تبلیغات

نقشه راه صنعت سنگ دستیابی به ۲ میلیارد دلار صادرات است

جعفر سرقینی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزیینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: واقعیت پیش روی صنعت سنگ ایران، نبود برند و گمنامی در عرصه بین المللی است، بنابراین در این بخش برای هویت بخشی به سنگ کشورمان در بازارهای صادراتی، باید تلاشی بیش از پیش صورت گیرد.
وی خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران در قالب برنامه های پنجساله اول و دوم توسعه فعالیت خوبی را برای رشد تولید سنگ در کشور آغاز کرد، اما با وجود جایگاه ایران در بین پنج کشور شاخص تولیدکننده ( چین، ایتالیا، هند و اسپانیا) تاکنون نتوانسته ایم سهمی در خور تولید، در بازارهای صادراتی داشته باشیم.
سرقینی اضافه کرد: سالیان طولانی است صادرات سنگ ایران از رقم ۲۰۰ میلیون دلار فراتر نرفته است، اما برای نخستین بار در دوره سه ماهه نخست امسال ارزش صادرات این بخش به رقم ۶۰ میلیون دلار رسید .
به گفته وی، رونق ارتباطات بین المللی در شرایط کنونی این فرصت را برای فعالان صنعت سنگ به ویژه کارخانه های سنگبری فراهم می سازد که نسبت به بهینه سازی و بازسازی این واحد ها با فناوری روز اقدام کنند.
معاون امورمعادن و صنایع معدنی وزارتخانه یاد شده افزود: تجهیز واحدهای سنگبری با ماشین آلات روز، امکان آن را فراهم می سازد بتدریج رویکرد صادرات سنگ کشور به سمت سنگ های فرآوری شده به جای صدور آن به شکل کوب ( قله) شود.
سرقینی افزود: دولت با اختصاص تسهیلات ۱۶۰ هزار میلیارد ریالی برای حرکت رو به جلو تولید کشور برنامه ریزی کرده است و فعالان صنعت سنگ می توانند از این تسهیلات سهم مناسبی داشته باشند.
به گزارش ایرنا، شمار معادن فعال کشور از سوی وزارت صنعت، معدن وتجارت پنج هزار و ۴۰۰ معدن اعلام شده که اکنون یک هزار و ۲۰۰ معدن در زمینه سنگ ساختمانی و تزیینی فعال است و حدود ۶۰۰ معدن نیز به دلیل شرایط رکودی تعطیل یا فعالیت درخوری ندارند.
هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزیینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه که از دیروز (دوشنبه) در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد، تا ۳۱ تیرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ به کار خود ادامه می دهد.
اقتصام** ۱۵۵۹ **۱۵۶۱

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری