تبلیغات

چگونه یک کدینگ حسابداری خوب برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

کدینگ حسابداری

کدینگ حسابداری آجر اول یک سیستم حسابداری است و اگر با ساختار بهینه و مناسب تهیه و طراحی نگردد بی شک منجر به بروز هزینه های مالی و زمانی زیادی برای کسب و کارها خواهد شد.فرض کنید که شما دارای یک کسب و کار کوچک هستید و نیاز به یک کدینگ حسابداری ساده برای کسب و کار خود دارید.از افرادی که در زمینه طراحی کدینگ حسابداری تخصص دارند پرس و جو می کنید و آنها با دلسوزی تمام برای شما کدینگ حسابداری شرکت کرمان موتور یا ایران خودرو را پیاده سازی می کنند.هر کدام از این کدینگ ها زمان و وقت بسیاری برایشان صرف شده و باگ ها و خطاهای آنها به مرور  زمان برطرف گردیده و بسیار کارآمد هم هستند.ولی آیا این کدینگ حسابداری پاسخگوی نیازهای شما می باشد و اصولا آیا بهره برداری از کدینگ خسابداری سایر شرکت ها کار درستی است؟

همانطور که برای همه بیماری ها نمی توان یک نسخه تجویز کرد برای همه شرکت ها هم نمی توان یک کدینگ حسابداری تجویزنمود.چطور می توان برای یک شرکت فعال در زمینه نفت و گاز از کدینگی استفاده نمود که مربوط به حسابداری از نوع بازرگانی است.نیازهای هر کدام از کسب و کارها از یکدیگر متفاوت بوده و پیاده سازی کدینگ حسابداری بی توجه به این خواسته ها و نیازها می تواند هزینه های زیادی را برای آن کسب و کار به ارمغان آورد.

 

مهمترین ویژگی های کدینگ حسابداری :

 • منطبق با نیازهای کسب و کار

یعنی اینکه فرآیندهای درون سازمانی و نیازهای گزارشات ذی نفعان برون سازمانی شناسایی شده و بر اساس آنها و به جهت پوشش آن نیازها کدینگ حسابداری طراحی گردد.

 • ساده و کاربرپسند بودن

کدینگ حسابداری در حالیکه همه نیازهای سازمان را پوشش می دهد می بایستی راحت و ساده بوده و کاربر وقتی با آن سند حسابداری صادر می کند و یا اینکه گزارش استخراج می نماید با مشکل مواجه نگردد.

 • جامعیت و یکپارچگی

یک کدینگ حسابداری مدرن می بایستی به همه سازمان توجه داشته و کلیه نیازهای واحدهای مختلف در آن دیده شده و پیاده سازی شود.بطور مثال انبار،تدارکات،اموال،منابع انسانی و ….. مورد بررسی قرار گرفته و جاهایی که مربوط به این واحدهاست لحاظ گردد.

 • یکتایی و یونیک بودن

کدگذاری در کدینگ حسابداری خوب می بایستی بصورت یونیک و واحد بوده و شما می بایستی این توانایی را داشته باشید که در کلیه واحدهای سازمان از یک کد گذاری واحد استفاده نمائید.

 • دارای منطق و قابل فهم

یک کدینگ حسابداری خوب می بایستی بر اساس منطق طراحی شده و مورد استفاده قرار گیرد.در صورتی که کدینگ حسابداری دارای منطق نباشد هزینه های زیادی برای آن پرداخته خواهد شد و مستلزم صرف زمان برای یادگیری آن خواهد بود.

 • قابلیت سازگاری با نرم افزارهای حسابداری

یک کدینگ حسابداری بایستی قابلیت انطباق و سازگاری با نرم افزارهای حسابداری را داشته باشد.قطعا اگر کدینگ حسابداری طراحی گردد و با منطق نرم افزارهای حسابداری سازگاری نداشته باشد قطعا به محض اجرای نرم افزار حسابداری بایستی ویرایش شده یا بکلی تغییر یابد.از این رو اگر قصد دارید نرم افزار حسابداری خریداری نمائید طراحی کدینگ خود را با وقفه انجام داده و یا اینکه اگر کدینگ حسابداری طراحی نموده اید قبل از خرید نرم افزار حسابداری آن را با شرکت فروشنده نرم افزار حسابداری مطرح نموده و از آنها تاییدیه دریافت نمائید.

بسیاری از نرم افزارهای حسابداری قابلیت اجرا و پیاده سازی هر نوع کدینگ حسابداری را ندارند و شما بایستی حتما کدینگ حسابداری خود را اصلاح نمائید.

 

از چه اشخاص و شرکت هایی برای طراحی کدینگ حسابداری کمک بگیریم؟

 • شرکت های حسابرسی
 • شرکت های ارائه کننده خدمات مالی
 • شرکت های تولید کننده نرم افزارهای حسابداری
 • مدیران مالی باتجربه
 • حسابداران و حسابرسان مستقل

تقریبا تمامی موارد فوق برای اینکه برای شما کدینگ حسابداری طراحی نمایند از شما حق الزحمه دریافت خواهند کرد.در این میان شرکت های تولید کننده نرم افزارهای مالی در صورتی که قصد خرید نرم افزار حسابداری آنها را داشته باشید می توانند با توجه به تخصص مناسبی که دارند به شما کمک نمایند تا یک کدینگ حسابداری مناسب و بهینه طراحی نمائید که در ازای آن از شما وجهی دریافت نمی کنند.

 

جمع بندی :

کدینگ حسابداری ارکان اصلی از سیستم حسابداری است.به نحوی که همه کسب و کارها یکبار یا چند بار تاکنون هزینه تغییر آن را پرداخت نموده اند و بسیاری از مدیران کسب و کارها و مدیران مالی آنها نگرانی از آن دارند که نتوانند گزارشات بهینه از اطلاعات مالی خود دریافت نمایند.از این رو پیشنهاد می کنیم برای کسب و کار خود طراحی کدینگ حسابداری انجام داده و برای طراحی آن نیازهای تمامی واحدهای کسب و کار خود را شناسایی نموده و سپس قدام نمائید.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و طراحان کدینگ، یک کدینگ حسابداری مناسب می بایست حداقل ۱۰ سال در واحد مالی مورد استفاده قرار گیرد و اگر کدینگ حسابداری شما دائما در حال تغییر است بی شک طراحی آن مناسب و منطبق با نیازهای کسب و کار شما نبوده است.

تیم چابک با تمام تخصص و تجربیات ارزشمند خود آماده ارائه مشاوره طراحی کدینگ به شما کاربرگرامی را دارد.در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی ما می توانید از طریق فرم تماس با ما و یا بخش نظرات همین پست با  ما در میان بگذارید.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری