تبلیغات

فرار قاچاق از کوچه های بازار رسولی زاهدان

به گزارش ایرنا پدیده قاچاق با سودهای فراوانی که به همراه دارد هر روز جوانان بسیاری را که سودای ثروتمند شدن یک شبه را در سر می پرورانند به سمت خود می کشاند.
جرایم نقدی، حبس، رفت و آمد سریع و خطرناک در جاده ها و به خطر انداختن جان سایر انسان ها هنگام گریز از پلیس تنها بخشی از عوارض این پدیده است که هم بر قاچاقچیان و هم بر جامعه تاثیر منفی دارد.
البته افرادی نیز وجود دارند که به علت نبود شغل و شرایط اقتصادی بد با روی آوردن به این پدیده مضر برای امرار معاش خود تلاش می کنند؛ غافل از آنکه تبعات قاچاق بالاخره دامان آنان را نیز خواهد گرفت و آنگاه افسوس می خورند که ای کاش می دانستند «بیکاری و درآمد اندک از هر سود بادآورده ای بهتر است».
سیستان و بلوچستان سالهاست با خشکسالی وسیعی دست و پنجه نرم می کند و همین موجب شد مردم به ناچار کار کشاورزی را رها کرده و با تبادل کالا در مرز معیشت خانواده خود را تامین کنند.
وجود گروهک های تروریستی و تکفیری و اشرار مسلح در آنسوی مرزها به احداث دیوار بتنی امنیتی در نزدیکی مرز با افغانستان و سختگیری ها در کنترل شدید مرز با پاکستان منجر شد و روز به روز بر صعوبت زندگی مرزنشینان افزود.
مسئولان کشور برای جلوگیری از قاچاق و همچنین فراهم آوردن شرایطی برای امرار معاش مرزنشینان در مناطق مرزی، طرحی با نام ‘تجارت چمدانی’ را پیشنهاد کردند که به موجب آن مرزنشینان می توانند با عبور قانونی از مرز بعضی از کالاها را تا سقف مجاز به کشور وارد کنند.
سختی های کار تجارت قانونی، در آمدهای کلان قاچاق، بیکاری و نبود درآمد کافی زمینه ساز رونق قاچاق به ویژه در مناطق مرزی شده است.
به گفته برخی کارشناسان اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا در مرحله نخست نیازمند فراهم کردن تسهیلات ورود و خروج قانونی کالا، ایجاد اشتغال و ساماندهی مرزهاست.
آنچه بیان شد مربوط به قاچاق کالا در مرزهای سیستان و بلوچستان بود و سوای آن، بازارهای استان نیز به جولانگاهی برای فروش کالای قاچاق تبدیل شده است.
کالاهایی که به صورت غیرقانونی از مرزهای جنوب شرقی وارد کشور شده و در نخستین مقصد به بازارهای سیستان و بلوچستان راه می یابد و اگر بگوییم تعداد کاسبانی که در بازارها از طریق قاچاق امرار معاش می کنند با آنانی که از مجرای قانون وارد این کار شده اند برابری می کند سخن گزافی نگفته ایم.
بازاریان معتقدند باید با قاچاق در مبادی و مرزهای کشور مبارزه کرد و نباید با فروشندگان در بازارها برخورد شود چراکه از طرفی کسبه ناگزیرند برای تامین اجناس مصرفی این کالاها را در فروشگاه ها و دکان های خود بفروشند و از طرف دیگر خریداران به دنبال کالاهای ارزان قیمت و بعضا با کیفیت خارجی هستند.
*** همه در برابر قانون یکسانند حتی کسانی که از راه قاچاق امرار معاش می کنند
تنوع کالا درکنار قیمت ارزان آن، بازار رسولی زاهدان را در بین هموطنان مشهور کرده و از مهمترین مراکز خرید و حتی گردشگری این کلانشهر در جنوب شرق کشور محسوب می شود.
یکی از فروشندگان بازار رسولی زاهدان به خبرنگار ایرنا گفت: بیشتر کالاهایی همچون لوازم آرایشی و بهداشتی که در فروشگاه های این بازار در برابر چشمان مسافران و گردشگران خودنمایی می کند به صورت قاچاق تهیه و عرضه می شود.
وی که از ذکر نامش خودداری کرد افزود: برخورد با قاچاق در این بازار زندگی بسیاری از کاسبان، خرده فروشان و دستفروشانی را که هر یک دارای چند سر عائله هستند و از این راه معیشت خانواده خود را تامین می کنند تحت تاثیر قرار می دهد و لازم است مسئولان برای حل آن چاره اندیشی کنند.
از طرفی وفور انواع کالاهای قاچاق و ممنوعه در این بازار و نابسامانی های موجود در آن که از نگاه برخی شهروندان معضل بزرگی محسوب می شود نیازمند طرح و برنامه اساسی است که باید مسئولان دست اندرکار راهکاری اساسی و زیربنایی برای آن تعریف و اجرا کنند.
مدیر بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سازمان طرح کشوری مبارزه با قاچاق کالا را در سطح عرضه به طور جدی پیگیری می کند و همه متخلفان در برابر قانون یکسانند.
محمدرفیع سلطان زاده افزود: جلساتی با اصناف مختلف برگزار و در باره برخورد جدی با فروشندگان کالای قاچاق هشدار داده شده است و هم اینک کاسبان بازار رسولی و سایر مناطق شهر از برخورد دستگاه های مربوطه مطلع و آگاه هستند.
وی ادامه داد: در طرح ضربتی مبارزه با قاچاق کالا ابتدا محصولات حوزه سلامت همچون لوازم آرایشی و بهداشتی و مکمل های غذایی در اولویت قرار گرفته است و سایر حوزه ها نیز در آینده نزدیک در این طرح قرار می گیرند.
وی بیان کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۷ پرونده قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی در زاهدان تشکیل شده که ۱۰ مورد آن مربوط به بازار رسولی زاهدان است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از راهکارهای برخورد اصولی با قاچاق آگاه سازی کسبه از تبعات کالای قاچاق و مغایرت آن با قانون است.
سید مرتضی مدنی فدکی ادامه داد: دستگاه های متولی می بایست پس از آگاه سازی و اخطار به کاسبان اقدام به کشف کالاهای قاچاق کنند.
وی افزود: همه متخلفان در برابر قانون یکسانند و چنانچه در حوزه قاچاق پرونده ای تشکیل شود تعزیرات حکومتی بر اساس قانون به آن رسیدگی کرده و رای صادر می کند.
وی همچنین در تشریح علت ریشه کن نشدن قاچاق گفت: ماده ۳۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وظایف دستگاه های مختلف برای مبارزه با این پدیده را مشخص کرده است اما ناهماهنگی بین آنها موجب شده تاکنون معضل قاچاق حل نشود و نیاز به هم افزایی بیشتر در این باره است.

**مبارزه با قاچاق کالا مساوی با رونق تولید و کسب و کار داخلی
شماری از تجار و کسبه زاهدان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا کاهش تعرفه های گمرکی، جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق، ساماندهی مرز، بهره گیری از فرصت های فراهم شده از موقعیت مرزی سیستان و بلوچستان و همکاری مردم در نخریدن کالاهای قاچاق و بی کیفیت خارجی را مهمترین اقدام در جلوگیری از قاچاق دانستند.
یکی از تجار بازار رسولی زاهدان گفت: مسئولان دست اندرکار به ویژه در حوزه گمرک باید با اقدامات مناسب و تدابیر شایسته حرکتی را آغاز کنند که قاچاق برای قاچاقچیان مقرون به صرفه نباشد.
امین سرگلزایی افزود: وقتی قاچاقچیان و فروشندگان غیرقانونی کالاهای قاچاق به ویژه دستفروشان هیچ هزینه ای بابت تعرفه گمرک، مالیات، پروانه کسب، آب و برق و تلفن، اجاره محل کسب و غیره پرداخت نمی کنند بطور قطع کالاهای قاچاق را ارزانتر می فروشند و برای خریدار نیز مقرون به صرفه است که از این قبیل افراد کالای مورد نیاز خود را تامین کند.
وی که می گوید از کسبه با سابقه بازار رسولی زاهدان است، ادامه داد: چنانچه ورود کالا از مرز ساماندهی و برای تجار، بازرگانان و کسبه دارای پروانه کسب امتیازات لازم نظیر کاهش هزینه های سنگین تعرفه و عوارض گمرک، مالیات و غیره در نظر گرفته شود و از فعالیت توزیع کنندگان کالاهای قاچاق نیز جلوگیری به عمل آید کالاها ارزانتر در اختیار مشتری قرار می گیرد و در مجموع بازار قانونمند و کارخانه ها و واحدهای تولیدی داخلی فعالتر می شوند.
یکی دیگر از تجار بازار زاهدان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا نقش بسیار مهمی در جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی و رونق کسب و کار و محصولات تولیدی داخلی دارد.
وی که خود را رضا گزمه معرفی کرد افزود: وقتی قانون به خوبی در کشور اجرا شود همه مردم از آن نفع می برند، قاچاق به اقتصاد کشور لطمه وارد می کند و باید دستگاههای دست اندرکار با قاطعیت قانون را اجرا کنند، قانون جمهوری اسلامی ایران هیچ نقصی ندارد اما متاسفانه در اجرا مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود.
وی ادامه داد: مبارزه با قاچاق کالا سبب رونق بازار می شود اما باید کار مبارزه در مرحله نخست از مرزها آغاز شود وقتی کالا بطور غیرقانونی از مرز وارد و در بازارها پراکنده می شود امکان جمع آوری آن سخت است زیرا تعداد زیادی از افرادی که از این راه امرار معاش می کنند بیکار شده و همین مساله نیز ممکن است معضلات امنیتی و اجتماعی بدنبال داشته باشد.
*** نگاهی به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز
ماده یک اصلاحی قانون مجازات مرتکبان قاچاق اعلام می کند: هر کس در مورد مالی که موضوع درآمد دولت بوده مرتکب قاچاق شود، علاوه بر رد مال و در صورت نبودن عین مال رد بهای آن، حسب مورد با توجه به شرایط و امکانات و دفعات و مراتب جرم به پرداخت جریمه نقدی تا حداکثر پنج برابر معادل قیمت ریالی مال مورد قاچاق و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می شود و در مورد اموال ممنوع الورود و ممنوع الصدور و کالاهای انحصاری علاوه بر مجازات فوق به حبس تعزیری تا دو سال محکوم خواهد شد.
ضربه قاچاق به اقتصاد کشور و تولیدکنندگان داخلی و مغایرت آن با اقتصاد مقاومتی موجب شد مقام معظم رهبری نیز در روزهای اخیر بر مبارزه جدی تر مسئولان نظام با این پدیده تاکید کردند.
مضرات قاچاق در اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست اما بایستی مسئولان با احداث کارخانجات، کاهش نرخ بیکاری و حمایت از کارآفرینی در محروم ترین و جوان ترین استان کشور زمینه ورود به این حوزه ناسالم را از بین ببرند.
علاوه بر این بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی داخلی، خرید کالاهای تولید داخل از سوی مردم و دستگاههای دولتی و بخش خصوصی و ساماندهی مبادلات مرزی نقش بسیار مهمی در جلوگیری از قاچاق کالا دارد.
استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق کشور افزون بر هزار و ۶۰۰ کیلومتر مرز خشکی و دریایی با افغانستان و پاکستان و کشورهای حاشیه دریای عمان دارد.
۷۳۲۳ / ۶۰۸۱

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری