تبلیغات

تحقق ارز تک نرخی تا پایان سال ۹۵

ولی الله سیف

رئیس کل بانک مرکزی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه تا پایان سال ۱۳۹۵ بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده به هدف تک نرخی کردن قیمت ارز خواهیم رسید معتقد است ما در نظام بانکی وضعیت نابسامانی را تجربه می کنیم و در این مسیر مشکلات فراوانی را تجربه کرده ایم که لازم است در زمان پس از برجام و به منظور اتصال شبکه بانکی به شبکه جهانی این مشکلات برطرف شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، ولی الله سیف که در همایش فرایند قانون گذاری الزامات و راهکارها که با حضور منتخبین دوره دهم مجلس برگزار می‌شود گفت: قوه مقننه در مسیر رسیدن به اهداف کشور به خصوص در حوزه پولی و بانکی از جایگاه مهمی برخوردار است و لازم است همکاری‌های مثبتی بین دولت و مجلس دراین مسیر صورت پذیرد.

وی با اشاره به توفیقات دولت یازدهم در حوزه‌ی اقتصادی، گفت: دولت یازدهم توانست تورم موجود ۴۰ درصد را به میزان ۱۱ درصد برساند که امیدواریم بتوانیم با سرعت به سمت تک نرخی شدن تورم به صورت پایدار برسیم. همچنین ثبات در بازار ارز که توام با آرامش و مدیریت بود علی رغم شوکی که در بازار نفت ایجاد شد از توفیقات دولت در حوزه‌ی پولی و بانکی بود که امیدواریم بتوانیم ثبات و پایداری را در این بخش حفظ کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: بانک مرکزی در نظام پولی و بانکی وظیفه‌ ترسیم نقشه راه توزیع منابع پولی در سطح کشور و گردش صحیح حجم پول در اقتصاد را دارد. همچنین در حوزه اقتصاد کلان مسئولیت‌ها و وظایفی دارد که ما در بانک مرکزی در جهت نیل به آنها حرکت می‌کنیم.

سیف ضمن اشاره به اهمیت سال ۱۳۹۵ در شرایط کنونی کشور گفت: سال ۱۳۹۵ سالی است که ما به دهه دوم حرکت به سمت چشم انداز ۲۰ ساله ابلاغی از سوی رهبری وارد می‌شویم . همچنین سال ۱۳۹۵ سال تدوین و تصویب و در ادامه آغاز برنامه ششم توسعه در کشور است که باید با برنامه ریزی اهداف بالا دستی و سند چشم انداز به آن توجه کنند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی در حوزه‌ اقتصاد مقاومتی وظایفی خاص و مهمی بر عهده دارد که ایجاد ثبات در اقتصاد کلان و سیاست‌های مالی بخشی از این وظایف است. همچنین ۳۹ برنامه و ۱۵۰ اقدام در این مسیر به بانک مرکزی محول شده که برنامه ملی سیاست شفافیت دارایی‌ ها، تعیین تکلیف سود بانکی، یکسان سازی نرخ ارز ، تخصیص درست منابع به پروژه‌های مثبت اقتصادی از جمله این اقدامات و برنامه‌هاست.

وی افزود: ما در بحث سودبانکی با این چالش مواجهیم که سودها متناسب با نرخ تورم کاهش نیافته و ما در مقاطعی با افزایش بی رویه سود بانکی مواجه بودیم که به دلیل ساختار نظام بانکی ما این اتفاق رخ داد. اما امروز و پس از استقرار دولت تدبیر و امید به نرخ سود حدود ۱۷ درصد رسیدیم و معتقدیم نرخ سود قابل قبول برای بانک مرکزی نزدیک‌ترین نرخ به تورم است. همچنین در بخش تخصیص منابع بانکی نیز با توجه به محدودیت‌های موجود اولویت خود را در تخصیص اعتبار به بنگاههای کوچک و متوسط قرار دادیم و امیدواریم درمورد تثبیت نرخ ارز نیز در شرایط پسا برجام تا پایان سال ۱۳۹۵ ارز تک نرخی را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: نسبت دارایی‌های بانکی ما به تعهدات حدود ۴٫۵ درصد است که این در سطح استانداردهای جهانی نیست. همچنین مشکلاتی در نظام بانکی ما وجود دارد که این مشکلات، مشکلات منجمد نظام بانکی ماست که حجم بالای مطالبات معوق از بانک ها یکی از این مسائل است.

سیف افزود: در شرایط فعلی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانکی داریم که باید هر چه سریعتر در مورد تعیین تکلیف آنها اقدام شود. همچنین بدهی سنگین دولت به بانک ها که دائم روند افزایشی پیدا می‌کند نیز از عوامل ایجاد عدم تعادل بین دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌هاست و دارایی های غیرمالی نیز یکی دیگر از مشکلات منجمد بانک‌های ماست که بسیاری از سرمایه های بانک ها را قفل کرده و بانک ها با این چالش مواجهند که در عین داشتن دارایی نمی‌توان از نقدینگی حاصل از آن استفاده کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با انتقاد از رشد موسسات غیرمجاز در سال های قبل، گفت: موسسات غیرمجاز بازار پولی کشور را به شدت تخریب کرده اند و مدیریت سود بانکی را در این شرایط سخت نموده است که باید هر چه سریعتر این مشکلات مرتفع شود.

 

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری