تبلیغات

یکسان سازی نرخ ارز به سرمایه گذاری بیشتر کمک می کند

ارز

علی اکبر نیکو اقبال روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره سیاست دولت برای تحقق یکسان سازی نرخ ارز در سال جاری اظهار داشت: ثبات نرخ ارز پیش شرط رسیدن به ثبات اقتصادی و از جمله اولویت ها و اهداف دولت یازدهم است.

وی افزود: ارز تک نرخی رویای فعالان اقتصادی است که اعتماد و اطمینان آنها را به همراه دارد، اما ارز چند نرخی مشکلات بسیاری را برای این گروه ایجاد می کند.
وی در عین حال خاطر نشان کرد: یکسان سازی نرخ ارز پیش شرط هایی دارد که برطرف کردن محدودیت ها، برقراری روابط بانکی با دنیا، عادی سازی دسترسی به منابع مالی و فراهم کردن شرایط دسترسی به منابع ارزی از جمله آن است که این الزام ها اکنون در بانک مرکزی پیگیری می شود.
نیکو اقبال افزود: ثبات نرخ ارز از این جهت پیش شرط ثبات اقتصادی به شمار می رود که این ثبات قیمتی برای خرید مواد اولیه از خارج و تولید کننده با اهمیت است چرا که اگر تولیدکننده با ارز آزاد مواد اولیه را تهیه کند، بر قیمت تمام شده تاثیر خواهد گذاشت و نمی تواند در بازار جهانی رقابت کند.
این کارشناس اقتصادی از دیگر مشکلات ارز دو نرخی یا چندنرخی برای اقتصاد کشور را برهم زدن آرامش جامعه ناشی از رانت و فساد و برهم زدن تعادل بین حوزه تولید و مصرف عنوان کرد.
به گفته نیکو اقبال، هنگامی که در یک بخش اقتصاد رانت ایجاد شود، سایر بخش‌ها دچار اختلال در هزینه و درآمد می‌شوند و شرایط بازار به هم می‌خورد.
این استاد دانشگاه یادآور شد: نکته دیگری که در ارتباط با نرخ ارز باید توجه شود، مدیریت آن و نه رهاسازی است زیرا دولت باید به ارز به عنوان یک ثروت ملی نگاه کند و تصمیمی هماهنگ با منافع ملی اتخاذ کند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مقدمات اجرای ارز تک نرخی در کشور فراهم است، گفت: زمانی شرایط برای تک نرخی شدن ارز فراهم می شود که عرضه با تقاضای ارز برابری کند.
این تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه حرکت به سمت ارز تک نرخی نیازمند بسترهای لازم است، افزود: باید به میزان تقاضا،‌ عرضه ارز داشته باشیم ضمن آنکه ارز از طریق منابع متنوعی چون صادرات، سرمایه گذای خارجی، ارائه خدمت به گردشگران و ارایه خدمات به بنگاه های اقتصادی خارجی تامین شود.
به گزارش ایرنا، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی یکسان سازی نرخ ارز را از مهمترین اولویت های دولت در سال جاری عنوان کرده و گفته است: با توجه به کاهش شکاف نرخ ارز دولتی و نرخ ارز بازار آزاد، انتظار می رود که زمینه برای یکسان سازی نرخ ارز فراهم شود.
به گفته وی، شکاف قیمتی نرخ ارز دولتی و بازار آزاد از ۱۶٫۶ درصد در پایان سال ۱۳۹۴ به ۱۳٫۳ درصد در پایان اردیبهشت ماه امسال رسیده است.
سیف تاکید کرد: بانک مرکزی سعی در اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز پس از اجرای موثر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دارد، به گونه ای که ارتباطات بانکی وضعیت بهتری پیدا کند.
رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: با توجه به فسادآور بودن بازار دو نرخی ارز، بانک مرکزی امیدوار است امسال بتواند موضوع یکسان سازی نرخ ارز را عملیاتی کند.

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری