تبلیغات

کاهش ۳۲واحدی شاخص کل بورس/پیش بینی رونق بازار سرمایه در نیمه دوم امسال

بورس

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، پس از افت ۱۰۲۶ واحدی دیروز(شنبه) شاخص بازار سرمایه، امروز شرایط باثباتی بر معاملات امروز حاکم بود.

حجم معاملات امروز بورس نیز کاهش داشت به گونه ای که ۸۷۲ میلیون و ۲۹۴ هزار سهم و حق تقدم به ارزش ۲ هزار و ۴۰۱ میلیارد ریال در ۵۹ هزار و ۸۵۹ نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای شپنا، خودرو و شیراز با افت خود سبب کاهش شاخص کل شدند، اما نمادهای فارس، جم، وبملت و فملی با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص شدند.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه به جز شاخص بازار دوم منفی بودند؛ بر این اساس شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۱۱ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۸۷ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۷۱ واحد، شاخص آزاد شناور ۲۲۱ واحد و شاخص بازار اول ۱۲۱ واحد افت کرد.
شاخص بازار دوم، تنها شاخص مثبت بازار سرمایه با رشد ۵۱۷ واحدی بود.
بیشترین رشد قیمت در معاملات امروز به نمادهای حق تقدم بین المللی محصولات پارس، سپنتا، عمران و توسعه فارس، داروسازی ابوریحان و بیمه پارسیان تعلق داشت.
نمادهای حق تقدم معدنی و صنعتی چادرملو، کارخانجات قند قزوین، گروه صنعتی بوتان، پتروشیمی شیراز و قند لرستان نیز از بیشترین کاهش قیمت برخوردار بودند.

** بورس در نیمه دوم امسال رونق می گیرد
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس اوراق بهادار تهران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بازار بورس با بیان اینکه در نیمه دوم امسال، بازار سرمایه رونق گرفته و بازدهی آن از بازارهای رقیب بیشتر خواهد شد، گفت: پس از کاهش سود بانکی، علاوه بر بازار بدهی و صندوق های سرمایه گذاری، بخشی از این سرمایه ها، جذب بازار سهام می شود.
سیدمحمد هاشمی نژاد با بیان اینکه وضعیت بازارسرمایه از واقعیات اقتصادی جامعه نشات می گیرد، افزود: تازمانی که رکورد و رخوت در اقتصاد کشور وجود داشته باشد، بورس نیز دچار رکود می شود؛ باید توجه داشت که سایر بازارها نیز دچار این وضعیت هستند.
این مسئول بازار سرمایه به رشد سریع شاخص کل بورس در ماه های پایانی پارسال اشاره کرد و گفت: در سه ماه چهارم سال گذشته، خوش بینی شکل گرفته، باعث رشد سریع بازار بورس شد و در نتیجه منجر شد برخی با خوش بینی و با هدف کسب سودهای سریع و کوتاه مدت وارد بازار شوند.
وی با بیان اینکه وضعیت سکون و رکود بازار بورس باعث می شود سهامدارانی که دنبال سود کوتاه مدت هستند، خسته شوند، گفت: نکته ای که سهامداران خرد باید به آن توجه کنند این است که بازار سرمایه یک بازار میان و بلندمدت است؛ تمایل برخی سهامداران برای اینکه سهم خریداری شده در مدت دو تا سه هفته بالا رفته و سود کلانی را کسب کند، نشان می دهد معامله، به درستی هدفگذاری نشده است.
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس اوراق بهادار تهران یادآور شد: برای فعالیت در بازار سرمایه باید دوره زمانی ۶ ماهه تا یک ساله به عنوان دوره سهامداری در نظر گرفته شود.
هاشمی نژاد با بیان اینکه در پساتحریم، مذاکره ها و توافق هایی انجام شده که باعث امیدواری و خوش بینی در بازار شده است، اضافه کرد: بخشی از این مذاکرات به نتیجه رسیده و عملیاتی شده است اما بخش دیگر هنوز عملیاتی نشده است؛ بسیاری از برنامه ها و مذاکراتی که شرکت ها انجام داده اند، برای نتیجه دادن نیاز به زمان دارد.
وی با بیان اینکه بخشی از این رکود بازار سرمایه، ناشی از روند اصلاحی شاخص کل است، گفت: اواخر پارسال رشد سریعی را در بازار شاهد بودیم که باعث شد بورس از سایر بازارها سبقت بگیرد، اما پس از مدتی بازار وارد مرحله اصلاحی شد.
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس اوراق بهادار تهران به سهامداران توصیه کرد: با تحمل و صبر و انتخاب سهام مناسب می توان تا پایان امسال، به سودآوری رسید؛ پیش بینی می شود که وضعیت بازار سرمایه همانند پارسال، نسبت به بازار های رقیب شرایط بهتری را داشته باشد. هاشمی نژاد گفت: به نظر من بازدهی بازار سرمایه در سال ۹۵ از سایر بازارها از جمله بازار مسکن و بازار پولی (سود بانکی) بیشتر خواهد بود و احتمالا در نیمه دوم امسال شرایط بهتری را در بورس شاهد خواهیم بود.
وی ادامه داد: همچنین با به نتیجه رسیدن مذاکرات شرکت ها با شرکای خارجی خود و امضای قراردادها، شرایط شرکت ها بهتر شده و سودآوری آنها افزایش می یابد.
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس اوراق بهادار تهران درباره کاهش سود بانکی نیز گفت: باید در نرخ سود بانکی تجدیدنظر شود، زیرا به دلیل بالا بودن سود تسهیلات، هزینه تولید درکشور ما بالا می رود که به ضرر اقتصاد و برخلاف اقتصادی مقاومتی است.
هاشمی نژاد به مزیت های بازار سرمایه برای جذب پول های سرگردان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه امسال، بازار بدهی رشد خوبی یافته و شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلفی که در این بازار ارایه شده، می توانند تامین مالی کنند.
وی ادامه داد: پارسال، عرضه ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت نفتی با استقبال زیادی مواجه شد و امسال نیز قرار است شرایط عرضه ۵۰۰ هزار میلیارد ریال، اوراق دیگر فراهم شود.
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس اوراق بهادار تهران به وجود زمینه های سرمایه گذاری برای افراد ریسک گریز اشاره کرد و ادامه داد: نرخ سود ارایه شده در بازار بدهی، تقریبا ثابت و بدون ریسک است و بنابراین پس از کاهش نرخ سود بانکی می تواند که منابع قابل توجهی را به سوی خود جلب کند.
وی ادامه داد: پس از کاهش سود بانکی، بخشی دیگر از این پول نیز جذب صندوق های سرمایه گذاری که سود مناسبی را ارایه می کنند، خواهد شد.
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه بازار بورس، قدرت جذب سپرده های بانکی را دارد، گفت: علاوه بر بازار بدهی و صندوق های سرمایه گذاری، بخشی از این پول نیز جذب بازار سهام می شود.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری