تبلیغات

در بازار سهام بر بانک‌ها چه گذشت؟

بسیاری از بانک‌های بورسی در طی سال ۹۴ توانستند سود را برای سهامداران خود محقق کنند و در این میان بانک‌های ملت، صادرات، حکمت، انصار، دی، پارسیان، خاورمیانه و کارآفرین در این رشد سهم بسزایی داشتند.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،نگاهی به جدول زیر عملکرد بانک‌ها را از نقطه نظر سود تقسیمی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ نشان می‌دهد.

با توجه به مصوبه بانک مرکزی مبنی بر خروج بانک‌ها از بنگاه داری، به علت ارتقای سلامت نظام بانکداری، اغلب بانک‌هایی که در زمینه‌هایی غیر مرتبط با بانک داری سرمایه‌گذاری کرده بودند بانک‌ها ملزم به فروش دارایی خود و یا برخی از آنها ناچار به عرضه املاک و مستغلات خود شدند تا بر اساس آن بتوانند از فعالیت‌های غیر مرتبط با بانکداری دوری کنند و زمینه‌ای برای رشد  این نظام و در نتیجه اقتصاد کشور باشد.
پیروی این قانون بسیاری از بانک‌ها با اقدام به فروش دارایی‌های خود، سودهای قابل توجه غیر مستمری شناسایی کردند. پس طبق آخرین گزارشات منتشر شده مربوط به عمکلرد بانک‌ها، می‌توان بخشی از رشد سود خالص آنها را به این موضوع نسبت داد. بر این اساس گفتنی است با آن که رشد سودآوری را در بسیاری از بانک‌ها در اواخر سال ۹۴ و اوایل سال جاری مشاهده میکنیم نباید آن را ناشی از لغو تحریم‌ها بدانیم، چرا که تاثیر این عامل در بازه کوتاه حتی چندین ساله هم مشاهده نمی‌شود. بازده واقعی بانک‌ها تحت‌تاثیر لغو تحریم‌ها، در صورت باز شدن کامل مرزها، ایجاد روابط بین‌المللی و اصلاح قانون بانکداری کشور مطابق با قوانین بین‌المللی است.
باید‌ پذیرفت صنعت بانکداری ایران راه درازی را برای مطابقت با استانداردهای بین‌المللی دارد و سودهایی که از این محل به واسطه رفع تحریم‌ها شناسایی می‌شود هنوز در صورت‌های مالی بانک‌ها مشاهده نشده است.
آنچه که معامله‌گران بانکی باید بدان توجه کنند سودهای ناشی از فعالیت‌های بانکداری است که متاسفانه این مساله در بانک ‌های ایران به ندرت دیده می‌شود و همان‌طور که گفته شد اغلب رشد سودهای بانک‌ها در سال ۹۴ ناشی از فروش دارایی‌های مشاع بانک‌ها و الزام بانک مرکزی برای خروج از بنگاه داری آنها بوده و این سود را نمی‌توان مستمر و قابل اتکا دانست.

جدول زیر رتبه‌بندی بانک‌ها موسسات را براساس بخشنامه بانک مرکزی نشان می‌دهد.


در جدول زیر شرکت‌های هم صنعت بورسی و فرابورسی در تاریخ ۲۵/۱/۹۵ نشان داده شده است.

فرصت‌ها و چالش‌های بانک داری در پساتحریم ها
همان‌طور که گفته شد صنعت بانکداری از تحریم‌ها ضربه‌های زیادی خورد و عملی شدن برجام را می‌توان بازگشت بانک‌ها به شبکه بین‌المللی دانست. صنعت بانکداری یکی از پایه‌های اقتصادی کشور است که با برداشته شدن تحریم‌ها قسمتی ازمشکلات اقتصاد ایران را کاهش خواهد داد. از طرفی مسلما پیش بینی رشد اقتصادی ۵ درصدی در سال جاری این صنعت را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
لازم به ذکر است که اگر چه دوران پس از تحریم‌ها زمینه‌های رشد بسیاری را برای بانمپک‌ها دارد اما به دلیل دولتی یا نیمه دولتی بودن اکثر بانک‌ها و دستوری بودن بسیاری از قوانین برای آنها امکان ایجاد روابط بین‌المللی بسیار منعطف برای آنها کم است و تا زمانی استانداردهای بانکداری کشور تا سطح بین‌المللی ارتقا نیابد، امکان رشد در این صنعت حتی با وجود برداشته شدن تحریم‌ها بسیار پایین است.
برای اینکه سیستم بانکی در بلند مدت امکان ایجاد تعاملات بین‌المللی را داشته باشد باید شاهد اجرایی شدن قوانین بازل سه در آنها باشیم.
اما نکته قابل توجه افق روشنی است که برای بانک‌ها پس از رفع تحریم‌ها متصور است. با برقرار شدن روابط بین‌المللی امکان گردش آزاد پول و سرمایه فراهم می‌شود، ریسک و هزینه مبادلات بین‌المللی کاهش مییابد، ضمن اینکه امکان استفاده منابع بلوکه شده بانک‌ها و بانک مرکزی فراهم می‌شود. تمامی این عوامل به گشایش نظام بانکی کشور کمک شایان ذکری خواهد کرد.
منبع: ماهنامه بانکداری آینده

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری