تبلیغات

چرا استخدام بانک برای جویندگان کار جذاب است؟

بانک

آگهی استخدام بانک برای جویندگان کار همواره جذاب بوده و به ویژه برای کسانی که در رشته های مالی و مدیریتی و علوم کامپیوتر درس خوانده اند، استخدام بانک به نوعی اولویت اول محسوب می شود. کافی است تا یک بانک آگهی استخدام خود را منتشر کند، آنوقت است که هزاران نفر در آزمون و یا مصاحبه بانک ثبت نام می کنند. علت این جذابیت هم تا حد زیادی مشخص است: . تسهیلات بالا، حقوق مناسب، مزایای متنوع و پرستیژ اجتماعی.

چه بسا جوانانی که در آرزوی استخدام در بانک در آزمون های استخدام بانک ها شرکت می کنند و با وجود عدم قبولی، باز هم ناامید نمی شوند و در آزمون بعدی ثبت نام می کنند.

شرایط استخدام بانک ها چگونه است؟

استخدام بانک نیازمند داشتن شرایط ویژه ای است. اگرچه برخی تفاوتها در آگهی استخدام بانک های خصوصی و دولتی مشاهده می شود اما برخی موارد معمولاً در همه مشترک است. داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط (معمولا رشته های مالی و اقتصادی، مدیریت ها و علوم کامپیوتر)، مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه (آقایان) ، داشتن حداقل ۱۸ و حداکثر ۴۰ سال سن و شرکت در فرایند استخدام بانک (آزمون کتبی ، مصاحبه و یا هردو ) و تأییدیه گزینش بانک (صلاحیت های عمومی) از مهمترین این موارد محسوب می شود.

داوطلبانی که در مرحله اول (آزمون و مصاحبه) قبول شوند برای شروع به کار ملزم به گذراندن یک دوره آزمایشی شش ماهه تا دوساله هستند.
حکم استخدام قطعی افرادی که در دوره آزمایشی، کاردانی و علاقه به کار از خود نشان دهند، در پایان دوره آزمایشی صادر خواهدشد و در این صورت دوره آزمایشی جزو دوران خدمت آنها محسوب می شود.

تعداد روزهایی که کارمندان بانک ها حق دارند در سال مرخصی بروند یک ماه است. برای خانم ها شاید مهم باشد که بدانند مرخصی زایمان تا سه فرزند برای مادرانی که فرزند خود را شیر می دهند، چهار ماه است. بانک ها برای اینکه نیروهای ماهرتری استخدام کنند، برای دارندگان مدارک تحصیلی بالاتر مقداری افزایش حقوق در نظر می گیرند. کسانی که دارای مدرک لیسانس به بالا هستند تا ۳۰ درصد حقوق شان افزایش می یابد.

میزان حقوق کارمند بانک

برخلاف تصور عموم مردم، حقوق کارکنان بانک ها آنچان زیاد نیست و تنها سمت های مدیریتی مثل مدیر عامل ، هیات مدیره، و مدیران از حقوق های بالایی برخودارند و سایرین حقوق های معمولی دریافت می کنند. معمولاً حقوق پایه یک کارمند در بدو کار یک میلیون و ۳۰۰-۲۰۰ هزار تومانی است و مبالغ دیگر به ترتیب به این مبلغ افزوده می شود.

اما آنچه کار در بانک را دلچسب می کند وام هایی است که هر از چند گاهی به کارمندان تعلق می گیرد. البته بانک وام را به همراه سودش دریافت می کند اما اینکه بدون دردسرهایی که عموم مردم برای دریافت وام تحمل می کنند این مزیت نسبت به سایر سازمانهاست.

وام مسکن بانک ها

همه بانک ها، چه خصوصی و چه دولتی پس از استخدام کارمند جدید، بعد از مدت مشخصی وام های قابل توجهی به کارمندان خود پرداخت می کنند. در بانک های دولتی و چند بانک خصوصی معمولا سه سال پس از استخدام، فرد می تواند وام مسکن خود را دریافت کند. این مدت زمان در برخی بانک های خصوصی همان سه سال و در برخی دیگر خیلی کمتر و حتی سه ماه است.

به صورت قانونی آنچه تعریف شده آن است که سقف وام خرید مسکن بانک های دولتی برای کارکنان این بانک ها ۱۸ میلیون تومان و در بانک های خصوصی نیز این رقم تا ۸۴ برابر حقوق و مزایا و حداکثر تا ۸۰ میلیون تومان است. براساس این دستور، رقم تسهیلات خرید مسکن برای کارکنان بانک کارآفرین تا ۸۴ برابر حقوق و مزایا و حداکثر ۷۰ میلیون تومان، کارکنان بانک ملت ۷۰ برابر حقوق و مزایا، حداقل ۳۰ و حداکثر ۵۰ میلیون تومان است.

تسهیلات خرید مسکن کارکنان بانک صادرات ۷۰ برابر حقوق و مزایا، حداقل ۳۰ و حداکثر ۵۰ میلیون تومان، بانک تجارت نیز حداقل ۳۰ و حداکثر ۵۰ میلیون تومان و تسهیلات جعاله تعمیر مسکن نیز در بانک تجارت ۱۰ میلیون تومان است.

در بانک سامان این تسهیلات تا سقف ۱۱۰ الی ۱۲۰ میلیون تعیین شده است. علاوه بر این تسهیلات، یک وام ضروری نیز در کلیه بانک ها به کارکنان ارائه می شد که معروف به «وام ضروری» است. این وام برخلاف وام خودرو مقدار معینی ندارد و بستگی به شایستگی ها و نیاز آن کارمندان دارد.

دریافت این وام منوط به داشتن شرایطی مانند اقدام به ازدواج، بیماری خاص و … است. این وام حداکثر تا ۳۰ میلیون تومان پرداخت می شود که آن هم کارمزد بالایی ندارد و حدود هفت درصد است. اگر بخواهیم کل وام ها و تسهیلاتی که کارکنان بانک ها طی سال های خدمت خود دریافت می کنند را روی هم بگذاریم، حدود ۱۵۰ میلوین تومان می شود.

تسهیلات بانکی به روایت یک کارمند بانک

سحر چند سال پیش وارد یک بانک دولتی شده است. او که با کش و قوس های تحصیلی بسیار توانسته استخدام بشود، از تسهیلات بانک خود توانسته خانه بخرد. این کارمند بانک می گوید: «وقتی به استخدام بانک درمی آیی تا دو سال به صورت آزمایشی فعالیت می کنی که البته در این مدت مانند کارمند معمولی حقوق می گیری. بعد از دو سال که این فرد رسمی می شود، اولین وام تعاونی یا همان وام معروف ضروری را دریافت می کند.»

او مبلغ این وام را در حال حاضر ۴۰ برابر ردیف اول فیش حقوقی کارمند تازه استخدام شده ذکر می کند و می گوید که این وام دوسال به دو سال تکرار می شود.

سحر با اشاره به اینکه با گذشته سه سال از استخدام، کارمند بانک می تواند وام مسکن خود را دریافت کند، اضافه می کند که این وام در بانک ما ۵۰ میلیون تومان است که علاوه بر آن یک وام جعاله نیز پرداخت می شود که آن هم ۱۶ میلیون تومان است.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری