تبلیغات

ربیعی: ۳۶۰هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم در صنعت سنگ وجود دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی ربیعی روز دوشنبه در آیین گشایش هشتمین نمایشگاه سنگ های تزیینی ،معدن و ماشین آلات و تجهیزات مربوطه که در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران در حال برگزاری است، افزود: سالانه به ایجاد ۸۰۰ هزار شغل نیاز داریم که نرخ بیکاری در کشور در سطح ۱۰درصد باقی بماند.
وی صنعت سنگ را یکی از مهمترین رشته های شغلی فعالان در صنعت ساختمان ارزیابی کرد و گفت: با هماهنگی وزارت صنعت،معدن و تجارت یک بسته حمایتی در این بخش در حال آماده سازی است.
وزیر تعان، کار و رفاه اجتماعی افزود: براساس پیش بینی انجام شده در برنامه پنجساله ششم توسعه رشد هشت درصدی هدف گذاری شده است که در مجموع مدت انتظار رشد ۴۰ درصدی به دست خواهد آمد.
به گفته ربیعی ، امسال رشد اقتصادی پنج درصدی برنامه ریزی شده است و باید پذیرفت برای دستیابی به هر یک درصد رشد به بیش از یک تریلیون ریال ( ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ) منابع نیاز است .
وی خاطرنشان کرد: بنابراین برای دستیابی به رشد پیش بینی شده، سالیانه باید بیش از هفت تریلیون ریال (۷۰۰ هزار میلیارد تومان ) سرمایه گذاری صورت گیرد و با شرایط موجود بدون وضع الزامات لازم ، این مهم به دست نخواهد آمد و ضرورت استفاده از توانایی بخش های مختلف اعم از بازار سرمایه و بخش خصوصی مورد نیاز است.
ربیعی میزان سرمایه موجود در بخش صنعت سنگ را ۱۶۰ هزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت : چنانچه با ظرفیت های این بخش و اندکی تحرک ۳۰ درصد به این رقم افزوده شود، می تواند در ایجاد اشتغال و پویایی صنعت ایفای نقش کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی به عمل آمده ۱۶۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای بخش تولید پیش بینی شده است که سهمی هم به معادن و سنگ اختصاص خواهد داشت.
وی گفت : امروز یک هزار و ۳۴۵ واحد فعال معدنی در بخش سنگ در کشور وجود دارد، اما ایران کمتر از پنج درصد سهم صادرات سالیانه ۱۲۰ میلیون تنی این بخش را به خود اختصاص داده است .
ربیعی این را هم گفت، جمهوری اسلامی در زمان حاضر چهارمین کشور جهان از نظر میزان ذخایر سنگ و نخستین از لحاظ تنوع رنگ است و باید از این قابلیت به نحو مطلوب بهره برداری شود .
به گزارش ایرنا، در هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ ، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه چهار بخش اصلی اکتشاف، استخراج، فرآوری و صادرات برای این نمایشگاه پیش بینی شده است. در این نمایشگاه کارخانه های سنگبری، معادن سنگ ، سازندگان ماشین آلات معدن و حفاری و فرآوری سنگ، تولیدکنندگان ابزارآلات فرآوری معدن و صادرکنندگان و وارد کنندگان در کنار یکدیگر حاضر شده اند.
بیش از ۲۵۰ شرکت داخلی و خارجی از جمهوری اسلامی ایران و ۹ کشور مختلف جهان حضور و مشارکت دارند. از این تعداد ۲۱۰ شرکت داخلی و ۴۰ شرکت خارجی از کشورهای ایتالیا، آلمان، ترکیه، هند، اسپانیا، پرتغال، روسیه، کره جنوبی و چین شرکت کرده اند.
قرار است همزمان با برگزاری این نمایشگاه هیات های بازرگانی، تجاری و سرمایه گذاری کشورهای چین، پاکستان، روسیه، ایتالیا،ترکیه و افغانستان با حضور در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران، ضمن بازدید از سالن ها و غرفه های نمایشگاهی، با تولیدکنندگان، تجار، بازرگانان و انجمن های تولیدی سنگ کشورمان مذاکرات تجاری داشته باشند.
چهار روز برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ ، معدن، ماشین آلات و تجهیزات به ترتیب روز اول: به نام معدن، دوم : روز صادرات،سوم :روز فرآوری و چهارم: روز دانشجو و دانشگاه نام گذاری شده است. متناسب با نام هر روز، نشست ها و کارگاه های مختلف آموزشی با حضور متخصصان و استادان دانشگاه برگزار خواهد شد.
اجرای مسابقه سنگ تراشی با قلم و چکش برای نخستین بار توسط دانشجویان رشته مجسمه سازی با نظارت اعضای هیات علمی دانشگاه، اجرای معماری توسط دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در محل نمایشگاه و انتخاب غرفه برتر توسط استادان معماری و طراحی داخلی از برنامه های جنبی هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ ، معدن، ماشین آلات و تجهیزات است.
وزارت صنعت، معدن وتجارت آمار معادن فعال کشور را پنج هزار و ۴۰۰معدن ذکر کرده که از این تعداد حدود یک هزار و ۸۰۰ معدن سنگ تزیینی و ساختمانی است که یک هزار و ۲۰۰ معدن آن فعالند.
همچنین ایران یکی از پنج کشور شاخص تولیدکننده سنگ در دو دهه گذشته به همراه چین، ایتالیا، هند، اسپانیا معرفی شده است .
علاوه براین برابر آمارهای منتشر شده، تعداد سنگبری های کشور بالغ بر ۶ هزار واحد است که حدود ۵۰ درصد آنها در استان تهران فعالیت دارند .
هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معدن، ماشین آلات و تجهیزات وابسته از امروز تا ۳۱ تیرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران پذیرای بازدید کنندگان باشد.
اقتصام** ۱۵۵۹ ، ۹۱۲۳ **۱۵۶۱

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری