تبلیغات

تغییر سال پایه آماری بانک مرکزی و بهنگام سازی ضرایب در امسال

بانک مرکزی

به گزارش بانک مرکزی، «علیرضا مقتدایی» امروز (شنبه) در سی و هشتمین هم اندیشی آمار اقتصادی بانک مرکزی گفت: بیشتر فعالیت‌های مطالعاتی لازم برای تغییر سال پایه (۱۰۰=۱۳۹۵)، در سال ۱۳۹۴ انجام شده است.

وی افزود: در ۸۰ سال تولید آمار اقتصادی (از سال ۱۳۱۵ تاکنون)، برای دهمین بار ضرایب شاخص‌های اقتصادی به‌هنگام می‌شود و اهمیت بازنگری، تغییر سال پایه و به‌هنگام‌سازی ضرایب بر متخصصان و اهل فن پوشیده نیست.
مقتدایی ادامه داد: پارسال چندین بررسی و گزارش جدید نیز به فعالیت‌های این مدیریت کل‌ اضافه شد و سعی‌مان این است که نیازهای جدید را مطالعه کرده و در رفع‌ آنها بکوشیم.
وی گفت: باید رویکرد تازه ای نسبت به آمار داشت و چون سربازانی وظیفه‌شناس در اردوگاه اقتصاد مقاومتی انجام وظیفه کرد.

** رشد مدیریت‌شده نقدینگی
معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز در این هم اندیشی گفت: آمار بانک مرکزی منبعی مطمئن برای سیاستگذاران و مسئولان کشور است.
«پیمان قربانی» افزود: شوک سقوط قیمت نفت از سال ۱۳۹۳ آغاز شد و تبعات آن در سال ۱۳۹۴ نیز ادامه داشت. با وجود اینکه بیشتر صادرکنندگانِ عمده نفت به بحران‌های اقتصادی و افزایش شدید در نرخ تورم دچار شدند، ایران توانست این شرایط را مدیریت کند که این امر، از مصادیق اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است.
وی کاهش رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۳ و تداوم آن در سال ۱۳۹۴ را از نتایج شوک قیمت نفت و انتظارات پسابرجام دانست و اضافه کرد: دولت با چند برنامه کوتاه‌مدت توانست موجب رشد مدیریت‌شده نقدینگی شود و زمینه کنترل شرایط را فراهم کند.
معاون اقتصادی بانک مرکزی رشد اقتصادی و افزایش اشتغال را دو مطالبه بحق مردم از دولت عنوان کرد و گفت: لازمه رشد اقتصادی و ایجاد شغل، تامین مالی است اما دولت در دو سال گذشته، بر اثر عوارض سیاست‌های گذشته دچار تنگنای مالی بود.
وی تاکید کرد باید نوسان اقتصادی را کاهش داد و به سوی رشد اقتصادی گام برداشت.
به گفته این مقام مسئول، امسال هدف بانک مرکزی سالم‌سازی ترازنامه بانک‌ها، اصلاح نظام بانکی کشور و رویکرد فعالانه‌تر در سیاست‌های مالی است.
قربانی توجه ویژه به مساله روزآمدسازی روش‌های گردآوری اطلاعات را خواستار شد.
به گزارش ایرنا، سی‌و‌هشتمین هم‌اندیشی آمارهای اقتصادی از امروز با شعار «۸۰ سال آمار اقتصادی» آغاز شد و تا پنجم خردادماه ادامه می یابد.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری