تبلیغات

توجیه اقتصادی در احداث واحدهای صنعتی مد نظر قرار بگیرد

به گزارش ایرنا ، اقبال عباسی روز دوشنبه در دیدار کنسرسیوم سرمایه گذاری کره جنوبی گفت: جذب سرمایه و سرمایه گذاری به ویژه برای راه اندازی واحدهای صنعتی که منجر به رونق تولید و اشتغال شود امر مبارکی است اما در مواقعی بدون توجه به توجیه اقتصادی نسبت به سرمایه گذاری اقدام می شود که باید این امر مورد توجه قرار بگیرد.
وی افزود: اقتصاد استان اردبیل کشاورزی محور است و از این رو برای جذب سرمایه گذاری در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی تلاش می شود اما صرف ایجاد یک واحد تبدیلی هدف نیست و تولید یک محصول خام در استان نباید ملاک ایجاد واحد فرآوری قرار گیرد بلکه باید توجیه اقتصادی طرح مد نظر باشد تا اشتغال دایمی ایجاد شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع استاندار اردبیل بیان کرد: در کنار کشاورزی و صنعت ، این خطه در زمینه هتل داری ، هتل بیمارستان و انرژی زمین گرمایی (ژئو ترمال) آماده همکاری با سرمایه گذاران بخش خصوصی و از جمله سرمایه گذاران خارجی در قالب هایی مانند فاینانس ، بی. او. تی. و بی. ال. تی. می باشد.
پرویز مشعشع چیان ، عضو کنسرسیوم سرمایه گذاری کره جنوبی نیز در ادامه به بازگشایی خط اعتباری ۲۵ میلیارد یورویی توسط کره جنوبی برای سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و برای همکاری در بخش نیروگاه های خورشیدی و سیکل ترکیبی، بیمارستانی و راه آهن ابراز تمایل کرد.
وی افزود: تکمیل، تجهیز و راه اندازی ۱۰ بیمارستان یک هزار تختخوابی بر اساس استانداردهای بین المللی از جمله همکاری هاست که در این زمینه تاکنون در پنج استان از جمله یزد ، گرگان و تهران اعلام آمادگی کرده اند که در صورت تمایل می توان در اردبیل نیز با همکاری دانشگاه سئول نسبت به طراحی و اجرا اقدام کرد.
وی همچنین از آمادگی ها برای سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون دلاری در زمینه انرژی زمین گرمایی خبر داد و بیان کرد: همچنین تجهیز ناوگان تاکسیرانی به خودروهای هیبریدی ، واردات خودروهای شخصی و در صورت وجود زیرساخت های لازم می توان در زمینه احداث خط آهن برقی تندرو همکاری صورت گیرد.
مشعشع چیان در ادامه به رونمایی از نسل جدید صفحه (پنل) های خورشیدی توسط کره جنوبی در حاشیه اجلاس جهانی شهرداران جهان در برج میلاد تهران اشاره کرد و گفت: در صورت تمایل مسوولان آمادگی برای راه اندازی خط تولید این نسل از صفحه های خورشیدی در استان اردبیل وجود دارد که نیازمند حدود ۳۵ میلیون دلار است.
وی با بیان اینکه احداث نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی ۳۵۰ میلیون یورو هزینه دارد، تشریح کرد: در فناوری جدید صفحه های بزرگ ۱۵۶ به نیم سانتیمتر رسیده و بهره وری سه برابر شده که تنها سه صفحه خورشیدی جدید نیازهای یک واحد مسکونی را پاسخگوست؛ برای راه اندازی خط تولید در قالب بی. او. تی. زمینه همکاری و مشارکت تا ۵۰ درصد فراهم می باشد.
او تاکید کرد: راه اندازی این خط تولید که می تواند به اشتغال تعداد زیادی از جوانان تحصیل کرده منجر شود ، بدون افت ولتاژ تا ۴۰ سال آینده قابل بهره برداری بوده و این امر البته همراه با انتقال فناوری صورت خواهد گرفت تا در این زمینه به خودکفایی رسیده و در آینده نیازمند دیگران نباشیم.
وی افزود: کره ای ها از ایده های نو نیز به شدت استقبال کرده و خریدار خوبی برای ایده دانش بنیان هستند که در این زمینه نیز آمادگی برای همکاری های بیشتر وجود دارد ، استان اردبیل از معادن سیلیس برخوردار است که می توان نسبت به راه اندازی خط تولید پروسیلیس نیز اقدام شود.
مشعمشع چیان بیان کرد: پروسیلیس در تولید روکش لوازم خانگی کاربرد دارد که در این زمینه ایران نسبت به واردات اقدام می کند در حالی که احداث یک خط تولیدی با اعتبار ناچیز در استان اردبیل می تواند کشور را در این زمینه بی نیاز کند ، بازار فروش این محصول موفق است و آمادگی برای راه اندازی خط تولید ۱۰ میلیون دلاری وجود دارد.
۸۱۲۳/۶۰۱۸

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری