تبلیغات

کارشناس اقتصادی: بیکاری فارغ التحصیلان مشکل آتی اقتصاد ایران است

کارگر

اواخر دیماه پارسال رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در یک برنامه زنده تلویزیونی از استخدام ۳۴ هزار و ۵۰۰ فارغ التحصیل دانشگاهی در سال ۱۳۹۵ خبر داد و گفت: اکنون نرخ بیکاری ۱۰٫۷ درصد است اما پیش بینی می کنیم مشکل بیکاری حل و در سال ۱۳۹۵ برای حدود ۸۵۰ هزار تا ۹۰۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شود.

مرکز آمار ایران در تازه ترین گزارش خود نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را ۱۸٫۵ درصد اعلام کرد که در این میان نزدیک به یک‌ میلیون نفر دارای تحصیلات بالاتر از فوق‌دیپلمند.
در همین پیوند، «مهدی پازوکی» به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: دو مزیت «انرژی ارزان» و «نیروی کار تحصیلکرده» می تواند به رشد سرمایه گذاری در کشور کمک کند و به دنبال افزایش حجم سرمایه گذاری، می توان شاهد افزایش اشتغال، افزایش تولید ملی و در نهایت، افزایش درآمد سرانه و رفاه اقتصادی جامعه باشیم.
این تحلیلگر اقتصادی افزود: معضل کنونی کشور در بخش اشتغال و بازار کار، بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است که پس از فراغت از تحصیل برای ورود به عرصه کار و تولید با مشکل جدی روبرو می شوند.
این کارشناس اضافه کرد: تداوم بیکاری این گروه جامعه و بی توجهی دانشجویان به کسب مهارت های شغلی مورد نیاز بازار کار، سبب شده است نرخ بیکاری فارغ التحصیلان بیش از سایر گروه ها باشد.
وی ادامه داد: از یکی دو دهه پیش، جامعه با گرایش روزافزون جوانان برای ورود به دانشگاه روبرو شد و این روند در صورت تداوم، امکان تک رقمی کردن نرخ بیکاری در دو سال آینده را از بین می برد.
این کارشناس اقتصادی درباره پیش‌بینی رشد پنج درصدی اقتصاد در برنامه ششم توسعه گفت: براساس نظر کارشناسان، هر یک درصد رشد اقتصادی می‌تواند ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کند اما اکنون ظرفیت اقتصاد کشور به گونه‌ای نیست که سالیانه بیش از ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شود.
به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری نیز هفدهم اسفند پارسال اشتغال را مساله مهم کشور دانست و گفت: همه استان ها و سراسر کشور یک معضل بزرگ دارند که آن مساله، بیکاری بویژه در نسل جوان است.
وی افزود: باید بخش خصوصی، غیردولتی و تعاونی وارد کار شود. البته تسهیلات لازم در این زمینه به وجود آمده و تحریم مانع بزرگ را از پیش پای ما برداشته است.
به گفته وی، «امروز فضایی به وجود آمده است که باید از آن بهره برداری لازم را داشت».

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری