تبلیغات

انتشار اوراق صکوک اسلامی شتاب می گیرد/ کاهش تورم به کمترین میزان در یک دهه اخیر

وزیر امور اقتصادی و دارایی از انتشار حجم بالای اوراق صکوک اسلامی در بازار سرمایه با ضمانت دولت خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در آیین آغاز هشتمین اجلاس بازارهای سرمایه اسلامی ، گفت: جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که تمامی بازارهای مالی مالی و پولی خود از جمله صنعت بیمه، بانک و بازار سرمایه را بر اساس عقود و ضوابط شرعی تعیین کرده و طی ۴ دهه از عمر انقلاب اسلامی ایران توانسته مسیر استواری در این زمینه طی کند.

وی افزود: هم اکنون بانک‌های ایرانی در رأس بزرگترین بانک‌های جهان اسلام قرار دارند که تمامی عقود خود را بر اساس ضوابط اسلامی منعقد می‌کنند. صنعت بیمه ایران در زمره برترین صنایع مالی منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود.

طیب نیا با بیان این که با توجه به این که حجم بالایی از اوراق صکوک اسلامی در سال ۱۳۹۵ با پشتوانه و ضمانت دولتی منتشر خواهد شد، ادامه داد: یکی از جاذبه های سرمایه گذاری خارجی خرید اوراق صکوک اسلامی دولت ایران خواهد بود که هم ریسک پایینی دارد و هم از بازدهی کم نظیری برخوردار است.

وی به برگزاری کنفرانس بین المللی بازار سرمایه اسلامی اشاره کرد و افزود: ایران از معدود کشورهایی است که تمامی بازارهای پولی، بیمه ای و سرمایه ای آن براساس عقود و ضوابط اسلامی طراحی شده است.

به گفته وی، ارزش اوراق صکوک سررسید نشده همواره در حال افزایش بوده و به رقم ۳۰۰ میلیارد دلار تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.

طیب نیا گفت: در چهار دهه ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد مسیر پرشتابی برای توسعه بازارهای سرمایه اسلامی طی شده به گونه ای که امروز بانک های ایرانی در میان بزرگ ترین بانک های جهان اسلام قرار گرفته اند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه صنعت بیمه ایران جزو برترین های منطقه است، گفت: در دوران تحریم های ظالمانه که شرکت های بین المللی از همکاری با ایران خودداری می کردند و حاضر نبودند پوشش بیمه ای مسیرهای هوایی و دریایی را انجام دهند، بیمه های داخلی این کار را انجام دادند و همه مسیرها را تحت پوشش قرار دادند.

وزیر اقتصاد با اشاره به دوران تاریک تحریم‌ها و عدم همکاری شرکت‌های بیمه اتکایی عنوان کرد: در حالی که در دوران تحریم‌ها شرکت‌های بیمه حاضر به همکاری با شرکت‌های بیمه ایرانی نبودند، تمامی مسیرهای پروازی و دریایی را تحت پوشش بیمه‌های ایرانی برخوردار از ضوابط اسلامی بود.

وزیر اقتصاد عنوان کرد: تجربه بحران مالی ۲۰۰۸ غرب مهر تأییدی بر کارآمدی ابزارهای مالی اسلامی بود و پیش‌بینی می‌شود، این ابزارها در بازارهای اسلامی و غیراسلامی به زودی به عنوان ابزارهای عادی در این بازارها تبدیل و به کار گرفته شود و در عین حال سهم بالایی از حجم و ارزش این بازارها را به خود اختصاص دهند.

طیب‌نیا با بیان اینکه بازار سرمایه اسلامی محلی برای تقویت ارکان و نشر تفکر اسلامی است، عنوان کرد: افزایش سهم بازار سرمایه ایران در تأمین مالی و افزایش سهم سرمایه‌گذار خارجی هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: چشم‌انداز مثبت و رو به رشد اقتصاد ایران در دوران پساتحریم و اجرای سیاست‌های نهادی همواره مورد تأیید و اتفاق‌نظر صاحبنظران و سازمان‌های مالی بزرگ دنیا بوده و این در حالی است که ایران دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی را در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری کرده است. دستیابی به این هدف بدون شک بدون اتکا به بازار سرمایه مستحکم قابل اجرا نخواهد بود.

طیب‌نیا با بیان اینکه بانک‌ها پیش از این عمده‌ترین بازار تأمین مالی کشور برای استفاده از تسهیلات بلندمدت بوده‌اند، عنوان کرد: با توجه به رشد بازار سرمایه ایران در سال‌های اخیر دولت ایران تلاش می‌کند تا سهم تأمین مالی از این بازار افزایش یابد. در عین حال اصلاحات نهادی و بسترسازی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی هدف‌گذاری شده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه تسریع در فرآیندهای بانکی از جمله افتتاح و انتقال وجوه برای سرمایه‌گذاران خارجی و در عین حال ایجاد نهادهای رتبه‌بندی، حسابداری و مدیریت حرفه‌ای ارکان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد شده است، عنوان کرد: ابزارهای جدید مالی از جمله انواع اوراق بهادار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر ابزارهای مالی و بدهی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد شده و دسترسی به اطلاعات و شفافیت مالی نیز در بازار افزایش یافته است، همچنین با تقویت سامانه کدال و مدیریت فناوری و در عین بهبود قوانین بازار سرمایه، تشخیص تخلفات از جمله دستکاری قیمت و پولشویی و به روزرسانی سامانه‌های نظارتی تقویت شده است.

به گفته وی از زمان اجرای توافق هسته‌ای بازار سرمایه ایران شاهد شتاب سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در بازار سرمایه بوده و اشخاص حقیقی و حقوقی به طور روزانه در این بازار به خرید و فروش می‌پردازند.

افزایش حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس در پسا تحریم

وی گفت: از زمان توافق هسته ایران با ۱+۵ بازار سرمایه، شاهد افزایش حضور سرمایه گذاران خارجی بوده ، به گونه ای که اشخاص حقیقی و حقوقی به طور روزانه در بورس خرید و فروش می کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی حجم بازار سرمایه ایران را پنج هزار تریلیون ریال( ۵۰۰ هزار میلیارد تومان) اعلام کرد و افزود از زمان اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) شاخص بورس حدود ۲۱ درصد رشد کرده و میانگین معاملات روزانه با افزایش ۱۸۳ درصدی به ۲۷۳ میلیون دلار رسیده است.

طیب نیا از دستاوردهای اخیر ایران که به لطف استفاده از بازار سرمایه تحقق یافت را ساماندهی معضل بدهی دولت به بخش خصوصی اعلام کرد.

وی به حجم گسترده اجرای طرح های عمرانی و زیربنایی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: مشکل کمبود منابع مالی در اجرای این پروژه ها وجود دارد که استفاده از روش استقراض از بانک مرکزی مشکل ساز بوده و حجم نقدینگی و تورم را افزایش می دهد.

طیب نیا گفت: بر این اساس دولت به سراغ راهکارهای جدید رفته و مجوز قانونی انتشار اوراق خزانه اسلامی را اخذ کرد.

ویژگی این روش تامین مالی این است که از نقدینگی موجود درون سیستم اقتصادی استفاده شده و بدون افزایش حجم نقدینگی، طرح های اقتصادی اجرا می شود.

عضو هیات دولت یازدهم با بیان اینکه سال گذشته این اوراق در سررسید خود به طور کامل بازخرید شده است، افزود: برای انتشار این اوراق اعتمادسازی شده است بطوری که افراد و حتی سرمایه گذاران برخی کشورها برای خرید این اوراق اظهار تمایل کرده اند.

طیب نیا ارزش کل اوراق منتشر شده در سال ۹۴ را هشت میلیارد دلار اعلام کرد که افزایش ۳۴۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۳ داشته است.

وی همچنین گفت، پارسال برای نخستین بار اوراق صکوک استصناع منتشر شد که با استقبال مواجه شد.

اوراق صکوک استصناع همان اوراق سفارش ساخت است. این نوع از اوراق مبتنی بر عقد استصناع بوده و از جمله اوراق بهادار با بازدهی ثابت محسوب می شوند. اوراق استصناع با هدف ایجاد ابزاری جدید در زمینه تامین مالی پروژه ها و تامین مالی پیمانکاران طراحی شده است.

وزیرامور اقتصادی ودارایی انتشار ۱۶۵ میلیون دلاری اوراق اجاره و انتشار ۴۰۳ میلیون دلار اوراق سلف استاندارد در بورس انرژی و کالا را از عمده اقدام های جدید برای تامین مالی بیان کرد.

* کاهش تورم به کمترین میزان در یک دهه اخیر

طیب نیا در بخش دیگری از سخنان خود به کاهش نرخ تورم اشاره کرد و گفت: در آغاز به کار دولت یازدهم تورم به ۴۰ درصد رسیده بود که توانستیم آن را به کمترین میزان در یک دهه اخیر کاهش دهیم.

وی گفت، انتظار می رود به زودی نرخ تورم تک رقمی شود.

 

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری