ایران آنلاین / دکتر اسحاق جهانگیری در جلسه اقتصاد مقاومتی با مدیران وزارت راه و شهرسازی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در این جلسه اظهار داشت: گزارش‌ها حکایت از آن دارد که کارهای مهمی در سراسر کشور در بخش تکمیل زیرساخت‌ها در حال اجرا است.
معاون اول رئیس جمهوری با تأکید مجدد بر لزوم متکی نبودن بر بودجه دولت برای اجرای طرح‌های زیرساختی کشور خاطرنشان کرد: تجربه سال های گذشته نشان می‌دهد که هرگاه در بودجه دولت محدودیت ایجاد شده است، سرعت اجرای کارهای عمرانی و طرح‌های زیرساختی کشور با کندی مواجه شده است. وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه حدود ۵/۲ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی به خارج از کشور صادر می‌شود، اظهار داشت: به نظر نمی‌رسد که قیمت نفت به این زودی‌ها به میزان سال‌های گذشته و حدود ۱۰۰ دلار برسد و این یعنی اجرای طرح‌های زیرساختی کشور نمی‌تواند متکی به درآمدهای دولت باشد.
دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود به بخش مسکن نیز اشاره کرد و با تأکید بر اهمیت این بخش گفت: بخش مسکن بخشی بسیار تعیین‌کننده در اقتصاد کشور است که متأسفانه در سال های گذشته رکود در این بخش لطمه ای جدی به میزان اشتغال و تولید کشور وارد کرد. معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: هم‌اکنون نیز اگر به دنبال رونق اقتصادی، افزایش تولید و پاسخگویی به نیاز اشتغال کشور هستیم باید بخش مسکن را فعال کنیم.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در سال گذشته جلسات خوبی برای بخش مسکن برگزار شده است، افزود: گزارش‌های وزارت راه و شهرسازی از وضعیت تکمیل طرح‌های  مسکن مهر بیانگر برنامه‌ریزی و اقدام های خوب این وزارتخانه است و ما باید تلاش کنیم ضمن رفع نقاط ضعف طرح مسکن مهر، بخش‌های مثبت آن را تقویت کنیم.
وی براهمیت مسکن روستایی نیز تأکید و خاطرنشان کرد: دولت تعهد کرده است که سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی بسازد چرا که خانه‌های روستایی در حال حاضر از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند و برای رفع مشکلات مسکن روستاییان نیازمند برنامه‌ریزی جدی هستیم.
۱۰۷۰کیلومتر بزرگراه تا پایان سال افتتاح می‌شود
همچنین عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی با بیان این مطلب که در حال حاضر تلاش داریم ۵۹۱ کیلومتر خط ریلی جدید در ۵ مرکز استان ایجاد کنیم، گفت: در سال گذشته ۴۰۰ کیلومتر خط ریلی را دو خطه کرده و برای امسال نیز برنامه داریم ۷۰۰ کیلومتر دیگر را دو خطه کنیم که به عقیده من اتفاق بسیار بزرگی در تاریخ راه‌آهن کشور و نوسازی ناوگان ریلی محسوب می‌شود.
وی در حاشیه نشست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با مدیران وزارت راه و شهرسازی با محوریت اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: در حال حاضر برای عملیاتی شدن طرح‌های مختلفی در حوزه ریلی صحبت و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ساخت ۵۹۱ کیلومتر خط ریلی جدید برای ۵ مرکز استان از جمله آنها به شمار می‌رود.
عضو کابینه دولت یازدهم در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: در این نشست در  خصوص جاده نیز بحث‌های بسیار مهمی داشتیم، با توجه به آمار اعلام شده چیزی حدود ۱۰۷۰کیلومتر بزرگراه، ۴۰ کیلومتر راه اصلی و ۱۲۱ کیلومتر آزادراه را در چارچوب اقتصاد مقاومتی می‌توانیم در سال‌جاری و اوایل سال آتی به ثمر برسانیم.
۷۱۰ هزار واحد مسکن مهر در دولت یازدهم تکمیل شد
احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر در این نشست گفت: از ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۸۷۲ واحد مسکن مهر در کشور،
یک میلیون و ۹۰۹ هزار و ۸۶۶ واحد تکمیل شده است. ازاین تعداد ۷۱۰ هزار واحد آن در سه سال فعالیت دولت یازدهم پایان یافت و ۱۰۰ هزار واحد دیگر در هفته دولت بهره‌برداری می‌شود. وی افزود: تعداد واحدهای باقی مانده مسکن مهر در کشور ۳۰۶ هزار و ۶ واحد است که ۱۶۶ هزار واحد مشکلاتی دارد و ۱۴۰ هزار و ۶ واحد روند تکمیل شدن خود را طی می‌کند. وی با بیان اینکه هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی طرح‌های مسکن مهر در کشور به ۹۳ درصد رسیده است، ابراز امیدواری کرد بسیاری از این طرح‌ها در پایان سال‌جاری و ۵ تا ۶ درصد باقی مانده مسکن مهر در سال آینده تکمیل شوند. مهرآبادی افزود: اکنون ساخت ۱۹۹ مدرسه، ۳۶ کلانتری، ۲۵۱ مسجد و ۳۳ مرکز بهداشتی و درمانی در طرح‌های مسکن مهر به پایان رسیده است و برای تکمیل خدمات روبنایی به ۳۳ هزار میلیارد ریال (۳۳۰۰ میلیارد تومان) اعتبار نیاز داریم و تاکنون از منابع مالی وزارت راه و شهرسازی هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال(۷۵۰ میلیارد تومان) هزینه شده است. وی با بیان اینکه در صورت تکمیل خدمات زیربنایی ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر می‌توانیم این واحدها را بهره‌برداری کنیم، افزود: در هفته دولت امسال ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر افتتاح می‌شود.

آمادگی بانک مسکن برای کاهش سود وام به ۹ درصد

مدیرعامل بانک مسکن نیز در این نشست از آمادگی این بانک برای کاهش سود تسهیلات از ۱۱ درصد به ۹ درصد خبرداد و گفت: این بانک آمادگی دارد به تبع کاهش سود سپرده‌های بانکی، سود تسهیلات خود را از ۱۱درصد به ۹ درصد کاهش دهد.   محمد هاشم بت شکن افزود: در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تسهیلات مشارکت مدنی این بانک ۹۱ درصد و تسهیلات خرید مسکن ۶۱ درصد افزایش داشته است. وی گفت، سرجمع پرداخت تسهیلات مسکن در این بانک در این مدت ۷۵ درصد رشد داشته است.

/ایران
 


به این مطلب امتیاز بدهید:
۱۰۷۰کیلومتر بزرگراه تا پایان سال افتتاح می‌شود
به این مطلب امتیاز دهید: