تبلیغات

رشد دو واحدی شاخص کل بورس/سهامداران در انتظار گزارش های مالی شرکت ها

به گزارش ایرنا، معاملات امروز بازار سرمایه که از صبح امروز تحت تاثیر گزارش منفی بانک ملت با روندی بدبینانه دنبال می شد و حتی در ساعت ۱۲ ظهر با ۷۷ واحد کاهش در پله ۷۴ هزار و ۱۱۶ واحدی ایستاده بود، در دقیقه های پایانی بهبود یافت و در نهایت با دو واحد رشد به کار خود پایان داد.
نمادهای کگل (معدنی و صنعتی گل گهر)، اخابر (مخابرات)، وامید (گروه سرمایه گذاری امید)، فخاس (فولاد خراسان) و وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، اما نمادهای پارسان (شرکت نفت و گاز پارسیان) و خساپا (سایپا) بیشترین تاثیر منفی را شاخص برجا گذاشتنتد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) کمتر از یک واحد و شاخص بازار اول ۲۵ واحد رشد کرده و در مقابل شاخص کل (هم وزن) چهار واحد، شاخص قیمت (هم وزن) سه واحد، شاخص آزاد شناور ۲۳۱ واحد و شاخص بازار دوم ۱۳۶ واحد افت کرده است.
حق تقدم داروسازی دکتر عبیدی، نورد و قطعات فولادی، حق تقدم فولاد خراسان، معدن بافق و معدنی و صنعتی گل گهر دارای بیشترین افزایش قیمت بودند.
همچنین بیشترین کاهش قیمت نیز به حق تقدم معدنی و صنعتی چادرملو، لنت ترمز ایران، سیمان هگمتان، سرمایه گذاری صنعت و معدن و سرمایه گذاری سایپا تعلق داشت.

** آمادگی بازار سرمایه برای صعود
ایمان مقدسیان تحلیلگر بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت شاخص کل بورس، گفت: اگرچه حجم معاملات در بورس، افزایش مختصری داشته اما تغییر مهمی را نشان نمی دهد و هنوز با بازار کم حجمی مواجه هستیم.
وی درباره معاملات امروز (دوشنبه) بازار سرمایه، افزود: امروز انتشار گزارشی درباره بانک ملت، تاثیر منفی بر وضعیت معاملات گذاشت و سبب شد وضعیت معاملات در گروه بانک منفی شود.
این تحلیلگر بازار سرمایه درباره رشد ۳۲۶ واحدی شاخص بورس در روز گذشته (یکشنبه) نیز گفت: گزارشی دیروز از وضعیت سوددهی پالایشگاه شیراز منتشر شد که تاثیر مثبت بر وضعیت معاملات گروه پالایشی و در نتیجه کل شاخص داشت.
مقدسیان ادامه داد: وضعیت برخی گروه ها و نمادهای بورسی، ارتباط زیادی به قیمت های جهانی محصولات دارد که از جمله آنها می توان به گروه فلزات اشاره کرد و بر این اساس شاهد هستیم در روزهای اخیر به علت رشد جهانی قیمت فلز «روی»، نمادهای مرتبط در بورس تهران نیز با رشد قیمت مواجه شده اند.
تحلیلگر بازار سرمایه به رشد قیمت برخی نمادهای کوچک در بورس اشاره کرد و گفت: برخی از این شرکت ها به علت دسترسی به اطلاعات بنیادی یا تغییر گروه سهامداران و هیات مدیره و یا ورود پول های قابل توجه با رشد مواجه شده اند.
مقدسیان می گوید، به علت طولانی شدن روند رکود، آمادگی رشد در بازار سهام وجود دارد، اما برای شروع حرکت صعودی نیاز به انگیزه دارند که این انگیزه می تواند با ارایه گزارش های مالی مطلوب و یا رشد قیمت های جهانی همراه باشد.
وی به کمبود نقدینگی شرکت ها اشاره کرد و گفت: بررسی وضعیت معاملات بازار سرمایه نشان می دهد پس از رشد قیمت برخی سهام، سهامداران حقوقی آنها اقدام به فروش سهام خود کرده اند.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: فروش سهام توسط سهامداران حقوقی نشان دهنده کمبود نقدینگی آنهاست و در واقع این سهامداران عمده با هدف جذب نقدینگی، سهام را به فروش می رسانند.
مقدسیان درباره نقش برگزاری مجمع شرکت های بورسی در روزهای آتی و تاثیر آن بر روند حرکت شاخص بورس، افزود: انتظار می رود در برخی نمادها و گروه ها، گزارش های مثبتی ارایه شده و درنتیجه معاملات آنها رونق بگیرد، اما پیش بینی می شود برخی گروه های بورسی مانند بانک ها و پتروشیمی ها نتوانند گزارش های امیدوارکننده ای ارایه کنند.
به گزارش ایرنا، وضعیت معاملات بازار سرمایه در روزهای اخیر، وضعیت با ثباتی یافته و حتی اندکی بهبود یافته است و با وجود کاهش در برخی مقاطع، شاهد سقوط قابل توجهی نبوده ایم.
به نظر کارشناسان، نزدیک شدن به فصل برگزاری مجمع شرکت های بورسی و انتظار برای ارایه گزارش های سه ماهه شرکت ها از دلایل اصلی ایجاد رکود و انتظار در بازار سرمایه به شمار می رود.
اقتصام**۲۰۲۲** ۲۰۲۳

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری