تبلیغات

خیز آذربایجان شرقی برای افزایش یک میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی

آذربایجان شرقی با حدود ۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته در حالی به عنوان یک از سه استان آزمونه /پایلوت/ اقتصاد مقاومتی کشور در سال جاری انتخاب شده است که ستاد اقتصاد مقاومتی این استان به ریاست استاندار در کنار حمایت از تولید، توجه ویژه ای به افزایش صادرات غیرنفتی دارد.
عزم مسئولان آذربایجان شرقی برای افزایش صادرات غیرنفتی از طریق سناریوهای مختلفی چون نقش آفرینی کارگروه های رفع موانع تولید و توسعه صادرات، توسعه روابط سیاسی با کشورهای هدف صادرات، راه اندازی میزهای صادراتی، تشکیل شرکت مادر صادراتی و بسته حمایتی دولت از صادرات دنبال می شود.
به گزارش ایرنا، زنگ افزایش صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی در ماه های نخست سال جاری در گوشه و کنار این استان به صدا درآمده است تا ضرب المثل ‘سالی که نکوست، از بهارش پیداست’، نود عینی پیدا کند.
مدیرعامل پتروشیمی تبریز در این باره به ایرنا می گوید: میزان تولید فرآورده های این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری با ۱۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۳۰ هزار تن رسید.
سید جواد سلیمانی با اعلام اینکه در سه ماهه نخست امسال ۶۲ هزار تن از فرآورده های پلیمری قابل عرضه به بازار، در اختیار صنایع پائین دستی کشور قرار گرفت، گفت: علاوه بر پاسخگویی به نیازهای داخلی ۴۲ هزار تن انواع پلاستیک خام /پلی اتیلن، پلی استایرن و ABS/ به ۳۰ کشور جهان صادر شد.
وی اظهارکرد: در سال جاری کشورهای عربی، آسیای میانه، آسیای جنوب شرقی، قفقاز، اروپا و آفریقا به ویژه کشورهای چین، هند، ترکیه، روسیه، بلاروس، اوکراین، اسپانیا، ایتالیا، رومانی، آلمان، فرانسه، لهستان، بلغارستان، مجارستان، یونان، کرواسی، چک، امارات عربی متحده و کشورهای مشترک المنافع آفریقائی، عمده مشتریان مواد پلیمری پتروشیمی تبریز را تشکیل می دهند.
سلیمانی با تاکید بر لزوم افزایش تولید این مجتمع بزرگ تولیدی منطقه شمال غرب کشور گفت: تقاضای بازارهای جهانی به ویژه کشورهای اروپایی، بیش از ۳ برابر ظرفیت کنونی پتروشیمی تبریز است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از صادرات ۴۵ میلیون دلاری کالاهای کشاورزی از گمرکات استان در دو ماه نخست امسال خبر داد.
کریم مهری افزود: صادرات کالاهای کشاورزی از گمرکات استان در دو ماهه نخست سال جاری حدود ۴۵ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل ۳ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، ۱۵ درصد صادرات غیر نفتی استان را در سال جاری تشکیل داد، در حالی که این رقم در سال های گذشته ۱۲ درصد بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز معتقد است صنایع معدنی به ویژه سنگ های تزئینی، صنایع شیمیایی، فرش و صنایع دستی، صنایع فلزی / به ویژه کنسانتره مس/ و کشاورزی جزو مزیت های صادراتی استان در سال جاری است و ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی توجه ویژه ای به تولید و صادرات این کالاها دارد.
حسین نجاتی در آخرین کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی این استان از تشکیل میزهای صادرات به روسیه، عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان و آفریقا در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: اولین هلدینگ صادراتی روسیه فعالیت خود را در تاتارستان و روسیه آغاز کرده است و افزایش صادرات غیرنفتی این استان را دنبال می کند.
معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: صادرات غیرنفتی استان به کشور روسیه از هفت میلیون دلار در سال ۹۳ شمسی به ۱۱ میلیون دلار در سال گذشته رسید و روند رو به رشد این صادرات قابل توجه است.
غلامعلی راستی به بسته حمایتی دولت از صادرات و آیین نامه اجرایی در حال تدوین آن اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح شرکت هایی که بیشتر از ۲۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته باشند، از جوایز صادراتی مضاعف برخوردار می شوند.
استاندار آذربایجان شرقی نیز بازارهای روسیه و عراق را فرصت مغتنمی برای صادرات غیر نفتی خواند و گفت: تنها تعداد ثابتی از بازرگانان در این بازارها کار می کنند اما زمینه برای فعالیت تمامی بازرگانان فراهم است.
اسماعیل جبارزاده با اشاره به اینکه ‘دست کسانی که کار می کنند را می بوسیم، می خواهیم همه کار کنند تا دست همه را ببوسیم’ افزود: برای صادرات و حضور در بازارهای جمهوری آذربایجان و ترکیه نه تنها هیچ مشکلی نداریم بلکه با استقبال مسئولان این کشورها مواجه هستیم.
وی گفت: جمهوری آذربایجان امتیازهایی برای ایجاد بازارچه عرضه محصولات تولیدی این استان در پایتخت این کشور اختصاص داده و فضای اقتصادی و سیاسی برای تجارت در این کشور آماده است.
وی افزود: استان بصره عراق نیز از محصولات تولیدی آذربایجان شرقی استقبال می کند و تجار این استان در صورت نداشتن نیاز مالی نیز باید وارد عرصه شوند.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم گفت: در شرایط کنونی صادرات در سایه زحمت و تلاش مضاعف صورت می گیرد و با توجه به فراهم شدن زمینه های صادرات غیر نفتی، بازرگانان باید به خاطر بیکاران جامعه، قبول زحمت کنند.
شهاب الدین بیمقدار نبود شرکت های بازاریابی بین المللی را مشکل اساسی صادرات غیر نفتی عنوان کرد و افزود: خط اعتباری ۲ میلیارد دلاری روسیه، ظرفیتی برای افزایش مبادلات اقتصادی با این کشور است.
اگرچه تلاش خبرنگار ایرنا برای کسب اطلاع از صادرات شرکت تراکتورسازی ایران به نتیجه نرسید، اما این شرکت در افزایش صادرات غیرنفتی این استان در سال جاری نقش مهمی دارد.
آذربایجان شرقی با سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت در مسیر جاده ابریشم قرار دارد؛ سابقه دیرینه این استان در تجارت بین المللی، تبریز را به مرکز مبادلات تجاری شمال غرب کشور با کشورهای مختلف جهان تبدیل کرده است.
گزارش از: علیرضا فولادی
۳۰۷۲/۵۱۸

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری