تبلیغات

وزارت اقتصاد ۱۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی واگذار می کند

اسناد خزانه اسلامی

انتشاراوراق خزانه یکی از راهکار های دولت برای کاهش بدهی های خود است؛ این اسناد ابزاری مالی است که مبتنی بر بدهی دولت به ‌نظام بانکی، ذی‌نفعان و تامین‌کنندگان منابع بوده و به‌وسیله خزانه‌داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر می‌شود.
به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، این میزان اسناد خزانه اسلامی به طور الکترونیکی از طریق شعب مرکزی و میرداماد بانک ملی ایران واگذار می‌شود. قیمت اسمی هر یک از این اسناد یک میلیون ریال بوده و مهلت واگذاری آنها تا پایان تیرماه و ۲۵ اسفندماه امسال نیز زمان سررسید این اسناد در شعب یادشده است.
این اسناد فاقد کوپن سود علی‌الحساب بوده و در سررسید، مبلغ اسمی اسناد به دارندگان آنها قابل پرداخت است.
اسناد یادشده با نام بوده و معامله ثانویه آنها پیش از سررسید از طریق شرکت فرابورس ایران امکان‌پذیر است. همچنین قابلیت واگذاری به عموم را نداشته و فقطً قابل واگذاری به پیمانکاران تعیین شده از سوی دولت بوده و پیش از سررسید، قابل بازخرید در بانک نخواهند بود.
واگذاری این اسناد به صورت الکترونیکی و از طریق نرم‌افزار موجود در تارنمای بانک ملی ایران به آدرس اینترنتیhttps://ap.bmi.ir/Treasury صورت می‌پذیرد.
به گزارش ایرنا، اسناد خزانه، اوراق بهادار بانام یا بی‌نامی است که خزانه‌داری کل با بهای اسمی معین و بدون کوپن سود با سررسیدهای حداکثر تا سه سال منتشر کرده و در قبال بدهی‌های مسجل بخش دولتی و با توافق بستانکاران به‌صورت تنزیلی (با کسر از بهای اسمی) در اختیار آنها قرار می‌دهد.
در واقع دولت می‌تواند با انعقاد قراردادهای مربوط به مبادله‌های واقعی، اوراق بهادار خزانه را برای سررسید معین در اختیار بانک‌ها، پیمانکاران پروژه‌های کوتاه‌مدت یا تامین‌کنندگان نیازهای جاری و به‌طورکلی طلبکاران دولت قرار دهد و از این راه نیازها و هزینه‌های جاری و کوتاه‌مدت خود را تامین مالی کند.
تسویه بدهی دولت با پیش بینی خزانه اسلامی در سال ۱۳۹۳ آغاز شد و در بودجه این سال نیز دیده شد اما فرصت عملیاتی شدن نداشت تا اینکه در نهایت ۱۰ هزار میلیارد ریال در ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۳ با سررسید یک ساله برای پرداخت بدهی های دولت و طرح های تملک عمرانی منتشر و در ۲۳ اسفندماه گذشته سررسید شد.
به گفته مدیرکل مدیریت بدهی‌های وزارت اقتصاد، در سال گذشته نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی برای پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران وزارتخانه های نیرو و راه و شهرسازی منتشر شد.
مهدی بنانی گفت: در لایحه بودجه امسال ۷۵ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی با سررسید یک تا سه سال برای پرداخت مابه‌التفاوت قیمت واقعی با فروش (یارانه) پیش‌بینی شده است.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری