‘آلوک شرما’ که سرگرم دیداری سه روزه از هند است روز چهارشنبه در پاسخ به سئوالی در خصوص بازگرداندن الماس کوه نور براساس کنوانسیون اشیا تاریخی سازمان ملل افزود:این کنوانسیون درسال ۱۹۷۰ میلادی تصویب شده و نمی تواند برای بازگشت الماس نور ملاک قرار گیرد.

‘مهش کومار’ وزیر فرهنگ هند چندی پیش گفته بود با همکاری وزارت خارجه تمام تلاش خود را برای بازگشت این الماس به هند به کار می گیرد.
دولت هند چندی پیش اعلام کرد دولت تمام تلاش خود را برای بازگرداندن الماس کوه نور از انگلیس به شیوه ای دوستانه به کار می گیرد.
«رانجیت کومار» معاون دادستان کل هند دو ماه پیش در جلسه دادگاه عالی این کشور که برای بررسی امکان بازگشت الماس تاریخی «کوه نور» تشکیل شده بود گفت این الماس داوطلبانه به انگلیس اعطا شده و موضوع دزدی در کار نبوده است
وی افزود: این الماس را مهاراجه «رانجیت سینگ» (در دهه ۱۹۸۰ میلادی) به صورت داوطلبانه به پاس کمک های انگلیس در جنگ های سینک به این کشور اعطا کرده بود و این شی دزدی نیست .
دادگاه با هدف بررسی دادخواست یک سازمان غیر دولتی مدافع حقوق بشر برای بازگرداندن این الماس به خاک این کشور تشکیل شده بود.
دادگاه عالی هند دو ماه پیش پس از برگزاری جلسه دادگاه اعلام کرد که نمی خواهد با صدور حکم قطعی اقدامات احتمالی در آینده برای بازگرداندن الماس کوه نور را مسدود کند و به دولت هند ،مهلتی شش ماه برای بررسی امکان بازگرداندن این جواهر را داده است.
الماس «کوه نور» در سال ۱۶۵۶ میلادی از قلعه باستانی گلکنده در نزدیکی حیدر اباد در ایالت اندرا پرادش هند بدست آمد.
این سنگ قیمتی پس از فتح هند توسط نادرشاه افشار به همراه برخی جواهرات قیمتی دیگر به ایران آورده شد. با این حال پس از مرگ نادرشاه، ابتدا به افغانستان سپس به هند بازگردانده شد.
الماس ۱۰۸ قیراطی کوه نور که قدمت آن بیش از چهار هزار سال برآورد شده است، در سال ۱۸۵۰توسط مهاراجه «رانجیت سینگ» ملقب به «شیر پنجاب» از پادشاهان سینگ پنجاب، به پاس کمک های انگلیس در جنگ های این کشور به ملکه ویکتوریا اعطا شد و در تاج ملکه انگلیس قرار گرفت و هم اکنون در برج لندن نگهداری می شود.
در سال ۲۰۱۰، «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در اظهاراتی جنجالی گفته بود که اگر بخواهد به تمامی ادعاهای مالکیت اشیای موزه انگلیس رسیدگی کند، دیری نمی پاید که این موزه از اشیای قیمتی خالی خواهد شد.
زوج این الماس به نام دریای نور هم اکنون در موزه جواهرات ملی ایران وابسته به بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی نگه داری می شود.