تبلیغات

افزایش ظرفیت بندر آستارا به توسعه دریامحور منطقه کمک می کند

به گزارش خبرنگار ایرنا حسین چراغی عصر یکشنبه در جریان بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در جمع خبرنگاران گفت: بندر آستارا هم اینک با ظرفیت ۶۰۰ هزار تنی فعالیت می کند که با افتتاح اسکله دوم ظرفیت بندر به یک میلیون افزایش می یابد.
وی زمان افتتاح اسکله دوم بندر آستارا را در هفته دولت سال جاری عنوان کرد و افزود: به لحاظ فیزیکی بندر آستارا ، ظرفیت تخلیه و بارگیری دو میلیون تن کالا را دارد که در هفته دولت امسال به نصف ظرفیت پیش بینی شده دست پیدا می کنیم.
چراغی اضافه کرد: از چهار پست اسکله پیش بینی شده ، در حال حاضر یک پست اسکله در بندر آستارا وجود دارد ولی با همه این احوال بندر آستارا با همان یک پست اسکله در تیرماه امسال شاهد پهلوگیری ۱۰ فروند کشتی بود.
وی با اشاره به اینکه در تیرماه سال گذشته فقط یک فروند کشتی در آستارا پهلو گرفته بود ، گفت: خوشبختانه روند توسعه ای بندر آستارا با همکاری مجموعه دولت و بخش خصوصی رضایت بخش و مطلوب است.
چراغی با اشاره به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال بخش دولتی و خصوصی در بندر آستارا ادامه داد: سرمایه گذاری ۱۷۵ میلیارد ریالی دولت شامل ایجاد زیرساخت ها ، ایجاد موج شکن ، آبخور و لایروبی در بندر آستارا بوده و سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز شامل تجهیزات رو ساخت بندر و ایجاد اسکله بوده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در ادامه با بیان اینکه انتقال جرثقیل ۱۰۰ تنی به بندر آستارا را پیگیر هستیم، خاطرنشان کرد: به منظور بهره برداری کامل بندر آستارا ، یک هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
چراغی با اشاره به اینکه بسیاری از مراکز تولیدی غرب و شمال غرب کشور به بندر آستارا نزدیک می باشد ، اضافه کرد: بهره برداری بهینه از فرصت های موجود در راستای توسعه بندر آستارا و رونق اقتصادی این منطقه با هدف تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی از جمله برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی است.
وی با اشاره به موقعیت ویژه اقتصادی آستارا و مزیت های نسبی این بندر در تبادلات تجاری گفت: منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا به دلیل دسترسی به استان های اردبیل ، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی از ظرفیت بالایی برای مبادلات تجاری برخوردار است.
چراغی خاطرنشان کرد: با اقدامات خوبی که در زمینه لایروبی در بندر آستارا انجام شده، محدودیتی برای ورود و خروج شناورها وجود ندارد و به یقین این بندر در آینده نه چندان دور تبدیل به یکی از بنادر مهم شمال کشور خواهد شد.
بندر چند منظوره آستارا به عنوان نخستین بندر بخش خصوصی کشور بر اساس اعلام کارشناسان حوزه حمل و نقل ، نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر و حلقه اتصال تجارت و ترانزیت کالا بین سه قاره آسیا، آفریقا و اروپاست.
این بندر چند منظوره برای تخلیه و بارگیری کشتی های دو هزار و ۵۰۰ تنی پیش بینی شده و پس از تکمیل، ظرفیت پذیرای همزمان پنج کشتی در پنج اسکله اختصاصی خود را دارد.
این واحد بندری در استان گیلان به ظرفیت نهایی سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری سالانه کالا پیش بینی و طراحی شده که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن با یک اسکله اختصاصی مربوط به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی خواهد بود و دو میلیون تن دیگر نیز به تخلیه و بارگیری سایر کالاها اختصاص می یابد.
این بندر در فضای ۶۰ هکتاری احداث شده و سال گذشته با پهلوگیری ۱۰۵ فروند کشتی ، ۱۹۷ هزار و ۶۷۱ تن کالا در بندر آستارا تخلیه و بارگیری شد.
۷۱۰۵/۲۰۰۷

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری