا، نیازمند افزایش قدرت خرید هستیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور از توزیع نامناسب درآمدها، عدم هدفمندکردن یارانه‌ها، مشکلات سیستم مالیاتی و… رنج می‌برد گفت: باید سیستم مالیاتی به تعدیل ثروت و درآمد کمک کند.

موسایی تأکید کرد: افزایش سطح درآمد کم درآمدها باید بدون افزایش قیمت‌ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی کشور را در مقابل بیکاری آسیب‌پذیری طبقات مختلف، در مقابل تحریم و… مقاوم می‌کند، گفت: تأکید مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی در سال 95 به معنای در اولویت بودن اقتصاد است. به این معنا است که بدون حل مشکلات اقتصادی اعم از بیکاری و رفع فقر و رکود تولید، مشکلات اخلاقی، اجتماعی و… قابل حل نیستند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: زمینه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، رشوه‌خواری و… از فقر و نابرابری و بیکاری است. حل مشکلات اقتصادی مسائل فرهنگی و معنوی را نیز در کشور حل می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه باید شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار و به صورت کارآمد مدیریت شوند، گفت: یکی از بخش‌هایی که در افزایش اشتغال موثر است، بخش خدمات است. از این جمله هتل‌داری، بیمه‌ها، بانک‌ها، گردشگری و… هستند.

او  افزود: به ازای هر یک نفر گردشگر حداقل هشت شغل ایجاد می‌شود که پنج شغل مستقیم و سه شغل غیرمستقیم است.

موسایی گفت: امنیت ایران یک مزیت است که باید از آن در مسیر گردشگری و توسعه ظرفیت در این بخش بهره گرفت.

 

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری