تبلیغات

برجام، دریچه های ورود کالاهای ایرانی به بازارهای جهانی را گشود

به گزارش ایرنا، اسرافیل احمدیه روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: امید است با برداشته شدن کامل تحریم ها، بتوانیم بازار قدیم را حفظ و بازارهای جدید بین المللی ایجاد کنیم.
وی مهمترین چالش های بخش صنعت، معدن و تجارت را نیاز واحدهای تولیدی به تسهیلات مالی، واردات مشابه تولید داخل، قاچاق و آثار به جا مانده از اعمال تحریم ها دانست و افزود: برای حل این مشکلات نیز برنامه هایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر گرفته شده است.

*** ۴۵۰ واحد صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شدند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره پرداخت تسهیلات گفت: تا کنون ۴۵۰ واحد صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شدند.
احمدیه افزود: مجموع تسهیلاتی که این واحدها باید دریافت کنند حدود چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال است.
وی با بیان اینکه تعدادی از بانک ها این تسهیلات را پرداخت کرده اند و نخستین مورد پرداخت مربوط به بانک ملی بود، اظهار کرد: دو بانک دیگر نیز گزارش هایی مبنی بر ارائه تسهیلات ارائه کرده اند.
وی همچنین از پیگیری مدیریت استان برای افزایش سهم استان اصفهان از تسهیلات اعطا شده به واحدهای صنعتی خبر داد و گفت: پیشنهاد ما این است که رقم ۱۰ هزار میلیارد به ۲۵ هزار میلیارد ریال افزایش یابد.
احمدیه همچنین درباره ثبت نام واحدهای صنعتی در سامانه بهین یاب اظهار کرد: تا کنون سه هزار و ۳۴۷ واحد از استان اصفهان در این سامانه ثبت نام کرده اند.
وی درباره احتمال ورشکستگی برخی واحدهای صنعتی در سال جاری نیز توضیح داد: در هر صورت این احتمال همواره وجود دارد که واحدهای جدیدی فعال شوند و واحدهایی نیز ورشکست شوند.
سامانه اینترنتی ‘بهین یاب’ برای حمایت قانونی و ضوابطی و ثبت نام واحدهای تولیدی که خود را مستحق اخذ تسهیلات می دانند، راه اندازی شده است.

*** ۲۵ درصد واحدهای صنعتی و تولیدی اصفهان غیر فعال هستند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: در سطح استان ۲۵ درصد واحدهای صنعتی و تولیدی غیر فعال است و ۳۵ درصد واحدها با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد و ۴۰ درصد واحدها با ظرفیت بالای ۵۰ درصد فعالیت می کنند.
وی با اشاره به پایش انجام شده درباره وضعیت واحدهای صنعتی افزود: بر این اساس در کلانشهر اصفهان نیز ۳۰ درصد واحدها، تعطیل و دیگر واحدها نیمه فعال یا دارای فعالیت کامل است.
وی خاطرنشان کرد: در برخی از شهرستان ها وضعیت مطلوب است به عنوان مثال در آران و بیدگل از حدود ۹۰۰ واحد صنعتی، فقط ۱٫۶ درصد آنها تعطیل است.
استان اصفهان دارای ۹ هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی و تولیدی است.
احمدیه با اشاره به اجرای هفت طرح کلان در قرارگاه اقتصاد مقاومتی کشور گفت: بیشتر این طرح ها مبنی بر فعال کردن یا رونق واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه فعال است.
وی افزود: از هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی کشور که قرار است تسهیلات مالی به آنها با هدف رونق گیری فعالیتشان پرداخت شود، سهم استان اصفهان ۷۳۴ واحد با ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار و ایجاد فرصت شغلی برای ۱۲ هزار نفر است.
وی موضوع دیگر طرح های اقتصاد مقاومتی را صادرات عنوان و اضافه کرد: بر این اساس امسال باید ۱۰ میلیارد دلار به ارزش صادرات ایران افزوده شود.
صادرات ایران در سال گذشته حدود ۳۳ میلیارد دلار بود.
احمدیه یکی از این هفت طرح را نیز تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان اعلام و تصریح کرد: این طرح با ۹۹ درصد پیشرفت در مرحله آزمایش گرم است و به طور یقین امسال بهره برداری می شود.
همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: استان اصفهان دارای ۹ هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی با ۲۶۰ هزار نفر اشتغال و سرمایه گذاری ۱۹۰ هزار میلیارد ریال است.
وی تعداد طرح های صنعتی در دست اجرا در این استان را ۹ هزار و ۴۷۲ طرح با پیش بینی سرمایه گذاری ۶۳۵ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۳۰۴ هزار نفر اعلام و اظهار کرد: اصفهان از لحاظ طرح های بالای ۲۰ درصد پیشرفت، رتبه نخست کشور را دارد.
وی با اشاره به ۷۵۰ معدن دارای پروانه با ظرفیت استخراج سالانه ۴۶ میلیون تن ماده معدنی در استان اصفهان اضافه کرد: ما از این نظر نیز رتبه چهارم کشوری را داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان تعداد واحدهای صنفی در این استان را ۱۶۶ هزار واحد اعلام و تصریح کرد: رتبه استان در این زمینه در کشور سوم است.
وی در پاسخ به سوالی درباره شکر و برخی ادعاها درباره کمیاب شدن آن در بازار گفت: این موضوع باید از سازمان جهاد کشاورزی سوال شود زیرا ورود و خروج شکر با این سازمان است و ما فقط روی قیمت ها نظارت داریم.
ت/۳۰۱۱/ ۲۰۹۳

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری