تبلیغات

آشنایی با انواع تخصص های حسابداری

تخصص های حسابداری

سلام خدمت تمامی کاربران سایت چابک.در جلسه قبل مقدماتی داشتیم بر مفاهیم حسابداری و اینکه چگونه حسابداری به جزء لاینفک کسب و کارها تبدیل گردید و اینکه هیچ کسب و کاری بدون استفاده از یک سیستم اطلاعاتی امکان ادامه فعالیت نخواهد داشت.همچنین با تعریف حسابداری آشنا شدیم و این که حسابداری “یک فعالیت حرفه ای خدماتی است که مراحل آن شامل ثبت و طبقه بندی و تلخیص اطلاعات طبقه بندی شده به شکل گزارش های مالی ،برای واحدهای انتفاعی یا غیر انتفاعی است و با رساندن اطلاعات به تصمیم گیری های آگاهانه مالی و تجاری کمک می کند”.رشته حسابداری،در طی زمان با توجه به گوناگونی و تنوع کسب و کارها،گسترش پیدا کرد و تخصصی گردید به حدی که ضروری گردید برای هر کدام  از این کسب و کارها،متخصصین حسابداری،خاص آن کسب و کار پرورش یابد.آشنایی با انواع تخصص های این رشته،آنقدر دارای اهمیت بود که در این بخش تصمیم گرفتم تا شما را با انواع تخصص های رشته حسابداری آشنا کنم.جالب است که بدانید هر کدام از این تخصص ها،نیازمند تجربه اندوزی و دانش و مهارت مورد نیاز خود بوده و شما اگر تمایل به فعالیت در رشته حسابداری را دارید می بایستی یک یا چند نوع از این تخصص ها را مسلط باشید.در زیر با انواع این تخصص ها آشنا می شوید:

  • حسابداری مالی

در این رشته که در واقع زیر بنای کلیه رشته های حسابداری است و اکثر کسب و کارها از ان استفاده می نمایند , کلیه فعالیتهای مالی در دفاتر خاص ثبت و در پایان هر دوره مالی, صورتها یا گزارشهای مالی مورد نیاز تهیه می شود .

  • حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت : “فرآیند تشخیص ، اندازی گیری ، تجمیع ، تجزیه و تحلیل ، تهیه و تفسیر ، و ارائه اطلاعات مالی مورد استفاده مدیریت به منظور برنامه ریزی ، ارزیابی و کنترل عملیات یک سازمان” می باشد.

حسابداری مدیریت عمدتا بر تهیه گزارشهای اقتصادی مالی و غیر مالی برای استفاده کنندگان درون سازمانی نطیر مدیران سطوح مختلف میانی و اجرایی تمرکز دارد.حسابداری مدیریت که به آن حسابداری برای مدیریت یا حسابداری مدیریتی نیز اطلاق می گردد ، ابزارهایی برای کمک به تصمیمات مدیران و ارزیابی این تصمیمات در اختیار آنان قرار می گیرد.

تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری مالی:

در قیاس با حسابداری مالی در سازمان می توان گفت:
۱- حسابداری مدیریت به آینده می نگرد در حالیکه حسابداری مالی بیشتر به اطلاعات تاریخی متکی است.
۲- حسابداری مدیریت بر اساس مدل سازی و درجاتی از تجرید(Abstraction) به مسائل می نگرد در حالیکه حسابداری به صورت موردی(Case Based) مسائل را تحلیل می کند.
۳- نتایج حسابداری مدیریت برای مدیران قابل استفاده است در حالیکه در خروجی حسابداری مالی برای سهامداران و سایر ذینفعان مالی قابل استفاده است.
  • حسابداری صنعتی

برای حسابداری بهای تمام شده تعریف های زیادی ارائه شده است که تعریف زیر از آن جمله است :

((حسابداری بهای تمام شده به شاخه ای از حسابداری اطلاق می شود که وظیفه اش جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه،محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات ،هچنین ارائه روش های تقلیل بهای تمام شده تولیدات ،از طریق تجزیه و تحلیل گزارش ها و بررسی شیوه های تولید می باشد.))

حسابداری بهای تمام شده ،یکی از شاخه های حسابداری مدیریت است که عهده دار وظایف متعددی مانند : ایجاد روش های کنترل هزینه،ارزیابی موجودی ها و …. به منظور دستیابی به اهداف خاصی از قبیل رسیدن به بهای تمام شده مناسب و راهنمایی مدیران در جهت تصمیم گیری های آتی می باشد.

بطور کلی حسابداری صنعتی این وظایف را به عهده دارد:

۱- یاری مدیران در ایجاد و اجرای برنامه ها

۲- برقراری روش ها و شیوه های اعمال کنترل،به منظور کاهش معقول هزینه ها

۳- راهنمایی مدیریت در تصمیم گیری نهایی به منظور انتخاب بهترین راه حل از راه حل های موجود

۴- ارزیابی موجودی ها به منظور هزینه یابی و قیمت گذاری آنها و کنترل مقدار موجودیها

۵- پیش بینی هزینه های تولید برای یک دوره معین

۶- جمع آوری،تفکیک،ثبت و تسهیم هزینه ها

  • حسابداری دولتی

حسابداری یک نظام اطلاعاتی مالی است.این نظام اطلاعاتی مالی مجموعه ای از روش ها و قواعدی است که از طریق آن اطلاعات مالی مربوط به یک موسسه جمع آوری ،طبقه بندی و به نحو قابل فهم  و ساده ای در قالب گزارش های مالی خلاصه و گزارش می شود تا بتواند در تصمیم گیری های مدیران و در تحقق اهداف موسسه مورد استفاده قرار گیرند.

حسابداری دولتی نظامی است که اطلاعات مالی مربوط به وزارتخانه ها و موسسات دولتی را به منظور تصمیم گیری صحیح مالی و کنترل برنامه های مصوب بودجه سالانه و منابع مالی مورد استفاده دولت ،جمع آوری،طبقه بندی،تلخیص و گزارش می نماید.

  • حسابداری مالیاتی

  • سیستم اطلاعات حسابداری

  • حسابرسی

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری