تبلیغات

تورم تک‌رقمی چگونه به‌دست آمد؟

تورم وضعیتی است که طی آن سطح عمومی قیمت¬ها به طور مداوم و به مرور زمان، افزایش یابد. نکته حائز اهمیت در تعریف تورم عنصر زمان و تداوم افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست. بدین معنا که سطح عمومی قیمت¬ها باید در یک دوره نسبتا”بلند مدت و طی زمان افزایش داشته باشند. اگر قیمت¬ها در یک دوره خاص افزایش یابند و سپس این روند صعودی قطع شود، به این فرایند تورم اطلاق نمی¬شود. به طور خلاصه تورم در معنای اقتصادی آن عبارت است از افزایش عمومی، نامتناسب و خودافزای قیمت¬ها که غالبا” حالتی مداوم و برگشت ناپذیر دارد. البته برخی از صاحبنطران اعتقاد دارند که تورم فقط افزایش سطح عمومی قیمت ها نیست بلکه این افزایش قیمت ها معلول وضعیت تورمی است و نباید آن را معادل و عامل بروز وضعیت تورمی محسوب کرد. بلکه محور اصلی عارضه تورم به افت ارزش واحد مبادله بر می گردد که در نتیجه سیاست های پولی نادرست ایجاد می شود و نماد بیرونی آن هم افزایش حجم پول، خلق نادرست اعتبار و افت قدرت خرید پول ملی است و بر همین اساس است که در تمام جهان وظیفه اصلی بانک های مرکزی را حفظ ارزش پول ملی تعریف می کنند. نرخ های تورم بالا موجب توزیع ناعادلانه درآمدها، تغییر نامناسب قیمت های نسبی و به تبع توزیع غیر بهینه منابع، افزایش نااطمینانی و بی ثباتی در اقتصاد، کوتاه تر شدن افق تصمیم گیری فعالان اقتصادی، کاهش سرمایه گذاری بلند مدت، افزایش هزینه های مبادله و بر این اساس ضروری است فعالان اقتصادی اطلاع دقیق از وضعیت تغییرات قیمتی و تورم داشته باشند.

تعریف شاخص قیمت
نرخ تورم از تغییرات شاخص قیمتی محاسبه می گردد. شاخص قیمت اندازه ای از تغییرات درصدی یا نسبتی در یک مجموعه از قیمتها در یک دوره زمانی است.
شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی از انواع شاخص های قیمت است که نشان دهنده تغییرات قیمت کالاها و خدماتی منتخب است که توسط خانوارها در یک دوره زمانی مورد مصرف(سال پایه) قرار می گیرد قیمت های مورد استفاده در این شاخص، قیمتهای خرده فروشی کالاها و خدمات است. شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی یکی از شاخص های اقتصادی مهم و کلیدی کشور است که مورد استفاده مسئولان، دستگاه های برنامه ریز و سیاستگذار و مجامع علمی کشور است.
همچنین در قراردادهای دوجانبه و دعاوی حقوقی، مطابق قوانین اخیر، تعدیل مهریه، دعاوی مربوط به چک و دیون معوقه، تعدیل حقوق و دستمزدها با استفاده از این شاخص انجام می گیرد.
این شاخص در کشور ایران توسط مرکز امار ایران(در سطح شهر و روستا و به طور جداگانه) و بانک مرکزی(مناطق شهری) محاسبه می گردد.
در محاسبه سبد شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری مرکز آمار ایران، بیشترین ضریب اهمیت مربوط به مسکن و اجاره(۳۰ درصد)، خوراکی ها (۲۵درصد) -در بین خوراکی ها نان (۶٫۴درصد) وگوشت قرمز و سفید (۳ /۶درصد) بیشترین سهم را دارند- حمل و نقل(۸ /۹درصد)، بهداشت و درمان(۷ /۶درصد) بوده است.

بررسی وضعیت تورم خرداد ماه ۱۳۹۵
بر اساس آخرین آمار مرکز امار ایران نرخ تورم در یک سال منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۵ (بر مبنای سال پایه ۱۳۹۰) معادل۵/ ۹ درصد بوده است. همان طور که در نمودار شماره (۱) نشان داده شده است نرخ تورم سالانه منتهی به ماه مورد بررسی از خرداد ماه ۱۳۹۴ تا خرداد ماه ۱۳۹۵ روند نزولی خود را طی کرده است. در خرداد ماه ۱۳۹۵درصد تغییر نسبت به ماه مشابه سال قبل(تورم نقطه به نقطه) معادل ۱/ ۶درصد بوده است که به عنوان شاخص پیشنگر نشان دهنده استمرار روند کاهشی نرخ تورم است. نرخ تورم نقطه به نقطه(۱/ ۶درصدی) از مهر ماه ۱۳۸۸ به بعد سابقه نداشته است.
در سال منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۵، کالاها معادل (۸/۸درصد) و خدمات معادل (۵/ ۱۰درصد) افزایش قیمت داشته اند. همان طور که از نمودار شماره(۲) قابل مشاهده می باشد، آب و برق و سوخت (۶/ ۳۰درصد)، آموزش(۶/ ۱۵درصد)، بهداشت و درمان(۷/ ۱۲درصد)، سبزیجات و حبوبات(۴ /۱۲درصد)، هتل و رستوران(۶/ ۱۲درصد)، ماهی و صدفداران(۱۲درصد) و نان و غلات (۱ /۱۱درصد) بیشترین افزایش قیمت را داشتند. ارتباطات (۱/ ۲درصد)، میوه و خشکبار(۶/ ۲درصد)، روغن ها و چربی ها و گوشت قرمز و سفید(۹/ ۲درصد) کمترین افزایش قیمت را داشتند. همان طور که مشاهده می شود کالاهای اساسی همچنان در بین گروههای کالایی بیشترین افزایش قیمت را داشتند اما روند قیمت های ماهانه حاکی از کاهش قیمت آنها به مرور زمان است.

نمودار شماره(1) روند نرخ تورم سالانه منتهی به هر ماه از خرداد 1394 الی خرداد 1395(به سال پایه 1390)

نمودار شماره(۱) روند نرخ تورم سالانه منتهی به هر ماه از خرداد ۱۳۹۴ الی خرداد ۱۳۹۵(به سال پایه ۱۳۹۰)

image_fullsize_4f8949ea-55d4-4f33-b0d4-b2cc2d1fe094_051efac6-9771-4d6b-930e-ca0b23e808b5_freesize-full

نمودار شماره(۲) نرخ تورم سالانه گروههای منتخب کالاها و خدمات مصرفی منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۵

همانطور که از نمودار شماره (۳) قابل مشاهده است، نرخ تورم ماهانه خرداد ماه۱۳۹۵ (درصد تغییر نسبت به ماه قبل) معادل (۰٫۵ درصد) بوده که در بخش کالاها (۰٫۸درصد) و در بخش خدمات(۰٫۲درصد) اعلام شده است. در ماه مشابه سال قبل نرخ تورم ماهانه (۰٫۴-درصد) بوده است. همان طور که در نمودار شماره (۴) نشان داده شده است گوشت قرمز و ماکیان(۶ /۴درصد)، آب و برق و گاز(۸/ ۱درصد)، ماهی و صدفداران(۴/ ۱درصد) و دخانیات(۱/۱درصد بیشترین افزایش قیمت را داشتند و ارتباطات(۰درصد)، آموزش(۱ /۰درصد)، تفریح و فرهنگ، حمل و نقل، اجاره و مسکن(۲ /۰درصد) کمترین افزایش قیمت را داشتند.

نمودار شماره(3)روند نرخ تورم ماهانه از خرداد ماه 1394 الی خرداد ماه1395(به سال پایه 1390)

نمودار شماره(۳)روند نرخ تورم ماهانه از خرداد ماه ۱۳۹۴ الی خرداد ماه۱۳۹۵(به سال پایه ۱۳۹۰)

نمودار شماره(4) نرخ تورم ماهانه گروههای منتخب کالاها و خدمات مصرفی در خرداد ماه1395(به سال پایه 1390)

نمودار شماره(۴) نرخ تورم ماهانه گروههای منتخب کالاها و خدمات مصرفی در خرداد ماه۱۳۹۵(به سال پایه ۱۳۹۰)

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری