تبلیغات

یک حسابدار برای موفقیت در حرفه حسابداری چه اقداماتی باید انجام دهد؟

مهمترین تخصص های شغل حسابداری

یک حسابدار برای موفقیت در حرفه حسابداری چه اقداماتی باید انجام دهد؟این سوالی است که در ذهن همه حسابدارهاست و هر حسابداری به دنبال روش هایی است که با استفاده از آنها بتواند مسیر رشد خود را فراهم نموده و زمینه های شغلی مناسبی را برای خود فراهم آورد.اینکه در شغل حسابداری ما چگونه پیشرفت کنیم همگی بستگی به پارامترها و عواملی دارد که ما آنها را در نظر گرفته و برای آنها برنامه ریزی می کنیم.توجه داشته باشید که برای موفقیت در شغل حسابداری مهمترین عامل افزایش تخصص و حفظ انگیزه و تلاش باهدف هست و تا زمانی که این به این عوامل توجه ننمائید،دستیابی به موفقیت در شغل حسابداری و یا هر شغل دیگری مقدور نخواهد بود.

سوال دیگری که مطرح می گردد این هست که ما چگونه تخصص خود را افزایش دهیم یا انگیزه داشته باشیم و منظور ار تلاش با هدف چیست؟ما در ادامه همین پست میخواهیم به این سوالات پاسخ داده تا کمک کنیم شما مسیر رشد خود را شناخته و برای آن برنامه ریزی مدون انجام دهید.

مهمترین تخصص های شغل حسابداری

مهمترین تخصص های مورد نیاز برای یک حسابدار

اگر ما قرار هست که تخصص خود را در زمینه شغل حسابداری افزایش دهیم،منظور از این تخصص ها چیست و ما در چه دوره هایی شرکت کنیم و چه مطالبی را مطالعه کنیم، تخصص حسابداری ما افزایش پیدا خواهد کرد.در ابتدا قصد داریم به توانایی های یک حسابدار در شغل حسابداری اشاره کنیم که لیست این توانائی ها به شرح زیر می باشد:

 • تسلط به استانداردهای حسابداری
 • توانائی شناسایی رویدادهای حسابداری و مالی
 • توانائی تبدیل رویدادهای حسابداری و مالی به سند حسابداری
 • آشنایی با قوانین و مقررات مالیاتی همچون قانون مالیات های مستقیم،ارزش افزوده
 • آشنایی با قوانین و مقررات کار و  تامین اجتماعی
 • آشنایی با تهیه گزارشات حسابداری همانند صورت های مالی اساسی،خرید و فروش فصلی،ارزش افزوده و گزارشات داخلی حسابداری
 • آشنایی به ACDL علی الخصوص مجموعه نرم افزارهای Office
 • آشنایی و توانائی کار با نرم افزارهای حسابداری
 • تسلط به زبان های رایج خارجی همانند زبان انگلیسی و ….

برای افزایش کسب هر کدام از تخصص های حسابداری اشاره شده فوق، نیاز به برنامه ریزی مدون و مطالعه منابع می باشد.پیشنهاد ما به شما این هست که از دوره های آنلاین حسابداری و دوره ها و منابع معتبر برای این موارد استفاده نمائید تا هزینه و وقت شما بیهوده تلف نگردد.

مهمترین تخصص های شغل حسابداری

منابع معتبر برای یادگیری تخصص های رشته حسابداری

برای کسب تخصص در شغل حسابداری می بایستی به منابع معتبر و با کیفیت توجه ویژه داشته باشید  در غیر اینصورت وقت و پول شما به هدر خواهد رفت.برای این منظور بایستی از متخصصین و افراد با تجربه کمک بگیرید.یک سری موسسات هم در سطح کشور فعال هستند و شما می توانید با شرکت در دوره های آنها،توانائی های خود در زمینه حسابداری را افزایش دهید.مهمترین این موسسات به شرح زیر می باشند:

 1. مجتمع فنی(که در سراسر کشور دارای شعبه می باشد):مجتمع فنی دارای آموزش های متنوعی است و شما با مراجعه به سایت مجتمع فنی از دوره ها،زمان برگزاری و شهریه شرکت در دوره ها اطلاع کسب نمائید.
 2. جهاد دانشگاهی:معمولا جهاد دانشگاهی دوره های خوبی برگزار می نماید.شما برای افزایش تخصص شغل حسابداری از دوره های جهاددانشگاهی بهره مند شوید.
 3. سازمان مدیریت صنعتی:این سازمان هم دوره های با کیفیت برگزار می کند که عموما بلندمدت هستند و اگر شما تایم و زمان کافی دارید می توانید در این دوره ها شرکت نمائید.
 4. انجمن حسابداران خبره:انجمن حسابداران خبره ایران دوره های زیادی برگزار می نماید که با مراجعه به سایت آن به آدرس www.pact.ir از زمان دوره ها و شهریه آنها مطلع شوید.
 5. جامعه حسابداران رسمی ایران:جامعه حسابداران رسمی هم دوره هایی را برگزار می کند و شما می توانید با مراجعه به سایت www.iacpa.ir از زمان دوره ها مطلع گردید.
 6. سایر مراکز آموزشی همانند همکاران سیستم که دارای موسسات آموزشی هستند و می توانند به شما در افزایش سطح توانایی های تخصصی تان کمک نمایند.
 7. دوره های آنلاین همانند سایت چابک که دوره های باکیفیت نرم افزاری های حسابداری را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

مهمترین تخصص های شغل حسابداری

کدام یک از تخصص های حسابداری در اولویت یادگیری می باشند؟

برای موفقیت در شغل حسابداری بایستی تمامی موارد اشاره شده در بالا را مورد توجه قرار دهید.هرچند با توجه به زمان اندکی که همه ما داریم در کوتاه مدت نمی توان به همه موارد مسلط شد و بایستی با برنامه ریزی حرکت نمود.به همین منظور بایستی یک برنامه ریزی شغلی کوتاه مدت داشته باشیم و یک برنامه ریزی شغلی بلندمدت.

در کوتاه مدت(بین ۲ الی ۶ماه) بهتر هست برای یادگیری موارد زیر اقدام نمائید:

 1. تسلط به استانداردهای حسابداری
 2. توانائی شناسایی رویدادهای حسابداری و مالی
 3. توانائی تبدیل رویدادهای حسابداری و مالی به سند حسابداری
 4. آشنایی به ACDL علی الخصوص مجموعه نرم افزارهای Office
 5. آشنایی و توانائی کار با نرم افزارهای حسابداری

در بلندمدت هم برای موارد زیر برنامه ریزی نمائید:

 1. آشنایی با قوانین و مقررات مالیاتی همچون قانون مالیات های مستقیم،ارزش افزوده
 2. آشنایی با قوانین و مقررات کار و  تامین اجتماعی
 3. آشنایی با تهیه گزارشات حسابداری همانند صورت های مالی اساسی،خرید و فروش فصلی،ارزش افزوده و گزارشات داخلی حسابداری
 4. تسلط به زبان های رایج خارجی همانند زبان انگلیسی و ….

ذکر این نکته ضروری است که زبان انگلیسی یا یک زبان رایج خارجی برای کسانی که برنامه مهاجرت دارند و یا می خواهند در دوره های ACCA شرکت نمایند بسیار مهم می باشد.

سخن آخر….

مادامیکه شما به موارد اشاره شده فوق مسلط نباشید،کسب یک موقعیت شغلی تضمین شده در شغل حسابداری کار سختی برای شما خواهد بود و شما هر چندماه یکبار می بایستی به دنبال یک موقعیت شغلی برای خود باشید.اگر تاکنون برای خود یک برنامه ریزی شغلی مناسب انجام نداده اید دست به کار شده و از همین الان اقدام کنید.نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید.از سایت هایی که آزمون های آنلاین حسابداری برگزار می کنند کمک گرفته و معلومات حسابداری خود را مورد سنجش قرار دهید.اگر نمره قبولی کسب نکردید یعنی اینکه در آن زمینه نیاز به کار بیشتری دارید.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری