تبلیغات

طرح شبکه انرژی خزر چیست؟/استقبال وزیر نیرو از معرفی و راه اندازی مطالعه طرح شبکه انرژی خزر

اقتصاد > انرژی – محمود خاقانی

طرح مطالعه شبکه انرژی خزر که به ابتکار موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی ایران (بخش خصوصی)، موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی دانشگاه تهران (بخش عمومی و آکادمیک) و شرکت پترو اسکاتلند بعنوان بخش     بین المللی در روز ۳۱ خردادماه ۱۳۹۵ در تهران معرفی  و راه اندازی شد،  در روز پنجشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ در سمیناری که  به ابتکار شرکت پترواسکاتلند درلندن  برگزار شد برای وزیر محترم نیرو جمهوری اسلامی ایران و هینت بلند پایه همراه ایشان  با توضیحات کافی   ارائه گردید. 

درچارچوب طرح مذکور آقای کریس کوک محقق ارشد منابع اقتصاد مقاومت و ترمیمی   (Resource Resilience) دانشگاه کالچ لندن ، پرفسور کانیگ هام از دانشگاه استارکلاید گلاسگو متخصص همیاری برای بقاء شرکت های کوچک و متوسط درشرایط بحران اقتصادی و نیز در زمینه کنترل آلودگی های زیست محیطی و صاحب تکنولوژی  تبدیل بخار آب دریا به اب مناسب برای کشاورزی گل خانه ای نیز توضیحات لازم را به  هئیت بلند پایه صنعت آب و برق ایران ارائه کردند.  پس از استماع کلیات طرح شبکه انرژی خزر وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران که از حامیان توسعه همکاری های اقتصادی انرژی است  ،  ازبررسی کارشناسی و مطالعه طرح  مذکور استقبال کرد.

 جناب آقای حمید چیت چیان که ریاست هیئت امنای  موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی انرژی (RIEMP)  – دانشگاه تهران راعهده دار می باشند از مطالعات موسسه مذکور درراستای غیرسیاسی کردن صنعت انرژی  به منظور مطالعه برنامه های کلان انرژی ملی ، منطقه ای و فرا منطقه ای همواره حمایت  کرده است. 

برنامه عملی مطالعه طرح شبکه انرژی خزر؟ 

برنامه عملی مطالعه طرح مذکور منابع ضروری برای مرحله نخست ابتکار راه اندازی  طرح شبکه انرژی خزر را که در روز بیستم ماه ژوئن ۲۰۱۶ (۳۱ خردادماه ۱۳۹۵) در تهران با مشارکت موسسه  آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران ، موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی – دانشگاه تهران و شرکت پترو اسکاتلند معرفی شد را فراهم خواهد آورد.

  طرح شبکه انرژی خزر چیست؟

شبکه انرژی خزر یک شبکه فیزیکی و مالی انرژی است و محوری است  برای تجارت انرژی (برق)  در منطقه . موضوع فیزیکی شبکه انرژی و محوری بودن آن دربرگیرنده  جریان یافتن  انرژی با روش ها ی متنوع خواهد بود، نظیر تبدیل گاز به برق ، تبدیل آب به انرژی های جایگزین و غیره. شبکه مالی انرژی جریان های مالی مورد نیاز برای فایناس و سرمایه گذاری در زیرساختارهای شبکه انرژی خزر را هدایت خواهد کرد و منطقه  قادر خواهدبود تا به اهداف اقتصادانرژی استفاده ازحداقل  سوخت های  کربنی (فسیلی) دست یابند.    

شبکه انرژی خزر درکجاست؟

 

• درشمال از طریق حوزه دریای  خزر (کریدور انرژی شمال به جنوب) 

• در جنوب از طریق خلیج فارس

• درغرب از طریق دریای سیاه و دریای مدیترانه به اروپا و آفریقا

• و در مشرق از طریق جاده ابریشم به چین و هند

شبکه انرژی خزر چگونه خواهد بود؟

 

اساس کلیدی نظریه  شبکه انرژی خزر برای نیل به مصرف بهینه انرژی و اقتصاد مقاومتی (ترمیمی )  درصنعت  انرژی از طریق نظریه کمترین مصرف انرژی کربنی (فسیلی ) می باشد. به این معنی که برای مصرف هر مقدار از برق ، گرما و یا سرما و نیرو استفاده از نفت خام و گاز طبیعی به حداقل خواهد رسید. فایناس و سرمایه گذاری برای شبکه انرژی خزر از طریق معاوضه انرژی(Energy Swap)  و پیش پرداخت اعتبارات انرژی که هماهنگ با روش های فعلی فایناس و سرمایه گذاری ها هماهنگ خواهند بود واز طریق مشارکت در مخاطرات و منافع مورد توجه فعالان در بازارانرژی قرار  خواهد گرفت. 

چرا شبکه انرژی خزر؟ 

شبکه انرژی خزر دو نتیجه کلیدی در برخواهد داشت: خود کفائی به نحویکه با توزیع انرژی های تجدید پذیر در سراسر ایران و منطقه  نیاز به استفاده از سوخت های کربنی (فسیلی)  را کاهش میدهد و موجب مصرف بهینه انرژی می شود که در دوران قیمت های بالا برای سوخت ها موجب سوددهی برای مصرف کننده خواهد بود. 

چه کسانی شبکه انرژی خزر را معرفی و مطالعه و راه اندازی خواهند کرد؟ 

شبکه انرژی خزر مجموعه ای از توان کارشناسی ، خلاقیت و ابتکار بخش های دانشگاهی (آکادمیک) /عمومی (دولتی) و خصوصی از طریق ایجاد یک شبکه موسسه بین المللی منابع جهندگی (معنی Resilience   درواقع همان اقتصاد مقاومتی -ترمیمی –  منابع انرژی می باشد که زمانی که دچار شوک اقتصادی و غیره می شود بتواند خودرا ترمیم و در مسیری که برایش برنامه ریزی شده است فعالیت اش را ادامه دهد) که در مرحله نخست می تواند بخش های ذیربط یونایتد کینگدم (به ویژه اسکاتلند)  و ایران را با هم مرتبط کند.

 

* کارشناس بین المللی انرژی

۲۲۴۳۹

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری