تبلیغات

مدیرعامل سابق بانک ملت دستگیر شد

دادستان تهران اعلام کرد: دوشنبه شب مدیرعامل سابق بانک ملت در یک پرونده اقتصادی بازداشت شده‌ است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جعفری دولت‌آبادی این خبر را در جلسه مشترک دادستان و رئیس‌کل دادگستری استان تهران با قضات دادسرا و مجتمع کارکنان دولت، در دادگستری استان تهران اعلام کرد.

در این نشست، دادستان تهران ضمن ابراز خرسندی از تشکیل این جلسه، اظهار کرد: برگزاری جلسات مشترک با قضات دادسرا و محاکم را به فال نیک می‌گیریم.

وی با تأکید بر اینکه مردم قوه قضائیه را یکپارچه می‌دانند و دادسرا و دادگاه را جدا از هم نمی‌دانند. اظهار داشت باید به نحوی برنامه‌ریزی کنیم تا رضایت مردم و مراجعین، فراهم شود.

دادستان عمومی و انقلاب تهران ادامه داد: بخشی از نارضایتی مراجعین به عملکرد مراجع قضایی اعم از دادسرا‌ها و محاکم مربوط می‌شود و باید برای رفع آن اقدامات لازم انجام گیرد تا قضاوت مردم نسبت به قوه قضاییه تغییر یابد.

وی با خاطرنشان ساختن این مطلب که دادگاه‌ها نباید اقدامات دادسرا در پرونده‌ها را خنثی کنند، ضرورت اتخاذ راهبرد پرهیز از تضعیف طرفین را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر با دستور دادسرا، مرکزی که محل اشاعه فساد و ارتکاب جرم است بسته شد. اما به سرعت و با حکم دادگاه باز شود، نتیجه آن، تضعیف طرفین است. و نباید بدون دلیل موجه بازگشایی شود.

جعفری دولت‌آبادی اعاده برخی پرونده‌های مهم از سوی محاکم به دادسرا برای رفع نقص را از جمله مشکلات موجود عنوان کرد و با اشاره به اینکه چنین اقداماتی پرونده‌ها را دچار اطاله دادرسی می‌کند تصریح کرد: نباید پرونده‌های مهم با ایراد نقص‌های جزیی به دادسرا اعاده شود. دادسرا برای اینکه برخی مته‌مان را تعقیب کند، زحمات زیادی را متقبل می‌شود، در حالی که دادگاه‌ها می‌توانند این گونه نواقص را برطرف کنند. اگرچه روش محاکم، عمل وفق قانون است؛ اما می‌توانند در پرونده‌های مهم و مربوط به جرایم و فساد کارگزاران، ضمن هماهنگی با مقامات دادسرا بخشی از پرونده که نقص دارد اعاده شود اما در مورد بخش‌هایی که کامل است، رسیدگی نموده و رای صادر کنند.

وی با اشاره به پیچیدگی پرونده‌های اتهامی پرونده‌های مهم و جرایم کارگزاران در دادسرا، ضرورت تسریع در به نتیجه رسیدن این قبیل پرونده‌ها را مورد تأکید قرار داد و یادآور شد: وقتی روند رسیدگی به پرونده‌های مهم طولانی شود، مردم ممکن است تصور کنند برای رسیدگی به این گونه پرونده‌ها عزمی وجود ندارد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران افزود: ما باید پرونده‌های مهم را با سرعت و دقت به نتیجه برسانیم تا مردم فکر نکنند که ضعفا را محکوم اما صاحبان قدرت را‌‌ رها می‌کنیم.

دادستان تهران با تأکید بر لزوم همراهی و هماهنگی دادسرا و محاکم در مقابله با فساد اظهار کرد: اگر قوه قضائیه می‌خواهد در مبارزه با فساد موفق باشد، باید متهمان اقتصادی را سر جایشان بنشاند و هماهنگی و همراهی محاکم در مبارزه با مفاسد، تأثیر به سزایی در کاهش فساد خواهد داشت.

دادستان تهران تأکید کرد: قضات در رسیدگی به پرونده‌های اتهامی قضات در سه حوزه‌ مالی، اخلاقی و مواد مخدر، قاطع برخورد کنند که چنین اقدامی، بزرگ‌ترین خدمت به حفظ سلامت و کارآمدی دستگاه قضایی است.

 وی با بیان اینکه قاضی در جمهوری اسلامی نماد عدالت است از قضات سالم خواست که صف خود را از قضات ناسالم جدا کنند.

جعفری دولت‌آبادی با خاطر نشان کردن اینکه یکی از رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با مسؤولان عالی قضایی، مبارزه قاطع با قضات ناسالم بود، خطاب به قضات محاکم گفت: در صدور آراء متقن تردید به خود راه ندهید. زیرا احکام متقن در مبارزه با جرم و فساد کاملاً تأثیرگذار است.

دادستان تهران کمبود نیروی انسانی را به عنوان عمده‌ترین مشکل دادسرا عنوان کرد و گفت: با توجه به کمبود قاضی حجم کاری قضات فعلی بسیار زیاد است؛ و رسیدگی به پرونده‌هایی که متهمان آن کارگزاران و برخی افراد ذی‌نفوذ هستند، هزینه بردار است به همین دلیل قضات دادسرا نیازمند حمایت بیشتری هستند.

وی تأکید کرد نظارت مداوم بر عملکرد و اقدامات قضات دادسرا صورت می‌گیرد.

وی افزود مهم‌ترین نشانه حمایت محاکم از قضات دادسرا، صدور احکام متقن و قاطع در پرونده‌های ارسالی است.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به کارنامه موفق دادسرای تهران در رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی مانند امیرمنصور آریا، برادران روز چنگ، بابک زنجانی و نظایر آن، گفت: دادستان تهران کیفرخواست‌های پرونده‌هایی چون مهدی‌ هاشمی، رحیمی و بابک زنجانی را امضاء کرد تا در تاریخ ثبت شود که دادستان این گونه پرونده‌ها را پیگیری کرده است.

وی با تأکید بر اینکه دادسرا و دادگاه در قبال جرایم و فساد کارگزاران به عملکرد واحد و هماهنگ نیاز دارند، تصریح کرد: موفقیت در مبارزه با کارگزارانی که گرفتار جرم و فساد شده‌اند فقط با صدور احکام قوی و متقن امکان‌پذیر خواهد بود.

دادستان تهران با اشاره به اظهارات یکی از محکومانی که در حال حاضر حکم صادره در موردش اجرا می‌شود، حاضر نبود برای انجام تحقیقات در دادسرا حضور یابد گفت: مردم باید بدانند قوه قضائیه و دادستانی تهران چنین افرادی را تعقیب کرده‌اند.

جعفری دولت‌آبادی خطاب به قضات دادگاه‌ها تأکید کرد که سیاست کیفری ما در قبال جرایم کارگزاران و مته‌مان فساد اقتصادی، باید دارای عملکرد و خروجی واحد باشد. ما معتقدیم در قبال این دسته از مجرمان به عکس مردم مستضعف، سیاست کیفری اثرگذار است.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری