تبلیغات

سیف: نرخ ارز ثابت نیست اما در دامنه مجاز متحرک است

به گزارش بانک مرکزی، «ولی الله سیف» در نشست هم اندیشی مدیران بلندپایه بانک ملی اضافه کرد: برابری نرخ ارز باید بر واقعیت های اقتصاد منطبق باشد و از تثبیت افراطی آن پرهیز شود، در غیر این صورت همچون تجربیات پیشین با افزایش شدید قیمت ارز روبرو می شویم.
سیف افزود: بانک مرکزی نگاهی مدیریت شده به بازار ارز دارد و موظف است در این بازار از شوک های هیجانی پیشگیری کند.
وی گفت: خوشبختانه به علت انضباط و پایبندی دولت یازدهم، اقتصاد در مسیر درست قرار گرفته و آرامش به بازار بازگشته است.
به گفته این مسئول، تورم از سطح ۴۰ درصد به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافته است. همچنین رشد منفی سال های گذشته به میزان سه درصد در سال ۱۳۹۳ رسید که امید می رود با برنامه ریزی، این ثبات پایدار استمرار یابد.
وی افزود: امسال برای رشد اقتصادی پنج درصدی هدفگذاری شده است و نهادهای بین المللی این نرخ را برای ایران چهار تا هفت درصد پیش بینی کرده اند.

** انتظار مضاعف از نظام بانکی و تنگناهای مالی ساختار بانک ها را تضعیف کرد
رییس کل بانک مرکزی گفت: توقعات و انتظارات مضاعف از نظام بانکی باعث تضعیف ساختار بانک ها شده است بدین ترتیب که صورت های مالی تحلیل رفته و پایه سرمایه بانک ها کاهش یافته است. همچنین مطالبات از دولت زیاد شده و در نتیجه ۴۵ تا ۵۰ درصد دارایی نظام بانکی منجمد شده است.
وی افزود: همچنین تنگنای مالی ناشی از رقابت افراطی بانک ها و حضور موسسه های غیر مجاز نیز باعث شکلگیری جنگ قیمتی شده است. افزون بر این پایین بودن نسبت کفایت سرمایه بانک ها در کنار حجم زیاد بدهی دولت به نظام بانکی به ابلاغ برنامه اصلاح نظام بانکی از سوی ریاست محترم جمهوری به بانک مرکزی منجر شد که در حقیقت همان سامان دهی بخش مالی است.
رییس شورای پول و اعتبار درباره سفر خود به آلمان گفت: در این سفر، شاهد استقبال بانکداران آلمانی به منظور ایجاد روابط کارگزاری بودیم.
وی برجام را نقطه عطفی در تاریخ کشور خواند و اضافه کرد: همه آثار برنامه جامع اقدام مشترک به صورت کامل در فضای اقتصادی بروز نکرده و همه تلاش بانک مرکزی استفاده از ظرفیت های ایجاد شده در این زمینه به صورت کامل است. تحقق همه ظرفیت های برجام تحول بزرگی برای کشور در پی خواهد داشت و تلاش می کنیم شرایط مناسب برای گسترش فعالیت اقتصادی بین المللی فراهم شود.
رییس شورای پول و اعتبار هدف اصلی اقتصاد مقاومتی را ثبات بخشی به اقتصاد کشور دانست و افزود: مقدمه اصلی آغاز رشد اقتصادی طراحی سازوکاری است تا اقتصاد از تکانه و شوک خارجی در امان باشد. سرمایه دار در جایی سرمایه گذاری می کند که قدرت پیش بینی داشته باشد.
به گفته این مسئول، اقتصاد کشور هر چه از قدرت پیش بینی بیشتری برخوردار باشد، سرمایه گذاری ها نیز بلندمدت تر می شود و اگر قابلیت پیش بینی در اقتصاد کشور پایین باشد، بیشتر همسو با سفته بازی حرکت می کند و تولید با رکود روبرو می شود.
سیف یادآوری کرد برنامه تخصیص تسهیلات ۱۶۰ هزار میلیارد ریالی به هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مطرح شده است.
این مسئول گفت: این رقم با توجه به آمار تسهیلات پرداختی سال ۱۳۹۴ که چهار تریلیون و ۱۷۰ هزار میلیارد ریال بود، فقط کمتر از ۱۰ درصد کل تسهیلات پرداختی غیرتمدیدی را شامل می شود و فشاری به نظام بانکی کشور وارد نخواهد کرد و بانک مرکزی مصمم به تحقق این امر است.
وی افزود: بانک مرکزی همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی و برای ایجاد رونق اقتصادی در بخشنامه های خود، چک برگشتی و مطالبات غیرجاری بنگاه های کوچک و متوسط را نادیده گرفته است و تاکید دارد فقط احراز یک شرط، بنگاه را مشمول برخورداری از تسهیلات بانکی می کند و آن شرط، توان بنگاه در افزایش تولید و عرضه محصول با بازار مناسب است.
به گزارش ایرنا، برخی کارشناسان مسائل اقتصادی بهترین نظام ارزی پیشنهادی برای اقتصاد ایران را نظام ارزی شناور مستقل همراه با اجرای نظام پولی هدفگذاری تورمی عنوان می کنند که در این حالت انتظار این است با کنترل سطح عمومی قیمت ها، قدرت رقابت پذیری کالاها و خدمات داخلی در بازارهای جهانی افزایش یابد.
اقتصام ** ۳۰۶۵ **۱۹۶۱

انتهای پیام /*

شاخص ترین ویژگی های من سخت کوشی ،تلاش با هدف و عشق به کارآفرینی است.

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا
آموزش های رایگان حسابداری
آموزش مفاهیم حسابداری بصورت کاربردی و عملی
قوانین و مقررات
جدیدترین قوانین و بخشنامه های مالیاتی
دوره های آنلاین
آموزش های حرفه ای و کاربردی، ورود به بازارکار
رویدادهای ویژه
مهمترین اخبار و رویدادهای ویژه مرتبط با حسابداری