تبلیغات

درآمد حسابدار در بازار کار

حسابدار

بازار کار حسابداری و استخدام حسابدار

استخدام حسابدار می تواند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی در شاخه های زیر صورت پذیرد:

  • حسابداری مالی: در کلیه شرکتها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی
  • حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی
  • حسابداری دولتی : در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار و یا در صورت طی مراحل قانونی به عنوان ذیحساب و یا عامل ذی حساب
  • حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی و شرکت های حسابرسی
  • حسابداری بیمه : در موسسات و سازمان های بیمه ای و شرکت های حسابرسی
  • حسابداری بانکها : در شعبه ها و سرپرستی بانکها

پست ها و مشاغل مختلف مالی که معمولا در ایران استخدام حسابدار دارند و از فارغ التحصیلان حسابداری در آنها دعوت به کار می شوند عبارتند از :

عنوان شغلیمیزان تحصیلاتسوابق کاری مورد نظر اغلب کارفرمایان
کمک حسابدارفوق دیپلم یا لیسانس حسابداریزیر ۳ سال
حسابدارلیسانس حسابداری۳-۵ سال
حسابدار مالیلیسانس حسابداری۵-۷ سال
حسابدار صنعتیلیسانس حسابداری۵-۷ سال
حسابدار فروشلیسانس حسابداری۵-۷ سال
حسابدار انبارلیسانس حسابداری۵-۷ سال
حسابدار ارشدلیسانس یا فوق لیسانس حسابداری۵-۷ سال
رئیس حسابداریلیسانس یا فوق لیسانس حسابداری۱۰ سال
مدیر مالیفوق لیسانس حسابداری۱۰-۱۵ سال
معاونت اداری و مالیفوق لیسانس یا دکترا حسابداری۱۰-۱۵ سال
حسابرس داخلیفوق یا لیسانس حسابداری۱۰ سال
سرپرست حسابرسیفوق یا لیسانس حسابداری۱۰ سال
مدیر حسابرسی داخلیفوق یا لیسانس حسابداری۱۰ سال

هر چند در ایران اطلاعات دقیقی از میزان استخدام حسابدار و نرخ رشد آن وجود ندارد اما بنا بر نظر متخصصین این حرفه بنابر دلایل مختلف از جمله رشد اقتصاد خصوصی، افزایش رقابت بین شرکت ها، توسعه سیستم مالیاتی کشور و افزایش اهمیت گزارش های مالی در بین مدیران دولتی و خصوصی چشم انداز مناسب شغلی برای حسابداران و متخصصین مالی انتظار می رود.

 استخدام حسابدار در سایر کشورها چگونه است؟

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام حسابدار بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام حسابدار در مقایسه با رشد میزان استخدام همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۶.۹ درصد رشد داشته است.

درآمد حسابداری

میزان حقوق و درآمد حسابدار که در بخش دولتی فعالیت می کند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری محاسبه و پرداخت می شود. حسابدارانی در بخش خصوصی استخدام می شوند، میزان دریافتی متفاوتی دارند و درآمد حسابدار در این بخشها به عواملی مانند میزان تجربه و سابقه کاری، مهارت و توانمندی، آشنایی با نرم افزارهای مرتبط، سطح تحصیلات و نوع توافق صورت گرفته بین دو طرف (کارمند و کارفرما) بستگی دارد.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد حسابدار در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای حسابدار در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس حسابداری، مسئول حقوق و دستمزد، کارشناس بودجه، رئیس حسابداری، حسابدار ارشد، رئیس حسابداری و … می باشند که یک حسابدار می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای حسابدار در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال حسابداری که در سمت رئیس حسابداری در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۸۹۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۴۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

 همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله حسابدار می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد حسابدار از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق حسابدار نیز افزایش می یابد.

درآمد حسابدار مستقل (حسابداری که به صورت مستقل فعالیت می کند و شرکت خدمات حسابداری دارد) نیز، با توجه به میزان مشتری، میزان فعالیت و کیفیت خدمات، متفاوت است.

درآمد حسابداری در کشورهای دنیا

آمریکا – متوسط حقوق و درآمد سالانه حسابدار ۶۱.۶۹۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۳,۱۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط حقوق و درآمد سالانه حسابداران ۶۷.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) است.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری