تبلیغات

دشمنی آمریکا و نبود آمادگی درداخل مانع تبدیل فضای پسابرجام به رونق اقتصادی شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محسن جلال پور امروز (یکشنبه) در جلسه هیات نمایندگان دوره هشتم این اتاق با طرح این سوال که چرا بدنبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، چندان توفیقی در اقتصاد حاصل نشد، گفت: آمریکا با اجرای بی سابقه تحریم های اولیه و با پیگیری جو ترس بنگاه ها سعی دارد فشار اقتصادی روی ایران باقی بماند.
وی ادامه داد: رویکرد کینه توزانه سیاسیون آمریکایی بالاخص کنگره این کشور ریشه در خصومت چند دهه با جمهوری اسلامی ایران دارد و پشتگرم به پشتیبانی رژیم صهیونیستی و کشورهایی از منطقه است.
جلال پور افزود: امروز باید نگران تمرکز باخت -باخت عربستان بر ایجاد زحمت برای جمهوری اسلامی ایران بود. سیاست اصولی جمهوری اسلامی دور از طایفه گری در منطقه، سیاست و حمایت از خط همکاری اسلامی، سیاست لازم است ولی کافی نیست.
وی ادامه داد: لابی سلفی تکفیری از سعودی تا داعشی ها با سمپاشی و دروغ پراکنی و ماجراسازی، ما را از تعامل مناسب با بخش بزرگی از جهان اسلام و کشورهای همسایه محروم ساخته است. در کنار رژیم صهیونیستی، لابی سعودی و دنباله هایش همه جای دنیا قسم خورده اند که در کار ما اشکال ایجاد کنند .
جلال پور گفت: از طرف دیگر باید به نبود آمادگی ما برای بهره برداری از فضای پسابرجام نیز اذعان کرد. در برخی عرصه ها مانند بانکداری بین المللی ، غربی ها برنامه ریزی چند دهه ای در سال های گذشته شروع و دنبال کرده اند. ما چون در تحریم بوده ایم بی اطلاع و بدون تماس و توان کارشناسی هستیم.
وی گفت: واقعیت این است که شبکه های انتقال مالی به طرز حیرت آوری شفاف و ملزم به تبعیت از قواعد بین المللی بانکی شده است که غرب اعمال می کند. تلاش غرب برای کنترل مویرگی جریان مالی جهان در ده سال گذشته که ما در صحنه نبوده ایم، جلو رفته است و ما با برداشته شدن دیوارهای تحریم غافلگیر شده ایم.
رییس اتاق ایران طرح بحث حقوق های نجومی در فضای رسانه ای را آغاز یک مطالبه جدی از طرف مردم دانست که موضوع شفافیت را مطالبه می کنند. آنچه به عنوان فیش ها و حقوق در کشور کلید خورده آغاز سلسله مطالبات شفافیت در عرصه های مختلف است که حرفی معقول و خواسته ای منطقی است.
جلال پور گفت: در بحث حقوق ها، نبود رابطه جبرانی و عملکرد، نبود شفافیت و قوانین و دستورالعمل های یکسان ، چنین بی نظمی و اختلالی را بوجود آورده است. در یک فضای سالم و شفاف و رقابتی ، مدیران مثل همه متخصصان و حتی مانند سایر نهاده های تولید قیمت می خورند. در این زمینه بهترین دولت جهان، دولت سنگاپور است که کمترین تعداد کارمند را با بالاترین بهره وری و بالاترین خدمات دارد.
رییس اتاق ایران ضمن اشاره به گذشت یکسال از اجرای برجام، گفت: در طول یک سال گذشته اتاق ایران همواره سعی در بهره برداری حداکثری از فضای بوجود آمده برای رونق اقتصادی و حرکت به سمت رشد اقتصادی و شکوفا و پویا شدن اقتصاد کشور داشته و دارد.
جلال پور تصریح کرد، اینکه دیوار تحریم شکسته شد و یکپارچگی بوجود آمده برای فشار حداکثری به جمهوری اسلامی ایران از هم گسست و تحریم های جدید به کشور اعمال نشد، از دستاوردهای مهم این تفاهم است.
اقتصام**۹۱۸۹**۱۵۶۱

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری