تبلیغات

تعدیل نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم

مالیات بر ارث

سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای جزئیات تعدیل نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم را اعلام کرد.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، بر اساس اطلاعیه روابط عمومی سازمان امورمالیاتی کشور، طبق اصلاحیه مورخ ۳۱/۴/۱۳۹۴ قانون مالیات های مستقیم، نرخ های مالیات بر ارث برای متوفیان تاریخ ۱/۱/۱۳۹۵ و بعد از آن به شرح زیر تعدیل شده است:

نرخ مالیات بر ارث برای متوفیان تاریخ ۱/۱/۱۳۹۵ و بعد از آن

مالیات بر ارث

*بر اساس ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات های مستقیم از هر نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکتها اعم از ایرانی و خارجی در بورسها یا بازارهای خارج از بورس دارای مجوز، مالیات مقطوعی به میزان نیم درصد (۰۵%) ارزش فروش سهام و حق تقدم سهام وصول خواهد شد. براساس تبصره ۱ ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات های مستقیم ازهرنقل وانتقال سهام وسهم الشرکه وحق تقدم سهام وسهم الشرکه شرکا درسایرشرکتها، مالیات مقطوعی به میزان چهار درصد(۴%) ارزش اسمی آنها وصول می شود.

**براساس ماده ۵۹ ق.م.م نقل و انتقال قطعی املاک به مأخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد (۵%) و همچنین انتقال حق واگذاری محل به مأخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق و به نرخ دو درصد (۲%) در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق، مشمول مالیات می باشد.

توضیحات مهم

– نرخ های مذکور برای وراث طبقه اول می باشد و برای وراث طبقه دوم مالیات به نرخ معادل دو برابر و برای وراث طبقه سوم به نرخ معادل چهار برابر نرخ های مندرج در این جدول محاسبه و وصول خواهد شد.

– درصورتی که متوفی و وراث، تبعه خارجی باشند، اموال و دارایی های متوفی که در ایران واقع است، مشمول مالیات به نرخ وراث طبقه اول خواهد بود.

– در مواردی که وراث سهم خود از اموال موضوع ردیفهای ۲ ، ۴ و ۵ جدول فوق الذکر را به اشخاص ثالث یا وراث دیگر انتقال دهند، علاوه بر مالیات بر ارث مشمول مالیات طبق مقررات خواهند بود.

– وراث متوفیان تاریخ ۲۹/۱۲/۱۳۹۴ و قبل از آن از نظر تکالیف قانونی و نرخهای مالیاتی مشمول اصلاحیهمورخ ۳۱/۴/۱۳۹۴ قانون مالیات های مستقیم نمی باشند.

– وراث از نظر ماده (۱۸) قانون مالیات های مستقیم به سه طبقه تقسیم می شوند:

۱- وراث طبقه اول که عبارتند از: پدر، مادر، زن ، شوهر، اولاد و اولاد اولاد

۲- وراث طبقه دوم که عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها

۳- وراث طبقه سوم که عبارتند از : عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری