تبلیغات

مدیر تصفیه کیست و وظایف او چیست؟

مدیر تصفیه

پس از این‏که شرکت منحل شد، مدیران، دیگر سمتی ندارند و چون ممکن است شرکت کارهای ناتمامی داشته باشد، مطالبات و بدهکاری داشته یا اجناسی در انبار موجود باشد که باید به فروش برسد و حتی ممکن است دعاوی در محاکم داشته باشد و از همه مهم‏تر این‏که دارائی شرکت باید بین سهامداران، تقسیم شود لذا وجود اشخاصی که نماینده‏ شرکت در حال تصفیه باشند به جهت انجام این امور لازم است و این افراد را مدیران تصفیه گویند.

مدیر تصفیه که اغلب از اشخاص مورد اعتماد انتخاب می‏شود باید عهده‏ دار کلیه‏ی امور شرکت بوده و تعهدات شرکت را انجام دهد، مطالبات را وصول کرده و اگر لازم بود، معاملاتی انجام دهد.

مواد اصلاحی قانون تجارت برای مدیر یا مدیران تصفیه، وظایفی معین کرده که قسمتی از آن به شرح زیر است:

۱٫  به محض انتخاب مدیر یا مدیران تصفیه، باید کلیه‏ اموال و دفاتر و اوراق و اسناد مربوط به شرکت را تحویل و بلافاصله عهده ‏دار انجام امور شرکت شوند.

۲٫  مدیران تصفیه نمایندگان شرکت در حال تصفیه بوده و کلیه‏ اختیارات لازم را جهت امر تصفیه حتی از طریق طرح دعوی و ارجاع به داوری و حق سازش دارا می‏باشند. محدود کردن اختیارات مدیران، باطل و کأن‏ لم‏ یکن است.

۳٫  انتقال دارائی شرکت درحال تصفیه، کلاً یا بعضاً به مدیر یا مدیران تصفیه و یا به اقارب آن‏ها از طبقه‏ اوّل و دوم تا درجه چهارم ممنوع است. هر نقل وانتقالی که بر خلاف این ترتیب انجام گیرد باطل خواهد بود.

۴٫  تصمیم به انحلال شرکت و اسامی مدیر یا مدیران تصفیه و نشانی و محل اقامت آنها که قاعدتاً همان نشانی مرکز شرکت است ( مگر این که نشانی دیگری تعیین شود ) باید در ظرف پنج روز به مرجع ثبت شرکت‏ها اعلام شود.

۵٫  شرکت پس از انحلال، در حال تصفیه محسوب و باید به‏ دنبال نام شرکت، عبارت در حال تصفیه ذکر شود و نام مدیر یا مدیران تصفیه در کلیه‏یاوراق و آگهی‏ های مربوط به شرکت قید شود.

۶٫   مدت مأموریت مدیر یا مدیران تصفیه نباید از دو سال تجاوز کند و اگر تا پایان دو سال امر تصفیه خاتمه نیافت مدیران تصفیه باید مجمع عمومی را دعوت و اگر از طرف دادگاه انتخاب شده‏ اند، مراتب را به دادگاه اعلام نمایند تا اگر مأموریت آن‏ها برای مدتی بیش از دو سال نباشد از طرف مجمع عمومی یا دادگاه، تمدید و یا اشخاص دیگری انتخاب شوند.

۷٫  مدیران تصفیه مکلفند به شرح فوق، انحلال شرکت را به مرجع ثبت شرکت‏ها اعلام دارند در غیر این‏صورت، مادامی که انحلال شرکت به ثبت نرسیده و اعلام نشده نسبت به اشخاص ثالث بلا اثر است.

۸٫  ممکن است علت تخلف یا تسامح مدیر یا مدیران تصفیه ادامه کار آن‏ها به صلاح سهامداران نباشد و یا این‏که طلب‏کاران با چنین مدیران تصفیه‏ ای حق خود را در صدد تضییع بدانند در این صورت به شرح زیر رفتار می‏شود.

الف- هرگاه مدیران تصفیه بوسیله  مجمع عمومی انتخاب شده باشند مجمع مزبور می‏تواند یکی یا تمام آن‏ها را عزل نموده و اشخاص دیگری به‏جای آن‏ها انتخاب نماید.

ب- هرگاه انتخاب مدیر یا مدیران تصفیه ب‏وسیله‏ دادگاه به ‏عمل آمده باشد. دادگاه بنا به شکایت ذی‏نفع پش از رسیدگی به ثبوت مدعای او یعنی بر تخلف یا تسامح مدیر یا مدیران تصفیه می‏تواند یکی یا تمام آن‏ها را عزل نموده و اشخاص دیگری را به‏ جای آنان انتخاب نمایند.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری