ایران آنلاین / مرتضی رئیسی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که با حضور رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  و نوروزی مدیرعامل بنیاد برکت با موضوع بررسی وضعیت مدارس مناطق محروم، برگزار شد، گفت: در حال حاضر ۱۰۷ هزار واحد آموزشی دایر در کشور داریم که حدود ۱۰ درصد مدارس آن به صورت دو نوبتی اداره می شوند و ۵۳۰ هزار کلای درس در اختیار دانش آموزان بخش دولتی است.

وی در ادامه با بیان اینکه در سالهای گذشته همه کلاس‌های کپری جمع آوری شده است، اظهار کرد: به واسطه جا به جایی جمعیت که رخ می دهد کلاس های اندکی وجود دارد که به صورت کپری تشکیل می‌شود، البته برای حل این معضل امکاناتی تدارک دیده شده که به محض اینکه بفهمیم کلاسی به صورت کپری اداره می شود با کلاسهای پیش‌ساخته به مقابله با آن می رویم.

رئیسی گفت: در حال حاضر تمام نگرانی ما از کلاس‌های خشت و گلی است که از سال گذشته حدود ۱۳۰۰ مورد آن شناسایی شده که حدود ۵۰ درصد آن در سیستان و بلوچستان است و با همراهی مجلس و حمایت کمیسیون تحقیقات این تعداد کاهش یافته و امیدواریم تا سال آینده جمع آوری شود.

رئیسی از بودجه مصوب بازسازی مدارس خبر داد و گفت: امسال ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم که ۹۰ درصد این اعتبار صرف ایمنی مدارس می شود و به شکل مشخص برای تخریب و بازسازی مدارس ۷۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه گفت: حدود چهارصد میلیارد تومان اعتبار برای استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس که یکی از مشکلات جدی است در نظر گرفته شده و بیش از صد میلیارد تومان برای کمک به پروژه های مشارکتی و خرید در نظر داریم.

به گزارش ایسنا، زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با ارائه آماری از مدارسی که نیاز به بازسازی دارند گفت: آماری که در حال حاضر موجود است به صورت مدرسه ای نیست دلیل آن هم این است که در برخی مدارس هم کلاس هایی وجود دارد که قابل استفاده است و هم برعکس آن. ولی در کل کشور حدود ۱۲۰ هزار کلاس درس نیاز به بازسازی، تعمیر و تخریب دارند. از این آمار تعداد کمی از کلاس ها کپری هستند که آن هم در مناطق خاص مانند جنوب و کرمان و سیستان و بلوچستان است.

وی در ادامه به ضعف دستگاه‌های آماری اشاره کرد و گفت: دستگاه هایی که آمار کشور را تعیین می کنند باید در مناطق محروم دقیقا هم رشد جمعیت و هم جمعیت موجود را تخمین بزنند که بر اساس آن بتوان برنامه ریزی کرد. متاسفانه مناطقی وجود داشته که ما در آن سرمایه گذاری کردیم اما بعدا دانش آموزی وجود نداشته که در آن مدارس مشغول به تحصیل شود و دلیل آن هم عدم وجود آمار دقیق یا پیش بینی لازم بوده است.


۳۰ درصد مدارس نیازمند بازسازی

نوروزی، مدیرعامل بنیاد برکت با بیان اینکه روز گذشته حدود ۲۰۰ مدرسه در بنیاد برکت افتتاح شده گفت: بر اساس آنچه که مسئولان وزارت اموزش و پرورش گفته‌اند و من در جریان قرار گرفتم حدود ۱۰۷ هزار مدرسه در کشور وجود دارد که ۳۰ درصدشان نیازمند نوسازی، تخریب و بازسازی است.

وی با اشاره به اولویت بنیاد برکت در بازسازی و نوسازی مدارس گفت: اولویت ما ابتدا مربوط به مناطقی است که فاقد مدرسه است و سپس به نقاطی که مدارس آن دچار فرسودگی است و از استاندارد به دور است اختصاص داده می شود.

وی در ادامه گفت: بودجه ای که برای این ۱۲۰ هزار کلاس درس با توجه به استاندارد های امروز در نظر گرفته شده هر کلاس حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که بودجه سنگینی است و بنیاد قسمتی از این مدارس را بر اساس نیاز آنها تحت پیگیری قرار داده است.


امکان اعطای تسهیلات به مدارس غیر دولتی

زاهدی در ادامه از ارائه تسهیلات به مدارس غیر دولتی خبر داد و گفت:ما نمی توانیم بودجه ای به صورت مستقیم به این مدارس بدهیم اما در قانونی که پیش بینی کردیم این مدارس می توانند تسهیلاتی را از بانک ها اخذ کنند که این کمک بستگی به زیر بنای مدارس و شهر آن دارد و سقف آن هم هیچ محدودیتی ندارد.
زاهدی گفت:امسال برای اولین بار اعطای اعتبار به سیستم گرمایشی و سرمایشی را به صورت قانون دائم تبدیل کردیم که با فراگیر شدن این سیستم در سراسر کشور اعتبار اختصاص داده شده به این موضوع را صرف هزینه تجهیز مدارس می کنیم.


وی در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان به مدارس دولتی تسهیلاتی ارائه داد گفت: مدارس دولتی منبع درآمدی که وام را برگردانند ندارند و این خلاف قانون اساسی است اما برای رفع مشکلات این مدارس بر اساس برآورد ما، در برنامه ششم توسعه ۱۰ هزار میلیارد تومان لازم است که بتوان این ۱۲۰ هزار مدرسه را بازسازی کرد.


وضعیت آموزشی ۴ استان از سطح استاندارد هم پایین تر است


نوروزی، مدیر عامل بنیاد برکت در ادامه بحث گفت: بنیاد برکت ظرف پنج سال قرارداد ۹۵۰ مدرسه با ۵۱۰۰ کلاس را دارد که از این تعداد ۷۷۸ مدرسه ساخته و حدود ۱۷۲ مدرسه در حال ساخت دارد که امیدواریم این تعداد را تا دهه فجر به سامان برسانیم.

وی در ادامه با اعلام چهار استان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و البرز به عنوان استان های محروم آموزشی گفت: تمرکز بیشتر بنیاد روی این چهار استان است به ویژه اینکه امروز به دستور رییس دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان قرار شد تعداد مدارس در حال  ساخت این استان تا آخر امسال به ۱۱۰ مدرسه برسد.

زاهدی به ارائه پیشنهاداتی برای پیشرفت کیفیت آموزش در مناطق محروم پرداخت و گفت:باید شرایط فوق العاده و خاصی برای معلمان مناطق محروم بگذاریم. سرانه ای برای مدارس شبانه روزی استان ها در نظر بگیریم. ارائه تغذیه مناسب برای دانش آموزان مناطق محروم در کنار دانش آموزان مدارس شبانه روزی لحاظ ، سیستم نظارتی اصلاح، فضای آموزشی و کمک آموزشی از جمله آزمایشگاه ها و غیره ایجاد، از مدارس پیش ساخته استفاده و بحث ارائه آمار دقیق توسط مراجع مربوط آمار برای ده سال آینده جدی گرفته شود.

در پایان رئیسی با اشاره به این موضوع که در کشور مدارس تک نفره وجود دارد گفت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران تامین فضای آموزشی رایگان برای همه دانش آموزان است به طوریکه در حال حاضر در کشور مدارس تک نفره داریم و با این وجود فضای آموزشی در روستاها به مراتب بهتر از شهر ها و کلانشهر ها است./ایسنا


به این مطلب امتیاز بدهید:
شناسایی ۱۳۰۰ کلاس خشتی در کشور
به این مطلب امتیاز دهید: