تبلیغات

۲۰۰ میلیون دلار ارزش صدور سنگ با وجود ۱۵ میلیون تن تولید/ به جهش صادراتی نیاز است

«ابوالقاسم شفیعی» امروز (سه شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: یکی از رقیبان ایران در منطقه اکنون ۱۰ برابر ایران از این صنعت ارزآوری دارد،اما ۵۰ درصد معادن سنگ ایران را هم در اختیار ندارد.
وی اضافه کرد: شرایط ویژه اقتصادی موجب تقلیل معادن فعال سنگ شده است و از ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ معدن فعال، به ۱۲۰۰ معدن رسیده ایم؛ در حالی که رقیب منطقه ای نزدیک ۴۵۴ معدن فعال سنگ دارد.
شفیعی یادآور شد: توافق برجام زمینه ارتباطات بهتر بین المللی را فراهم کرد و انجمن سنگ ایران نیز پارسال تفاهمنامه ای برای همکاری بهتر با انجمن سنگ ایتالیا امضا کرد که یکی از محورهای آن توسعه آموزش است.
وی گفت: موضوع جوایز صادراتی از نکات مهمی است که کشورهای رقیب ایران برای حمایت از فعالان در بخش تولید مورد استفاده قرار می دهند و اکنون در هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزیینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوط شرکت های ایتالیایی به پشتوانه دولت این کشور حاضر شده اند و هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند.
شفیعی اضافه کرد: پیشینه حضور ایران در بازارهای صادراتی سنگ جهان به بیش از دو دهه می رسد اما تاکنون نتوانسته است سهم مناسبی از بازار را به خود اختصاص دهد.
وی اضافه کرد: گزارش های بین المللی نشان می دهد ایران از نظر تنوع رنگ سنگ های تزیینی در جایگاه نخست دنیا قرار گرفته اما نتوانسته ایم از آن بخوبی استفاده کنیم.
به گفته رییس انجمن سنگ ایران، اکنون شمار واحدهای سنگبری کشور به ۶ هزار واحد رسیده است اما میزان استاندارد محصول آنها به بررسی و ارزیابی های کارشناسی نیاز دارد.
هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزیینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوط از بیست و هشتم تیرماه کار خود را آغاز کرد و تا سی و یکم این ماه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان است.
به گزارش ایرنا، برابر آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان ذخایر اکتشافی کشور ۵۷ میلیارد تن است که از این رقم نزدیک ۳۷ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است، درعین حال سهم ذخایر سنگ تزیینی کشور چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تا پنج میلیارد تن برآورد شده است.
برپایه آمارهای منتشر شده در سه ماهه نخست امسال ارزش صادرات سنگ تزیینی کشور به رقم ۶۰ میلیون دلار رسید و انتظار می رود تا پایان امسال به ۲۵۰ میلیون دلار برسد.
اقتصام**۱۵۵۹**۱۹۶۱

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری