جزوه تحلیلی برنامه ریزی احتیاجات مواد

مازاد یا کمبود موجودی یکی از عمده ترین مشکلات صنایع مختلف است که منجر به تحمیل هزینه انباشت سرمایه ( خواب سرمایه ) یا هزینه فروش از دست رفته می شود . علاوه بر آن، وجود موجودی بالای پای کار جریان مواد را در طول خط تولید با مشکلات فراوانی روبرو می کند.
به طور کلی عدم وجود برنامه ریزی دقیق برای تامین یا تولید به موقع ، منجر به مشکلات ذیل خواهد شد .

شرح مشکلاثرات و تبعات مشکل
مشکلات در تحویل به موقع سفارشات تولید براساس پیش بینی تقاضا یا سفارشات مشتریانکمبود موجودی که باعث کاهش رضایت مشتریان و کاهش سودآوری شرکت می شود یا موجودی زاید محصول که انباشت سرمایه را افزایش می دهد .
ناتوانایی در برنامه ریزی دقیق تولید با توجه به مشخص نبودن زمان های ساخت، مواد و قطعات مورد نیاز و میزان نیاز از هرکدامافزایش موجودی پای کار، کاهش هماهنگی واحدهای تولید و انبار و ایجاد توقفات ناخواسته در خط تولید بعلت نبودن مواد
ناتوانایی در برنامه ریزی دقیق برای تامین مواد اولیه با توجه به عدم اطلاع از میزان و زمان دقیق نیاز و زمانهای تحویل تامین کنندگانکمبود موجودی مواد اولیه و توقف خط تولید یا موجودی زاید مواد که انباشت سرمایه را افزایش می دهد.

برنامه ریزی احتیاجات مواد،یکی از قدیمی ترین و موفق ترین رویکردهایی است که برای برنامه ریزی موثر تولید و پاسخگویی به مسائل فوق ، در صنایع مختلف بخصوص صنایع با مدل تولیدی انبوه مورد استفاده قرار می گیرد.
بسیاری از شر کت ها که با تنوع نسبی زیاد مواد اولیه مواجه هستند و دوره تولید محصولات شان بین چند ساعت تا چند هفته است، از مدل برنامه ریزی احتیاجات مواد استفاده می کنند .

این جزوه شامل سرفصل های زیر می باشد:

مقدمه
۱ . مفهوم برنامه ریزی احتیاجات مواد
۲ . لیست مواد
۳ . اجرای سیستم MRP
۳ -۱ -برنامه ریزی بالا به پایین در MRP
۳ -۲ -کدهای رده پایین
۳ -۳ -زمانبندی مجدد در برنامه ریزی بالا به پایین
۳ -۴ – برنامه ریزی مجدد پایین به بالا
۳ -۵ -موجودی اطمینان
۳ -۶ -چالشهای پیاده سازی سیستم MRP
۳ -۷ -طراحی برنامه کلان تولید
۴ . مروری بر مفاهیم و تعاریف کنترل موجودی
۴ -۱ -اهداف نگهداری موجودی
۴ -۲ -بررسی هزینه های موجودی
۴ -۳ -سیستم کنترل موجودی
۴ -۴ -سیاستهای سفارش دهی و تعیین بچ
۵ . برنامه ریزی ظرفیت

در صورتی که قصد آشنایی با مباحث برنامه ریزی احتیاجات مواد  را دارید می توانید این فایل را از لینک های زیر دانلود نمایید.

 

اطلاعات دانلود

  • فرمت فایل: Pdf
  • حجم فایل: 1/45 مگابایت
  • شرکت سازنده: سازنده ای وجود ندارد.
  • رمز فایل: www.chaabok.com