تبلیغات

ممیزی تامل برانگیز بنگاه‌های برتر اقتصادی بدون حضور دستگاه‌های متولی

غلامرضا کاوه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: تدوین دستورالعمل جامع مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی بدون نقش و جایگاه موثر سازمان حمایت بعنوان یکی از متولیان اصلی این امر ممکن نیست.

وی افزد: مفهوم “مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی” در زمره ارزش‌های اخلاقی کسب و کار مطرح است و به نقش بنگاه‌های اقتصادی در حوزه اجتماع و وظایف و تعهدات یک شرکت در قبال حفظ و مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند مربوط می شود.

سخنگوی سازمان حمایت تصریح کرد: مسئولیت اجتماعی در برگیرنده شفافیت فعالیت‌های اقتصادی براساس ارزش و هنجارهای اخلاقی پذیرفته شده در جامعه، الزامات قانونی، حفظ کرامت انسانی، تشکل‌ها و محیط‌های زیست و حساس بودن به مسایل اجتماعی است تا یک بنگاه اقتصادی باور داشته باشد که در یک سیستم واحد و یکپارچه در حال فعالیت بوده و علاوه بر سود اقتصادی می‌خواهد آثار مثبت نیز در اجتماع از خود بر جای بگذارد.

سخنگوی سازمان حمایت ، با تاکید بر لزوم و نقش موثر ایجاد مسئولیت های اجتماعی در بنگاه های اقتصادی افزود : با ایجاد این مسئولیت ، رفتارهای مضر و غیرمسئولانه‌ای که به افراد و جامعه ضرر و ضربه می‌زد از بین می رود و با اجرای تعهدات بخشی از مسایل و مشکلات اجتماعی جامعه قابل حل خواهد بود.

کاوه تدوین مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی برای رسیدن به توسعه پایدار را امری ضروری دانست و تصریح کرد : از مهمترین مصادیق مسئولیت‌پذیری اجتماعی بحث اخلاقی و رضایت‌مندی مشتریان، خدمات قبل ، حین و پس از فروش، استاندارد بودن کالاها و خدمات است .

وی با اشاره به اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان ملی استاندارد ایران بعنوان مهمترین نهادهای متولی این امر هستند خاطر نشان کرد : انتخاب و ممیزی بنگاههای برتر در حوزه مسئولیت اجتماعی باید براساس دستورالعملی که شاخص‌های معین و تعریف شده‌ای دارد صورت پذیرد.

کاوه اضافه داد : این دستورالعمل باید در کارگروهی متشکل از سازمان ملی استاندارد و دیگر دستگاه‌های مرتبط از جمله سازمان حمایت و مرکز اصناف و بازرگان ، انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و نمایندگان تشکل‌های صنفی و صنعتی تدوین و ارائه شود .

وی همچنین گفت : متاسفانه  شاهد آن هستیم که به دلیل نبود دستورالعمل مشخص ، با نگاهی نرم و همگن با تفکرات منفعت طلبانه و فاقد بعد اجتماعی و ملی ، بصورت غیرکارشناسی از روشهای غیرمعمول و غیرعلمی برای انتخاب و معرفی بنگاه‌ها در این زمینه استفاده می شود.

کاوه با اذعان به این مطلب که استیفای حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از مهمترین وظایف سازمان حمایت است ، تاکید کرد : باید بدانیم ممیزی مسئولیت پذیری اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی از وظایف تبیین شده این سازمان است و جای بسی تأمل دارد که چرا برخی تشکل‌ها و بخشهای دولتی و غیردولتی بدون حضور دستگاههای ذیربط از جمله سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بعنوان متولی ارکانی این امر، بنگاه‌های اقتصادی را در این بخش ممیزی و واحدهای برتری نیز معرفی کرده‫ اند.

انتهای پیام//

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری