تبلیغات

جیمز کَش‌پنی، از فروشندگی تا افتتاح فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای

فرصت امروز نوشت:فروشگاه‌های جی‌سی‌پنی علاوه بر فروش کالاهای معمول، بخش‌هایی را به مراکز بینایی‌سنجی، استودیوهای عکاسی، تعمیر جواهرات و… اجاره داده است.

جیمز کش‌پنی (James Cash Penney)، کارآفرین و موسس فروشگاه‌های جی‌سی‌پنی (J.C.Penney) در سال ۱۹۰۲ بود.

فروشگاه‌های جی‌سی‌پنی علاوه بر فروش کالاهای معمول، بخش‌هایی را به مراکز بینایی‌سنجی، استودیوهای عکاسی، تعمیر جواهرات و… اجاره داده است. پنی کارش را در سال ۱۸۹۸ در یک فروشگاه زنجیره‌ای کوچک آغاز کرد. صاحبان این فروشگاه تحت‌تاثیر کار او و فروشش قرار گرفتند و به او پیشنهاد دادند که در فروشگاه جدیدی که قرار بود افتتاح کند، یک‌سوم شریک شوند.

پنی با ۲هزار دلار سرمایه‌ فروشگاهش را راه‌اندازی کرد و در افتتاح دو فروشگاه دیگر نیز مشارکت کرد و زمانی که دو شریک دیگرش در سال ۱۹۰۷ شراکت‌شان را با یکدیگر قطع کردند، او تمام سهم فروشگاه‌ها را خرید. پنی در سال ۱۹۱۶، شروع به گسترش دادن فروشگاه‌هایش کرد و تا سال ۱۹۲۰، ۱۲۰ فروشگاه راه‌اندازی کرد.

در سال ۱۹۲۴ درآمد سالانه پنی به یک میلیون دلار رسید و همین افزایش درآمد به او اجازه داد تا در بسیاری از امور خیریه شرکت داشته باشد. در سال ۱۹۲۹ زمانی که سهام بازار سقوط کرد، پنی ورشکسته شد و تقریبا تمام ثروت شخصی‌اش را از دست داد. با این وجود او مدیریت شرکت و فروشگاه‌هایش را ادامه داد و تا سال ۱۹۴۶ به عنوان رئیس هیات مدیره به کارش ادامه داد و پس از آن و تا زمان مرگش در سال ۱۹۷۱، به عنوان رئیس افتخاری شرکت به فعالیت مشغول بود. او تا روز مرگش به رفتن به دفتر کارش ادامه داد.

یک مشتری راضی، یک تبلیغ زنده است

«وقتی این کسب‌وکار راه‌اندازی شد، چشم‌اندازش این بود که نظر عموم را با خدماتش جلب کند. هیچ‌چیز جز خدمات درست به مردم منجر به درک متقابل و رضایت مشتری و صاحب کسب‌وکار نخواهد شد.» با همین نگرش انجام درست کار بود که پنی توانست یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا را راه‌اندازی کند.

زمانی‌که او فروشگاه‌های خودش را گشود، محیطی کاملا متفاوت در آن ایجاد کرد؛ محیطی که در آن باید مدیران فروشگاه‌ها به مشتری‌های‌شان توجه می‌کردند: «لبخند دوستانه و نحوه معاشرت و بیان کلمات چیزهایی هستند که به وضوح قابل جایگزینی نیستند و در جهت قدرت بخشیدن به تاثیرگذاری‌تان موثر خواهد بود.

ایده ما در جهت ساختن و پول درآوردن از کسب‌وکارمان با استفاده از ارائه خدماتی بود که با صداقت و رفتار منصفانه همراه می‌شد. عموم مردم علاقه‌ای ندارند که پول‌شان را در قبال گستردگی خدمات ذخیره کنند. رفتار مودبانه می‌تواند مشتریان را به تبلیغات زنده تبدیل کند.»

پایین آوردن قیمت‌ها، نجات‌دهنده کسب‌وکار

جیمز کشی‌پنی در یک مزرعه کوچک به دنیا آمد، از همین‌رو او در خانواده‌ای بزرگ شد که تاکیدش روی اهمیت اتکا به خود و نظم بود، به خصوص وقتی صحبت‌ از مسائل مالی بود. پنی نیز همین نگرش را با خودش در تمام طول کسب‌وکارش به همراه داشت. بیشتر موفقیت این کارآفرین به اراده او در به دست آوردن آنچه که می‌خواست، برمی‌گردد. او همیشه مطمئن می‌شد که فروشگاه‌هایش را در مناطق ارزان راه‌اندازی کند و از همین‌رو مناطق متعددی را مورد بازبینی قرار می‌داد.

همچنین پنی از طراحی‌های گران‌قیمت و تجملی استفاده نمی‌کرد و تمرکزش روی پس‌انداز کردن پول از طریق ایجاد طراحی‌های داخلی ساده بود. او در عین حال تلاش زیاد می‌کرد تا بداند مشتریانش چه کالایی را می‌خواهند. هیچ جزئیاتی آنقدر کوچک نبود که از چشم پنی برای آزمایش شدن دور بماند. او تلاش می‌کرد تا هزینه‌های جاری را کاهش دهد، بنابراین مقدار پولی که پس‌انداز می‌شد می‌توانست در قیمت تمام شده آن و ارائه محصولات به مشتریان تاثیر داشته باشد: «برای فروش محصولات به پایین‌ترین قیمت ممکن، ما به طور مداوم و به سختی کار می‌کنیم.

باید پس‌انداز کنیم، نه فقط از فروشی که در تمام بازارها داریم، بلکه در هزینه‌های تمام بخش‌ها باید صرفه‌جویی کرد.» با وجود اینکه همه تلاش پنی برای پایین آوردن قیمت‌ها بود، او از پایین آوردن سطح کیفیت و خدماتش خودداری می‌کرد. با وجود تمرکز فراوانی که در پس‌انداز کردن پول داشت، می‌دانست که کجا هم باید این پول را خرج کند. او می‌دانست که کسب‌وکار دیگر فقط به دست آوردن سود نیست و سود باید از طریق رضایت مشتری به دست آید.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری