تبلیغات

تورم ماه آینده تک رقمی می شود

سیف

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت که در یک ماه آینده تورم تک رقمی می شود که عامل اصلی آن رعایت انضباط و اجتناب از اقدامات غیرمنطقی است.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ولی الله سیف عصر چهارشنبه در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان البرز گفت: در سال ۹۵ به دلیل شرایط خاص و بعد از دستاورد بزرگ برجام این توفیق حاصل شد.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است برجام دستاورد بزرگی است و از همه ظرفیت های ان استفاده نشده و باید ادامه پیدا کند و ما باید طرف مقابل را موظف به انجام تعهدات کنیم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این خصوص، گفت: اکنون هزینه مبادلات بسیار پایین آمده و به تدریج شبکه کارگزاری نظام بانکی بین المللی در حال گسترش است و طرف مقابل نیز در این بخش تحرکات مثبتی دارد که امید است بعد از برجام این فاصله زیاد در مبادلات بانکی کمتر شود.

**۴۱۷ هزار میلیارد تومان حجم تسهیلات نظام بانکی

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: ۴۱۷ هزار میلیارد تومان حجم تسهیلات در نظام بانکی است که باید درست استفاده شود. ما محدودیت برای تامین ۱۶ هزار میلیارد تومان مورد نیاز برای واحدهای صنعتی را نداریم و حل مشکلات تولید و اقتصاد به هر میزان که اعتبار نیاز باشد، می توانیم تامین کنیم.

سیف تصریح کرد: واقعیتی وجود دارد و آن اینکه مشکلات نظام بانکی از مشکلات ساختاری ناشی از مسائل انباشته شده چند دهه گذشته به وجود آمده است. ۴۵ تا ۵۰ درصد از دارایی های نظام بانکی در انجماد است و ما داریم از ۵۰ درصد استفاده می کنیم و هزینه بخش غیرقابل استفاده به بخش مورد استفاده تحمیل می شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: نظام بانکی همه منابع تجهیز شده در نظام بانکی را دارد سود را به سپرده گذار می دهد، این فضا ایجاد شده که ما با نگاه کارشناسی این منابع بلااستفاده مردم را جمع آوری کرده و با آنها کارهای بزرگ برای رشد اقتصادی، توسعه و اشتغال انجام دهیم.

وی افزود: برخی مواقع ممکن است حجم سپرده بتواند یک پروژه بزرگ را راه اندازی کند، بانک می تواند این نقش را ایفا کند، اما در مقابل ۸۰۰ هزار میلیارد تومان کل سپرده های سال گذشته بوده و ۴۱۷ هزار میلیارد تومان حجم تسهیلات ارائه شده بوده است.

سیف همچنین گفت: وقتی بحث حساسیت سال ۹۵ و ضرورت اتخاذ تصمیمات اثربخش صورت گرفت، تحلیل شد که چه تعداد واحد کوچک و متوسط داریم. نقش جدی بنگاه های کوچک و متوسط که می تواند اشتغال پایدار و دائمی ایجاد کند، در دولت مطرح شد و پیش بینی شده ۷۵۰۰ تا ۱۰ هزار از این واحدها وجود دارد که ۱۶ هزار میلیارد تسهیلات نیاز دارد و نظام بانکی اگر اقدام کند، می تواند تحویل بزرگی ایجاد کند.

سیف خاطرنشان کرد: این رقم بزرگی برای بانک ها نیست، اما شرطش این است که این ایده خوب را دچار بلایای مختلف نکنیم و بی نظمی منجر به این نشود که واحدهای مستحق بی نصیب بمانند.

**تخصیص بهینه منابع رمز خروج از رکود

وی تصریح کرد: رمز خروج از رکود تخصیص بهینه منابع است هم منابع مالی و هم نیروی انسانی و وقت، که اگر درست باشد به سرعت از رکود بیرون می آییم، اما مدام تجربیات غلط گذشته را تکرار می کنیم در حالی که باید در نگاه و برنامه تحول ایجاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: کارگروه رفع موانع تولید وظیفه ندارد که یک بانک را مجاب به پرداخت تسهیلات بی مورد کند و مستحق واقعی در این بخش بی بهره بماند. اگر عزم جدی وجود داشته باشد وقتی خود بانک در این کارگروه است، اگر طرحی واقعا مشکلی دارد هیچ دلیل ندارد که بانک کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر این کارگروه با این منطق موارد را بررسی کرده و به جمع بندی برسد، بهترین استفاده و کمک از این جلسات بیرون می آید.

وی خاطرنشان کرد: سال ۹۳ سه درصد رشد اقتصادی داشتیم، سال های قبل منفی بود و در این شرایط رکود در سال ۹۳ رشد اقتصادی داشتیم، روند رو افزایش رشد اقتصادی با آن ظرفیت می توانست رشد پیدا کند که با افت شدید قیمت نفت مواجه شدیم و نفت از ۱۲۰ دلار به زیر ۴۰ دلار رسید، اما این امر در اقتصاد ایران شوک ایجاد نکرد زیرا در این بخش منطقی اقدام شد.

سیف همچنین افزود: باید توجه کنیم واحدهای کوچک و متوسط وظیفه اصلی نظام بانکی است که کاملا جدی است و اولویت اول ما این واحدها است.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه در گردش و اشتغال در کشور بسیار جدی است، گفت: امسال بحث اقتصاد مقاومتی را داریم، نظام بانکی مهمترین مسئولیت را در این خصوص دارد که تامین مالی صنایع کوچک و متوسط و سرمایه در گردش اعلام شده است.

**فعالیت واحدهای تولیدی نیازمند توجیه منطقی

سیف به حرکت در آمدن چرخ واحد تولیدی را نیازمند توجیه منطقی دانست و اظهار داشت: گردش مالی و عرضه و تقاضا باید قابل توجیه باشد و اگر تولیدی صورت گیرد که بازار ندارد مناسب برای سرمایه گذاری دوباره در این بخش نیست، بنابراین چرخ تولید باید قابلیت استمرار داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در صنعت دوره حیات وجود دارد که درشروع آن جاذبه و شکوفایی وجود دارد، ولی روزی حیات آن تمام می شود، وقتی تمام شد دو راه دارد یا باید تحلیل برود و یا در همان لحظات به روز و دگرگون شود.

**ضرورت کاهش نرخ سود بانکی

سیف با تاکید بر اینکه به اعتقاد بانک مرکزی نرخ سود بانکی بالا است، گفت: باید به نرخ سود که یکی دو درصد از نرخ تورم است برسد و این باید به سرعت اعمال شود.

وی افزود: دوره طولانی نرخ سود از نرخ تورم کمتر بود و سپرده گذار ضرر می کرد، الان دو سال است که نرخ سود مثبت شده ولی در این موضوع افراط شده است، لذا بانک ها برای سرویس دادن تحت فشار هستند.

وی با تاکید بر اینکه موسسات غیرمجاز به بازار پولی کشور آسیب می زدند، گفت: برای همه اینها روشی در پیش گرفته شده و با پرهیز از روش های دستوری بانک مرکزی ورود کرده و بازار بین بانکی را فعال کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی بازار بین بانکی را نظم داد که سود ۲۹ درصد به ۱۷ درصد رسید و نرخ تسهیلات هم کاهش جدی داشته است.

سیف ادامه داد: بعد از ۶۰ سال صادرات کالاهای غیرنفتی ما بیشتر از واردات است و ما در جهت یکسان سازی نرخ ارز به بانک ها اجازه می دهیم در این عرصه ورود پیدا کنند.

 

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری