تبلیغات

محاسبه حداقل دستمزد سال ۹۸ با جزئیات کامل حقوق و مزایا

جزئیات حداقل حقوق سال 98

جزئیات میزان حقوق و مزایای کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی برای سال ۹۸ اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در واپسین روزهای سال ۹۷ دستمزد سال ۹۸ کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی پس از نشست دوازده ساعته شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی با وزیر کار تعیین شد.میزان افزایش دستمزد کارگران برای دو گروه از «کارگران حداقلی بگیر» و «سایر سطوح مزدی» به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفت.

وضعیت حقوق و مزایای کارگران حداقلی بگیر

کارگران حداقلی بگیر، کارگرانی هستند که برای اولین بار در سال جاری وارد بازار کار می‌شوند و سابقه فعالیت در بازار کار را ندارد. دستمزد این گروه از کارگران (اعم از قرارداد دائم یا موقت) با افزایش ۳۶.۵ درصدی نسبت به حقوق پایه سال گذشته از ابتدای سال جاری روزانه مبلغ ۵۰۵,۶۲۷ ریال تعیین شده است.

بر این اساس، دستمزد پایه کارگران حداقلی بگیر در سال ۱۳۹۸ از یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۹ تومان در سال گذشته به یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ٨٨٢ تومان افزایش یافت.

علاوه بر این، به این گروه از کارگران حق بن کارگری به صورت نقدی به میزان ۱۹۰ هزار تومان و حق مسکن به میزان ۱۰۰ هزار تومان در هر ماه تعلق می‌گیرد. حق بن کارگری در سال گذشته ۱۱۰ هزار تومان و حق مسکن نیز ۴۰ هزار تومان بود.

همچنین برای کارگران دارای فرزند زیر ۱۸ سال، به ازای هر فرزند ۱۵۱ هزار و ۶۸۸ تومان به عنوان حق اولاد پرداخت می‌شود.

لازم به ذکر است، همه ردیف‌های مذکور به جز حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی از فروردین ماه باید در فیش‌های حقوقی اعمال شود. افزایش حق مسکن تنها ردیف فیش حقوقی است که با وجود تصویب در شورای عالی کار باید به تصویب هیأت وزیران نیز برسد. بنابراین تا پیش از تصویب هیأت وزیران، حق مسکن در سال ۹۸ به میزان ۴۰ هزار تومان سال قبل اعمال می‌شود.

مجموع حقوق و مزایای کارگران حداقلی بگیر در سال ۹۸ (تازه واردین به بازار کار)

حقوق و مزایاماهیانه (ریال)
حقوق پایه۱۵٫۱۶۸٫۸۲۲
کمک هزینه مسکن۱٫۰۰۰٫۰۰۰
حق بن کارگری۱٫۹۰۰٫۰۰۰
حق اولاد (به ازای هر فرزند)۱٫۵۱۶٫۸۸۲
حق سنوات پایان کارمعادل یک پایه حقوق
عیدی پایان سال۳۰٫۳۳۷٫۶۴۴

دستمزد کارگران دارای بیش از یکسال سابقه چگونه محاسبه می‌شود؟

اما دستمزد کارگرانی که بیش از یکسال سابقه کار دارند، متفاوت از کارگران «حداقلی بگیر» افزایش یافت. دستمزد این کارگران که تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می‌شوند به صورت ترکیبی از «درصد» و «رقم ثابت» برای سال ۹۸ محاسبه می‌شود.

به این ترتیب، دستمزد کارگران دارای بیش از یکسال سابقه، «۱۳ درصد» نسبت به حقوق پایه سال ۹۷ به اضافه «دو میلیون و ۶۱۱ هزار و ۴۸۲ ریال» افزایش یافت.

نکته ضروری اینکه تمام کارگران دارای بیش از یکسال سابقه کار مشمول دریافت «پایه سنواتی» هستند که علاوه بر افزایش ۱۳ درصدی و رقم ثابت، باید به حقوق پایه آنها اضافه شود.

بر اساس بخشنامه اسفندماه ۹۱ وزارت کار، تمام کارکنان دارای یک سال سابقه کار یا کارکنانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در همان کارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت «پایه سنواتی» می‌شوند که این مبلغ باید به حقوق پایه کارگران اضافه شود تا به تناسب در اضافه کار، عیدی و حق سنوات نیروی کار مورد محاسبه قرار گیرد. بنابراین «پایه سنواتی» نباید به عنوان یک ردیف جداگانه محاسبه شود.

مجموع حقوق و مزایای کارگران دارای بیش از یکسال سابقه در سال ۹۸

حقوق و مزایاماهیانه (ریال)
حقوق پایه (میزان افزایش نسبت به حقوق پایه ۹۷)۱۳% +۲٫۶۱۱٫۱۸۰
پایه سنواتی (باید به حقوق پایه ۹۸ اضافه شود)۷۰۰٫۰۰۰
کمک هزینه مسکن۱٫۰۰۰٫۰۰۰
حق بن کارگری۱٫۹۰۰٫۰۰۰
حق اولاد(به ازای هر فرزند)۱٫۵۱۶٫۸۸۲
حق سنوات پایان کارمعادل یک پایه حقوق
عیدی پایان سالدو برابر پایه حقوق تا سقف ۴۵٫۵۰۶٫۴۶۶

با توجه به اطلاعات مندرج در این پست شما می بایستی نسبت به تنظیم لیست حقوق و مزایای پرسنل و کارگران مشمول بیمه تامین اجتماعی خود اقدام فرمائید.توجه داشته باشید در صورتی که کمتر از این محاسبات، پرداختی داشته باشید،کارشناسان سازمان تامین اجتماعی نسبت به محاسبه مجدد لیست شما اقدام نموده و جرایم مربوطه را نیز از شما دریافت خواهند کرد.

من فارغ التحصیل رشته حسابداری با 10 سال سابقه کار هستم.هدف از فعالیت توی سایت چابک انتقال اطلاعات و تجربه کاری خودم به افرادی است که تازه وارد عرصه حسابداری شده اند.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری