تبلیغات

تشکیل کمیته بررسی سوانح ساختمانی ضروری است

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نشست هم اندیشی بررسی سوانح ساختمانی با بررسی گزارشی از حوادث ساختمانی در شهرهای انزلی، یزد و مشهد با تاکید بر ضرورت تشکیل کمیته سوانح ساختمانی در وزارت راه و شهرسازی، برگزار شد.
در این نشست که با حضور حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تشکیل شد، حوادث ساختمانی در شهرهای انزلی، یزد و مشهد بررسی شد.
مظاهریان در این نشست افزود: سوانح ساختمانی خیلی پیچیده تر از سوانح هوایی است، زیرا در کشور تنها ۵۰۰ هواپیما داریم، اما در ایران بیش از ۲۰ میلیون خانه داریم که بروز سانحه و حادثه در آنها می تواند به فاجعه ای منجر شود.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این نشست هم اندیشی، درباره وقوع برخی از حوادث ساختمانی در سطح کشور و لزوم جلوگیری از تکرار آنها گفت: موضوع این است که رابطه وزارت راه و شهرسازی با سوانح ساختمانی چیست؟ ما باید یک تعریف درستی از موقعیت، وظایف و اقداماتی که انجام می دهیم داشته باشیم.
مظاهریان افزود: در سه حادثه ساختمانی در شهرهای انزلی، یزد و مشهد براساس آخرین آمار تنها یک نفر جان باخته است، اما این حادثه می توانست به فاجعه ای ملی تبدیل شود و نظام مسوولیت را در اینگونه حوادث زیر سوال ببرد.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در این حوادث نمای برجی در انزلی دچار آتش سوزی غیرمتعارف شد که به دلیل تحویل نشدن پروژه کسی آسیب ندید.
همچنین ساختمانی چهار طبقه در شهر یزد که با استفاده از فناوری های نوین ساخته شده است، فرو ریخت که در آن حادثه متاسفانه یک نفر کارگر جان باخت و حادثه دیگر، آتش سوزی برجی در مشهد بود که مشکلات متعددی را برای مردم منطقه به وجود آورد.
وی گفت: اگرچه در حادثه مشهد و آتش سوزی برج سلمان گزارشی از تلفات جانی تا به حال نداشته ایم اما وقوع این حوادث باعث شد تا وزارت راه و شهرسازی در این زمینه به چاره اندیشی برای جلوگیری از تکرار روند معیوب بیندیشد.
مظاهریان تاکید کرد: تشکیل کمیته بررسی سوانح ساختمانی در مورد پاسخگویی به حوادث ساختمانی از جمله مواردی است که در وزارت راه و شهرسازی در دست بررسی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که در حوادث مربوط به حوزه های راه از جمله هوایی، ریلی و جاده ای کمیته های تخصصی وجود دارد که در اینگونه موارد پاسخگو هستند، افزود: هر سانحه هوایی که اتفاق می افتد ۱۱ کمیته فعال می شوند که نشان از اهمیت و دقت دارد و گزارش باید ظرف ۴۰۰ روز به نتیجه برسد.
به گفته وی، در مورد حوادث جاده ای نیز کمیته ای وجود دارد که حوادث را بررسی می کند و نظر نهایی و رسمی را وزارت راه و شهرسازی در باره حوادث جاده ای ارایه می کند.
وی با بیان اینکه این جلسه با این هدف تشکیل شده است که ببینیم در قبال حوادث ساختمانی وزارت راه و شهرسازی چه رویکردی داشته باشد، گفت: در مورد حوادث ساختمانی یک کمیته باید پاسخگو باشد.
مظاهریان با بیان اینکه آتش سوزی مهمترین حادثه ساختمانی است، گفت: باید در نظر داشته باشیم که بالاخره در حوادث ساختمانی باید یک ارگان پاسخگو باشد در حالی که در مورد حوادث ساختمانی شاهد هستیم که همه خیلی شتابزده اظهار نظر می کنند. اگر همه بپذیرند بر مبنای سنتی که جایی مسوول رسمی برای اظهارنظر رسمی است قابل قبول خواهد بود.
به گزارش ایرنا ، سالیانه بیش از یک هزار نفر بر اثر حوادث ساختمانی در ایران جان خود را از دست می دهند لذا تشکیل کمیته بررسی سوانح ساختمانی در کشور ضروری است.
اقتصام**۱۱۰۸ **۱۵۶۱

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری