تست MBTI

آزمون MBTI یا Myers-Briggs Type Indicator یک پرسشنامه شخصیت شناسی است که ترجیحات هر فرد در درک جهان و چگونگی تصمیم گیری او را مشخص می کند. این پرسشنامه توسط مادر و دختری به نامهای کاترین کوک بریگز و ایزابل بریگز مایرز بر اساس نظریات کارل گوستاو یونگ روانشناس و متفکر سوئیسی شکل گرفته است.
یونگ که به خاطر فعالیت هایش در روانشناسی و ارائهٔ نظریاتش تحت عنوان روان‌شناسی تحلیلی معروف است را در کنار زیگموند فروید از پایه‌گذاران دانشِ نوین روانکاوی قلمداد می‌کنند. وی عقیده داشت که اگر بتوان زیربنای فکری و نگرشها و برداشتهای افراد را شناخت، می توان رفتارهای آنان را پیش بینی کرد. بر همین اساس کاترین بریگز و ایزابل مایرز تحت تاثیر شباهتها و تفاوتهای شخصیت انسانها تصمیم گرفتند تا نظامی را برای دسته بندی شخصیت افراد تدوین کنند.

دسته بندی های آزمون MBTI :

 • ۱- فرد انرژی خود را از کجا دریافت می کند؟ (درونگرا – برونگرا)
 • ۲- نوع اطلاعاتی که فرد بیشتر متوجه می شود چیست؟ (حسی – شمّی)
 • ۳- فرد چگونه تصمیم می گیرد؟ (احساسی – فکری)
 • ۴- فرد چه روشی را برای سازماندهی زندگی خود ترجیح می دهد؟ (ملاحظه کننده – داوری کننده)

تست MBTI یکی از معتبرترین و کاربردی ترین آزمونهای شخصیت شناسی در دنیا به شمار می رود و بسیاری از سازمانها و شرکتها در کشورهای توسعه یافته برای استخدام و جذب نیرو، حفظ و ایجاد انگیزه در پرسنل خود و نهایتا بالا بردن بهره وری از آن استفاده می کنند.
با پی بردن به تیپ شخصیتی خود می توانید با توانمندیها و نقاط قوت و ضعف خود بیشتر آشنا شده و از آن در انتخاب رشته تحصیلی، ‌انتخاب شغل و حتی انتخاب همسر و دوست و شریک کاری بهره گیرید.

نکاتی مهم در رابطه با تست MBTI

دقت کنید تست MBTI فقط و فقط یک قدم اولیه برای «حدس» تیپ شخصیتی شماست و نتیجهٔ به دست آمده از آن به هیچ وجه قطعی و صد در صدی نیست. از نتیجه آزمون تنها به عنوان یک تخمین و حدس اولیه برای تیپ شخصیتی‌تان استفاده کنید. پیدا کردن تیپ دقیق نیازمند مطالعه و آشنایی دقیق با مفاهیم MBTI است.

MBTI چه کمکی به رشد فردی می‌کند؟

تست MBTI

 1. تست MBTI به شما کمک می‌کند با شناخت تیپ شخصیتی‌تان، قبل از تصمیمات مهم، از سر ناچاری دست به آزمون و خطا نزنید و با تحلیل درستِ موقعیت، آن‌چیزی را که برایش ساخته شده‌اید و برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید (شغل، رشته‌ی تحصیلی، همسر مناسب، شریک کاری، کارمندان سازمان و …)
 2.  وقتی توانایی‌ها و استعدادهای واقعی‌تان را بشناسید دیگر نگران اینکه می‌توانید در کاری موفق شوید یا نه نخواهید بود، چون انتظارات و توقعاتتان را متعادل و معقول می‌کنید، این باعث می‌شود با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری تصمیم‌گیری کنید
 3.  با شناخت خصوصیات و ترجیحاتِ دیگران،‌ معیارها و ارزش‌هایی که برای شما مهم است را پیدا خواهید کرد در نتیجه تصمیم‌گیری بهتر و مطمئن‌تری در مورد شریک عاطفی‌‌تان خواهید داشت.تست MBTI به شما کمک می‌کند معیارهای قبلی‌تان را هم بازنگری و در صورت لزوم اصلاح کنید.
 4.  در انتخاب شریک کاری و یا کارمندان سازمان‌تان واقعیت‌ها را در نظر می‌گیرید و با دانستن علم تیپ‌شناسی بهره‌وری و در نتیجه فروش نهایی سازمان را افزایش دهید
 5.  به عنوان مدیر یک سازمان، بهتر می‌توانید در مورد اینکه به چه فردی و با چه توانمندی‌ها و استعدادهایی نیاز دارید تصمیم گیری کنید و می‌توانید مطمئن باشید تمامِ پست‌های سازمان‌تان را افرادی شایسته، توانمند و همان‌هایی که دنبالشان بودید اشغال کرده‌اند.

اگر به دنبال شغل مناسب یا تجربه‌ی رابطه‌ای پایدار و بدون تلاطم هستید:

آزمون تیپ‌شناسی مایرز-بریگز(تست mbti) به شما کمک می‌کند با شناسایی ترجیحات غالب شخصیتی توسط یک آزمون دقیق و استاندارد ، استعدادهای متناسب با تیپ شخصیتی‌تان را پیدا کنید و از نقاط قوت خود برای  افزایش رضایت شغلی و داشتن روابطی موفق و پایدار استفاده کنید. با شناخت تیپ شخصیتی خود می‌توانید شغلی را که برای آن ساخته شده‌اید راحت‌تر شناسایی کنید، علاقه‌مندی‌های خود را سریع‌تر کشف کنید و استعدادهایی که به عنوان مواهب ذاتی در شما قرار گرفته است را شکوفا کنید. این آزمون برای افرادی که می‌خواهند از کاری که انجام می‌دهند لذت ببرند و موفقیت و رضایت را همزمان با هم تجربه کنند طراحی شده است و مبنایی علمی و مورد اطمینان دارد.

 تست MBTI می‌تواند پاسخ نسبتا مناسبی به  سوالات شما بدهد:

 

 •  استعدادهای واقعی من شامل چه مواردی است؟
 • من برای چه کاری ساخته شده‌ام؟ کدام کارها را بهتر و راحت‌تر می‌توانم انجام دهم؟
 • کدام کارها هستند که با صرف انرژیِ کمتری می‌توانم در آن‌ها تبدیل به یک متخصص شوم؟
 • در برقراری ارتباط با دیگران توجه به چه خصوصیاتی مهم است و باعث می‌شود رابطه‌‌ای روان و بدون تنش داشته باشم؟
 • مسیر شغلی که در آن احتمال موفقیتم بیشتر است و رضایت کامل‌تری به من می‌دهد چیست؟
 • کدام عوامل شخصیتی هستند که دانستن آن‌ها به من کمک می‌کند شخص مناسبی را برای ازدواج انتخاب کنم؟

اگر شما قصد دارید در رشته حسابداری مشغول به فعالیت شوید یا اینکه قصد تحصیل در رشته های مرتبط به امور مالی و حسابداری را دارید و مطمئن نیستید که از نظر شخصیتی مناسب برای این رشته یا شغل هستید ، پیشنهاد میکنیم با استفاده از تست MBTI تیپ شخصیتی خود را شناسایی نمایید و بر اساس آن نسبت به تصمیم گیری درباه آینده خود اقدام نمایید.

شما با کلیک روی هرکدام از عکسهای زیر میتوانید خصوصیات مربوط به آن تیپ شخصیتی را مطالعه نمایید.

INTJINFJISFJESTP
ISTPESTJESTJISTJ
ENFPENTPENFJENTJ
INTPINFPISFPESFP

راهنمای اجرای MBTI

شما با خرید این تست بارها و بارها میتوانید از آن استفاده کنید و از طریق لینک زیر میتوانید این فایل را دانلود کنید.

65,000 ریال – خرید