تبلیغات

یک کار مهم قبل از صدور برگ تشخیص مالیات

برگ تشخیص مالیات

یک کار مهم قبل از صدور برگ تشخیص مالیات

یک کار مهم قبل از صدور برگ تشخیص مالیاتبه نام خدا و با سلام و عرض ادب محضر هم شما دوستان عزیز ، یکی از دغدغه های همه افراد در مواجه با تکالیف مربوط به اداره دارایی ، گرفتن برگ تشخیص مالیات از سازمان امور مالیاتی است . همانطوریکه می دانید کارنامه یک سال فعالیت مالی شما دربرگ تشخیص مالیاتی مشخص می شود و مطمئناً آنوقت خیال شما راحت می شود ، البته اگر مالیات مشخص شده طبق پیش بینی و محاسبه شما یا حسابدار شما باشد .

برگ تشخیص مالیات

برگ تشخیص مالیات

آیا پاسخ این سوال را میدانید؟ چرا کارشناس ارشد مالیاتی قبل از رسیدگی و تشخیص مالیات،جزئیات فروش را از شما میخواهد؟

پاسخ این سوال جلوگیری از زرنگی برخی مودیان است. خیلی واضح عرض کنم شما وقتی فروش را ۱۰۰ تا به حوزه مالیاتی اعلام میکنید و اعلامیه ۲۰ تا در سامانه صورت معاملات فصلی به نام شما اعلام شود، می توانید ادعا کنید این ۲۰ تا در زیرمجموعه ۱۰۰ تا فروش قرار دارد. ولی کارشناس ارشد مالیاتی همان ابتدا لیست و جزئیات فروش را از شما مطالبه می کند تا اگر اعلامیه فروش دیگری را اعلام شد با فهرست کنترل کند اگر درج نشده باشد به عنوان کتمان و رد شدن اسناد تلقی کند. بنا براین نکته مهمی که باید بیاموزید کنترل مو به مو صورتحساب فروش است. شما باید مبلغ فروش در هر دوره ۳ ماهه و در مجموع ۴ فصل که در اظهارنامه ثبت می شود را با صورتحساب های سریال دار و معتبر کنترل کنید و از گزارش آنها در سامانه صورت معاملات ماده ۱۶۹ مکرر اطمینان حاصل کنید.

در ماده ۲۳۷ قانون مالیاتهای مستقیم ، برگ تشخیص مالیات باید بر اساس مدارک و مستندات و اطلاعات باشد و طوری از طرف سازمان امور مالیاتی تنظیم می گردد که کلیه فعالیت ها شما و درآمدهای حاصل از این فعالیتها در آن منعکس خواهد شد . طبق همین ماده قانونی امضاکنندگان برگ تشخیص مالیات باید نام کامل و سمت خود را در برگه بطور کامل و خوانا قید نمایند و مسئول مندرجات برگ تشخیص خواهند بود . یعنی در حالت کلی اینطور از این ماده قانونی استنباط می شود این است که برگ تشخیص مالیات بر اساس کلیه مدارک و اسناد معتبر وادح تجاری شما و یا شرکت شما محاسبه می شود و شخصی که به عنوان مامور مالیاتی آن را تنظیم می کند می بایستی مشخصات کامل خود را در برگه قید کند و پاسخگوی اعتراض شما نسبت به برگه باشد . چون ممکن است مودی از نحوه تشخیص مالیات استعلام نماید و مسئل رسیدگی به برگ تشخیص مالیات می تواند گزارشی از جزئیات اسنادی که مبنای رسیدگی می باشد به او بدهد و هر گونه توضیحی را که بخواهد به او بدهد .

سازمان امور مالیاتی کشور به موجب بخشنامه ۲۱۱/۳۷۵۸/۱۹۴۱۰ اعلام نموده که در صورت درخواست مودی ، در خصوص اطلاع از مفاد گزارش مجری قرار قبل از حضور در جلسه هیات حل اختلافی از حیث تنظیم لایحه دفاعیه ، لازم است اداره امور مالیاتی یا هیات حل اختلاف مالیاتی حسب مورد رونوشت یا تصویر گزارش اجرای قرار را در اختیار مودی متقاضی قرار دهد .معاونت وقت درآمدهای مالیاتی به موجب بخشنامه شماره ۳۰/۴/۴۹۸۹/۱۷۹۳۳ اعلام نموده که برخی از حوزه های مالیاتی در تشخیص درآمد مشمول مالیات منابع مختلف بخصوص مشاغل و اشخاص حقوقی ، مفاد ماده ۲۳۷ ق.م.م را نادیده می گیرند و بجای آنکه مبادرت به جمع آوری اطلاعات کافی نموده عوامل مختلف مربوط به فعالیت مودی را در پرونده امر منعکس و آنگاه با ارائه دلایل موجه که بالطبع متضمن توجیه اقتصادی قابل قبول نیز خواهد بود ، اقدام به تعیین قرینه مناسب و در نهایت درآمد مشمول مالیات عادلانه بنماید ، صرفاً حسب رویه و عرف غلط منسوخه ، سابقه مالیاتی را ملاک عمل قرار می دهند و توجه به اصول مسلم مالیاتی و احکام قانون که به استناد آن حتی در صورت قبول دفاتر ، زیان وارده به مودی نیز پذیرفته شود و از سود سنواتی آتی مستهلک گردد ندارند . البته مطالعه پرونده های مالیاتی سنوات گذشته و سوابق امر به منظور شناخت دقیقتر مودی و استخراج اطلاعات مورد نیاز در خیلی مواقع ضروری و اجتناب ناپذیر است اما هرگز نباید سابقه را برواقعیات ترجیح داده ، آن را به عنوان مدرک بی چون و چرا در تشخیص درآمد مشمول مالیات قلمداد نمایند.

بیش از ۷۰ درصد حوادث مالیاتی که به جرائم سنگین منجر میشود عدم آگاهی از اطلاعات مهم قوانین و بخشنامه های مالیاتی است. مراقب امور مالیاتی خود باشید.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری