تبلیغات

قانون ۴=۱ در حسابداری

درست روزی که اولین سال کارم بود به این فکر میکردم که حالا تا پیدا کردن سابقه راه زیادی دارم و فعلا تمرکزم باید کسب تجربه باشد.دقیقاً طبق روال خیلی ازشرکتها که نیروی های تازه استخدام شده مالی را کارپرداز می کنند من هم از این قانون مستثنی نبودم. روز دوم اداره بیمه رفتم و روز سوم که چند نامه به اداره دارایی بردم. ولی پیش خودم گفتم حالا از همین شرایط ممکن چگونه می توانم بهره ببرم. با اینکه به شدت از کارهای مالیاتی می ترسیدم ولی چون سوال زیادی داشتم به اداره دارایی نزدیک تر شدم تا اینکه سعی می کردم یک روز هم شده مرخصی بگیرم و به دنبال پاسخ سوالات در اداره دارایی باشم.در آن زمان خیلی با اینترنت هم آشنا نبودم که وارد سایت سازمان بشوم و اگر بخشنامه ای است مطالعه کنم به همین خاطر بیشتر سعی می کردم پرینت بخشنامه ها را جمع آوری کنم و در یک زونکن جایگذاری کنم.

 

 

بعد از مدتی در این کارخانه با ورود تیم حسابرسی و طرح رفاقت با چند حسابرس، مسیر جمع آوری و مطالعات مالیاتی هموار تر شد.جا دارد از زحمات دکتر هاتف الحسینی تشکر و قدردانی کنم، چون ایشان فنون اصلی پیشرفت و حرکت از پوسته گول زننده کارمندی را به من نشان داد.دیگر شبها تا نزدیک صبح در اینترنت جستجو می کردم و کتاب قانون مالیاتها را مطالعه میکردم . جالب اینجا بود که خیلی ازمطالعه چیزی نمی فهمیدم و همین باعث شد دفتری تهیه کنم و سوالات پیش آمده را داخل آن بنویسم و در طول هفته ازکارشناس مالیاتی سوال کنم.

کم کم بعد از ۹ ماه، سوالات مدیر مالی را به خوبی پاسخ میدادم و حس میکردم اطلاعات مالیاتی به روز تری دارم در عین حال هنوز حرفه ای حسابداری نشدم.حسابداری کارخانه خیلی مشکل بود چون حالت نیمه صنعتی و نیمه بازرگانی داشت.بازهم لطف خدا شامل حالم شد و در طول این مدت با مدل خیلی مشکل حسابداری بیشتر آشنا شدم. این خاطره را تعریف کردم تا به این نتیجه برسم، شاید در همان زمان حسابدارانی بودند که در امور حسابداری خیلی حرفه ای تر بودند و چندین سال بیشتر کار کرده بودند ولی از مالیات عقب افتاده بودند.حالا من با سابقه کار کمتر وزنه اطلاعات و تجربیات مالیاتی را زیادتر کردم و تقریبا اولویت اولم مالیات بود و در ادامه حسابداری و حسابرسی.

بعد از گذشت چندین سال سوابق تحقیقاتی من در حوزه بازار کار به یک نتیجه یا بهتر عرض کنم به یک قانون جهت پیدا  کرد.حدوداً هر ۱ سال کار تمام وقت در حوزه مالیاتی برابری می کند با ۳ الی ۴ سال کارحرفه ای در حوزه حسابداری و استانداردها.به تعبیر دیگر :

۱ سال حسابداری مالیاتی تمام وقت = ۴ سال حسابداری محض تمام وقت

بازهم پاسخ سوالات مشابه و زیادی که دوستان مطرح می کنند در همین پست ارائه شد: اینکه حالا چگونه استارت بزنند؟ در یک جمله اگر بخواهیم پاسخ بدهم باید عرض کنم با ابزاری به نام بالابردن حوصله و تمرکز

چون بارها از نزدیک شاهد این موضوع بوده ام که وقتی به دوست حسابدار عرض می کنم که باید مطالعه مستمر و حضور در حوزه مالیاتی شما پررنگ شود در عین ناباوری می بینم که اصلا قدم ازر قدم برنداشته و توجیه این است که به قدری سرش شلوغ است که وقت نشده است.

بله و موقعی به خود می آید که چندین سال وقت نشده و فقط یک حسابدار یا مدیر مالی ماشینی محض است  نه یک حسابدار مالیاتی خلاق.

امید است شما بتوانید تحرک لازم را در صورت لزوم متناسب با اطلاعات مالیاتی خود ایجاد کنید، انشالله

پیروز باشید/ میثم حاجی محمدی/پرشین حساب

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری