تبلیغات

سکوت چک‌های برگشتی شکست

[ad_1]

سرانجام بانک مرکزی بعد از بیش از یکسال سکوت در انتشار آمار چک‌های برگشتی اطلاعات مربوطه را منتشر و اعلام کرد که حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان چک در یک فاصله ۹ ماهه برگشت خورده و متوسط مبلغ این چک ها حدود ۱۲ میلیون تومان بوده است.


به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آمار بانک مرکزی وضعیت چک‌های مبادله شده در فاصله دی ماه ۱۳۹۳ تا مهرماه ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که در این بازه زمانی ۲۶۷ میلیون فقره چک با مبلغ ۳۶۵۶ هزار میلیارد تومان مبادله شده است. متوسط مبلغ چک های مبادله شده ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است. از این تعداد، در مجموع ۷٫۸ میلیون فقره چک‌ به مبلغ ۹۴ هزارمیلیارد تومان با میانگین مبلغ ۱۲ میلیون تومان، چک برگشتی بوده است.

آنطور که بانک مرکزی گزارش داده است، سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقیقی به کل چک‌های مبادله شده از نظر تعداد ۲٫۸ درصد و از نظر مبلغ ۲٫۲ درصد و سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقوقی از نظر تعداد ۰٫۱ درصد و از نظر مبلغ ۰٫۴ درصد باشد. چک های برگشتی از نظر تعداد و مبلغ، نسبت به کل چک‌های مبادله شده شبکه بانکی (به خصوص برای اشخاص حقوقی) سهم بسیار کوچکی دارد و این امر حاکی از آن است که عمده چک‌های شرکت‌ها، وصول شده است.

طی ۱۰ ماهه منتهی به مهرماه ۱۳۹۴ تعداد ۲٫۵ میلیون فقره چک برگشتی از سوی صاحبان حساب رفع سوءاثر شده و بر این اساس ۷٫۸ میلیون فقره چک برگشتی مذکور به ۵٫۳ میلیون فقره کاهش یافته است که این امر موجب کاهش نسبت مانده چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب به ۲٫۰ و ۱٫۷ درصد شده است.

از جمع کل نقل و انتقال وجوه از طریق چک‌، خودپرداز، ساتنا و پایا، پایانه شعب و فروشگاهی، اینترنت و تلفن، علی‌رغم آنکه سهم چک از نظر تعدادی ۲٫۳ درصد است، از نظر مبلغی سهم قابل توجه ۴۲٫۳ درصد را به خود اختصاص داده است.[ad_2]

لینک منبع

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری