تبلیغات

جویندگان کار ؛یابندگان امیدوار

کاریابی

جوانان تحصیلکرده که اشتغال برای آن یکی از مهمترین دغدغه های دوران جوانی و این اشتغال می تواند آنان را به زندگی امیدوارتر کند.
اشتغال گروه سنی ۱۵تا ۲۹سال به عنوان گروه سنی جوانان به عنوان یکی از دغدغه های اصلی وبرنامه های دولت هاست، که هر دولتی برای ایجاد اشتغال در بین جوانان برنامه های خاص خود را داشته است.
به گزارش ایرنا،بیکاری جوانان یکی ازمهمترین دغدغه های خانواده است به طوری که می توان گفت به طور میانگین درهر خانواده یک تا دو جوان بیکار وجویای کار وجود داد.
در استان چهارمحال وبختیاری نیزمشکل بیکاری و اشتغال جوانان و به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان یکی از دغدغه های مدیران و مسوولان قرار گرفته است.
آماده نبودن زیرساختهای اشتغال در استان، پایین بودن میل و رغبت جوانان به خصوص فارغ التصحیلان دانشگاهی به مشاغلی به غیراز مشاغل دولتی، پایین بودن میزان سرمایه گذاری در حوزه اشتغال و صنعت استان در سال های گذشته از مهمترین دلایل افزایش بیکاری و بالا بودن نرخ بیکاری در استان است.
مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی چهارمحال وبختیاری می گوید:از سال ۸۸تاکنون با راه اندازی و فعال شدن مراکز کاریابی دراستان ۳۰هزارو ۴۹۲نفرجوان بیکار در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹سال در این مراکز ثبت نام کردند، که از این تعداد پنج هزار و ۹۳نفر در سال گذشته ثبت نام شدند.
سید عباس جزایری روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: از این تعداد ۲۰هزار و۴۳۰نفر مرد و ۱۰هزار و ۶۲نفر زن بودند.
وی اظهار داشت: از این تعداد ثبت نامی در ۱۸مرکز کاریابی زیرنظر اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان ۷۶درصد فاقد مهارت و ۲۴درصد دارای مهارت بودند.
جزایری افزود: از این تعداد ۳۵درصد زیردیپلم، ۲۴درصد دیپلم و ۴۱درصد بالای دیپلم و دارای مدارک دانشگاهی هستند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار داشت: سال گذشته در مجموع در استان ۴۶هزار نفربیکار در رده های سنی مختلف در سامانه این اداره کل ثبت نام کردند که برای هفت هزار نفر شغل ایجاد شد.
جزایری اظهار داشت: درسالجاری براساس اطلاعات موجود در سامانه این اداره کل ۳۹هزار ثبت نامی بیکار داریم که ۱۸هزار نفر از این تعداد دارای تحصیلات عالیه در رشته های مختلف فنی مهندسی ، کشاورزی و علوم انسانی دارای تحصیلات عالیه می باشند و مابقی ثبت نام شدگان بیکارنیز، افراد دیپلمه و زیر دیپلم هستند.
وی گفت: به طور کل ۶۵درصد ثبت نامی ها در این سامانه را مردان و ۳۵درصد را زنان تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه بیکاری جوانان یکی از دغدغه های مسوولان استان و کشور است، افزود: باید گرایش فکری جوانان بیکار از مشاغل اداری به مشاغل تولیدی هدایت شود تا اشتغال مبتنی بر تولید افزایش یابد.
مدیرکل آمار واطلاعات سازمان مدیریت وبرنامه ریزی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به اینکه بیکاری مهمترین مشکل جوانان امروز جامعه است، عنوان کرد: باید در مسیر اشتغال جوانان کار شود و اشتغال جوانان بسیاری از مشکلات جامعه را حل می کند.
عبدالله اسدپور افزود:براساس آمار مرکز آمار ایران نرخ بیکاری سال گذشته از ۱۰ سال به بالا در استان ۱۶٫۴درصد اعلام شده است.
وی گفت: نرخ بیکاری گروه سنی ۱۵ تا ۲۹سال گذشته در استان ۳۳٫۵درصد اعلام شده است.
به گفته وی،سال گذشته ۴۵هزار و ۳۰۴نفر بیکار در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹سال در استان چهارمحال وبختیاری شناسایی شده است.
وی اظهار داشت: نرخ بیکاری گروه سنی ۱۵تا ۲۴سال گذشته در استان نیز ۳۶٫۹درصد اعلام شده است.
اسدپور بدون اعلام آمار جمعیت جوان و همچنین جمعیت فعال استان افزود:نرخ بیکاری سال ۹۳نیز در جمعیت ۱۰ سال به بالا در استان ۱۵درصد بود.
به گفته وی ،در این مدت نرخ بیکاری گروه سنی ۱۵تا۲۹سال استان ۲۹٫۴درصد بود .
وی سهم اشتغال استان در بخش کشاورزی را ۱۵٫۳درصد، صنعت ۴۳٫۸درصد، خدمات ۴۰٫۹درصد عنوان کرد وگفت: سهم اشتغال بخش خصوصی ۸۳٫۵درصد وعمومی ۱۶٫۵درصد بوده است.
وی گفت: در سال۹۳در رده سنی ۱۰ سال به بالا در استان ۲۴۲هزار و ۹۱۹نفر شاغل ودر رده سنی ۱۵ تا ۲۹ نیز ۴۲هزار۷۶۵نفربیکار بودند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به معضل بیکاری به خصوص در قشر جوان افزود: تحریم های اقتصادی، تعطیل و نیمه تعطیل بودن واحدهای تولیدی و صنعتی استان و ضعف سرمایه گذاری در امور زیربنایی استان را از مهمترین عوامل تشدید بیکاری در این استان برشمرد.
اسماعیل عامری گلستانی افزود: نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری از متوسط کشور ۵ درصد بالاتر است.
به گزارش ایرنا،توسعه نیافتگی چهارمحال و بختیاری همپای استان های همجوار باعث شده است گاهی جوانان خوش ذوق و دارای پشتکار و ایده های خلاقانه ترک وطن کنند و به استان های همجوار بروند.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری