تبلیغات

یک دهه تجارت ایران با یک کشور ۲۵ ساله

بلاروس که در سال ۱۹۹۱ میلادی رسما از روسیه جدا شده و به عنوان یک کشور مستقل شناخته می‌شود، در مناسبات تجاری یک دهه اخیرش با ایران بیشتر از اینکه واردکننده کالا از ایران باشد، به کشور ما کالا صادر کرده است.

اخیرا نقشه راه توسعه روابط دو کشور ایران و بلاروس در مینسک از سوی محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و ویتالی وواوک وزیر صنایع بلاروس امضا شده است. آن طور که ایرنا گزارش داده، «سرمایه‌گذاران و اجراکنندگان ایرانی طرح‌های مختلف در بلاروس در نشست با محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهر مینسک پایتخت این کشور، با طرح مشکلات و نیازهای خود خواستار زمینه‌سازی بیشتر برای تسهیل شرایط کاری با هدف اجرای نقشه راه توسعه روابط دو کشور شدند.»

در همین نشست نقشه راه توسعه روابط دو کشور دیروز در پایان مذاکرات هیات ۵۰ نفری ایران با همتایان بلاروسی در مینسک از سوی نعمت زاده و ویتالی وواوک وزیر صنایع بلاروس امضا شد. بر اساس این گزارش، «تکمیل چند پروژه نیمه‌تمام توسط شرکت‌های ایرانی، همکاری بورس‌های کالایی، سرمایه‌گذاری، فناوری پیشرفته، برگزاری نمایشگاه، صادرات خشکبار و محصولات غذایی از ایران، همکاری سازمان استاندارد با دو موسسه مرتبط بلاروسی، تولید بیوسنسور بر مبنای نانو و میکرو پرسسورهای صنایع پزشکی، ساخت مشترک تراکتور، پتروشیمی، شیلات و کشاورزی، حمل و نقل، بهداشت و درمان، مالی و بانکی، گردشگری، آموزش و آموزش عالی، علمی و فناوری، ورزشی، حقوقی، گمرکی همکاری‌های بین استانی از جمله طرح‌های مورد توافق در نقشه راه امضا شده است.»

اما در حال حاضر مبادلات تجاری دو کشور در چه وضعیتی است؟ ایران و بلارسو بیشتر چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟ در یک دهه اخیر مبادلات تجاری دو کشور چه فراز و نشیب‌هایی داشته است؟

بررسی آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می‌دهد در یک دهه اخیر ارزش واردات ایران از بلاروس با تفاوتی فاحش بیشتر از ارزش صادرات غیرنفتی ایران به این کشور بوده است. از سوی دیگر ارزش صادرات غیرنفتی ایران به بلاروس طی یک دهه اخیر تقریبا دو برابر شده، اما ارزش واردات ایران از بلاروس به کمتر از نصف کاهش یافته است.

در سال ۸۵ ایران معادل دو میلیون و ۳۰۰ هزار دلار کالا به بلاروس صادر کرده و معادل ۴۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار کالا از این کشور وارد کرده است. در سال ۹۱ ایران معادل شش میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا به بلاروس صادر و معادل ۱۰۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار کالا از این کشور وارد کرده است. در سال ۹۲ نیز ارزش کل صادرات ایران به بلاروس سه میلیون و ۶۰۰ هزار دلار و ارزش کل واردات ایران از این کشور معادل ۱۰۶ میلیون دلار بوده است.

اما در سال ۹۳ ارزش واردات ایران از بلاروس با افتی شدید به میزان ۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسیده است. در همین سال ارزش کل صادرات ایران به بلاروس با اندکی افزایش نسبت به سال پیش از آن، به میزانی معادل پنج میلیون دلار رسیده است. در سال ۹۴ نیز روند نزولی واردات ایران از بلاروس ادامه یافته و ارزش کل آن به میزانی معادل ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسیده است. در همین سال ارزش کل صادرات ایران به این کشور نیز معادل چهار میلیون دلار است.

شکل زیر بر اساس آمارهای رسمی گمرک ایران تهیه شده است.

ایران و بلاروس چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟

اجزا و قطعات دستگاه مانیتور علائم حیاتی، پلی اتیلن گرید فیلم، دستگاه‌های برقی تشخیص بیماری، کلم و پلی استیرن اقلام عمده صادراتی ایران به بلاروس در سال ۹۴ هستند. در همین سال اقلام عمده وارداتی ایران از بلاروس عبارتند از: دسته الیاف از رشته‌های سنتتیک، اجزا و قطعات و متفرعات، شاسی موتوردار برای کامیون، دوربین‌های نشانه‌گیری برای نصب اسلحه و همچنین فرآورده‌های زیبایی و آرایشی و فرآورده‌های برای مراقبت از پوست.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری